Kašlite na Taj Mahal v Indii a choďte do severo-východnej Indie

Kašlite na Taj Mahal a choďte do severo-východnej Indie

Ja viem, trochu silný nadpis, ale…. Taj Mahal v Indii, kde vidieť každý.  Stavba, ktorá je nádherná, úžasná a určite nebudem proti nej bojovať, že nestojí za návštevu.

Na druhej strane, keby asi nebolo Taj Mahalu, do Indie by neprišlo toľko turistov. Tí sa väčšinou pohybujú po takzvanom zlatom trojuholníku, čo je hlavné mesto Delhi, Jaipur a Agra, kde je novodobý div sveta. Žiaľ, turisti, keď uvidia tento kus Indie, myslia si, že celá krajina je špinavá, zapácha a všade je veľa žobrákov. Povedia si. ,,Taj Mahal v Indii je nádherný, ale toľko špiny som nikde nevidel. Do Indie ma už nikto nedostane.“

Ale čo ak tá India je čistá, voňavá a hlavné priateľská bez žobrákov? Viete si predstaviť Indiu aj takú, kde nie je veľa turistov a čakajú na vás zážitky, ako keby ste pozerali jeden z Barabášových dokumentov? Vám sa takýto sen splní a zážitky čakajú aj na vás!

Kašlite na Taj Mahal a choďte do severo-východnej Indie

Prednedávnom východná časť Indie otvorila svoje uzavreté územie, ktoré bolo možné doteraz navštíviť iba na základe osobitného povolenia udeľovaného iba tým, ktorí cestovali v turistických skupinách. O ktorých oblastiach hovoríme a čím sú tak zaujímavé? Pozrite sa na mapu Indie a úplne na východ k barmsko-bhutánsko-tibetským hraniciam. Oblasť, ktorá patrí medzi multikultúrne nielen v architektúre, ale aj v rôznorodosti v jazykoch a zvykoch. Vitajte v Assame, Manipure, Meghalaye, Mizorame, Nagalande, ale hlavne v Arunachal Pradeshi. Aj Lonely Planet má vo svojej knižke napísané – ,,ide o málo prebádané územie a patrí to medzi biele miesta na mape sveta“. Tak prečo sem neísť ešte predtým, než sem dorazia autobusy plné turistov? Taj Mahal vám neunikne, ten bude stále rovnaký.

Kašlite na Taj Mahal a choďte do severo-východnej Indie

Dnes sa sem dá nielenže dostať zadarmo, ale cestovanie je navyše veľmi jednoduché a čakajú vás možno tie najautentickejšie oblasti na svete. Horské kmene, divoká príroda, čisté rieky a hlavne zážitky.

Ja som dávnejšie začal putovanie v oblasti Meghalaya v okolí mesta Shillong. Toto mesto mi bolo totálne neznáme a o pár rokov bude zrejme na všetkých turistických mapách, že sem treba ísť. Hlavnou atrakciou sú koreňové mosty v jednom z najdaždivejších oblastí na svete v hustom pralese. Kým sa dostanete k tomuto prírodnému unikátu, musíte prekonať takmer 6000 schodov, ale ta námaha, pot, svalovica stojí za to. Mosty, ktorých je v tejto oblasti približne 11, sú stále živé a používané. Asi najkrajším koreňovým mostom je takzvaný ,,doubledecker“. Síce patrí medzi najkratšie, ale je určite najfotogenickejší. Keď sa postavíte na tie korene, cítite pevnosť a vôbec sa to nehýbe. Neskutočné, čo dokáže spraviť miestny človek. „Postavenie“ takéhoto mosta vraj trvá okolo 9 rokov. Keď sem idete, prechádzate cez autentické dediny bez toho, že by po vás vybehli deti, ktoré chcú peniaze, perá či inú drobnosť, na ktorú ich naučil turistický priemysel.

Po provincii Meghalaya som sa vybral do provincie Assam, ktorá je známa pestovaním čaju. Horské oblasti vystriedala nížinatá oblasť s čajovými plantážami. Všade, kam pozrieš, sú malebné čajové plantáže. Keď naprší, tak v ovzduší cítite omamnú vôňu čaju. A medzi tými čajovými plantážami sa nachádza jedno z najlepších indických safari. Safari a v Indii? Nosorožce? Áno a ešte k tomu jedna z najväčších populácií na svete. Safari, ktoré sa líši od tých afrických tým, že tu nie je toľko ľudí, zvieratá nie sú plaché a nosorožca vidíte z 10 metrovej vzdialenosti ako sa pasie a vás si nevšíma. Zelené lúky, čisté rieky, nedotknutá príroda spolu s nosorožcami patrí k národnému parku Kaziranga, ktorý si pod svoje ochranné krídla zobralo aj UNESCO. Koľko sme tých nosorožcov za dve hodiny videli? 20 či 30?

Kašlite na Taj Mahal a choďte do severo-východnej Indie

Plánoval som tu ostať maximálne 10 dní, ale nakoniec som tu bol asi 3 týždne. India je neuveriteľná a určite zaujímavejšia ako si myslíme. Proste nepodliehajme prvotnému pocitu, že  len Taj Mahal v India existuje.

Ako si správne naplánovať cestu do Indie? Pozri článok tu.

Ak hľadáš cestovateľský itinerár, pozri na článok, kde nájdeš od rád cez rozpočet až po odporúčania, čo vidieť.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.