Pakistanská Karakoram Highway (KKH) je jednou z najslávnejších ciest na svete, ktorá sa vinie cez tri najvyššie pohoria planéty – Karakoram, Himaláje a Hindúkuš. Táto majestátna cesta je známa svojimi nádhernými výhľadmi, zdobenými nákladnými autami a pohostinstvom obyvateľov. Čo na nej uvidíte a ako vyzerá? Prečo je taká fascinujúca?
Karakoram Highway, často nazývaná aj „ôsmy div sveta“, je jedným z najväčších inžinierskych zázrakov modernej éry. Túto cestu dlhú 1 300 kilometrov vybudovali v 60. a 70. rokoch minulého storočia ako spojenie medzi Pakistanom a Čínou. Cieľom bolo posilniť obchodné a strategické väzby medzi týmito krajinami. Stavali ju Pakistanci spolu s Číňanmi v neúprosnom horskom prostredí. Úspechom bolo už vytvorenie cesty s jedným pruhom. Dnes má Karakoram Highway jeden pruh v každom smere a ide po trochu inej trase ako pred 40 rokmi. Je však stále hlavným dopravným ťahom medzi mocnými susedmi a tým pádom vyťaženou a pestrou obchodnou tepnou.
Najvyššie pohoria
Málo ciest na svete môže tejto ceste konkurovať. Karakoram Highway začína v Pakistane pri meste Abbotabad. V tomto regióne ide o pomerne nudnú horskú cestu. Naozaj zaujímavá začína byť pri meste Chillas, keď sa dostanete na dohľad vrcholov Karakoram. A nielen to. Za Chillasom prechádzate aj okolo vyhliadky, kde máte šancu vidieť západný koniec Himalájí – majestátnu osemtisícovku Nanga Parbat. Viete sa tu z diaľnice oddeliť a navštíviť aj nádherné alpínske lúky v tieni tejto slávnej hory, Fairy Maedows. Kúsok za Nanga Parbat je zas bod, kde sa na jednom z miest stretávajú tri najvyššie pohoria sveta – po pravej ruke máte Himaláje, po ľavej Hindúkuš a pred vami leží srdce Karakoramu. Znie to silne? To len začíname!
Do srdca Karakoram
Za „trojbodom“ sa cesta rozdeľuje. Doprava prechádzate cez rieku a o niečo horšia cesta vedie pozdĺž dramatických skalných útesov do mestečka Skardu – centra horskej turistiky v Pakistane. Práve zo Skardu sme vyrážali aj na cestu do základného tábora druhej najvyššej hory planéty K2. Tá je inak najlepšie skrytým tajomstvom Karakoramu a z cesty ju nikdy neuvidíte. Reálne ju vidieť len ak si dáte 10-dňovú túru do jej základného tábora. Ak do Skardu neodbočíte, Karakoram Highway Vás prevedie cez lokálne administratívne centrum Gilgit (kam sa inak dá aj doletieť ak sa pre výhľady nechcete príliš voziť) ďalej do údolia Hunzy. A práve tu, pri majestátnej sedemtisícovej hore Rakaposhi, začína podľa mňa najkrajšie horské údolie sveta.
Pakistanská Shangri La
Údolie Hunza (Hunza Valley) je skutočným pokladom v srdci Karakoramu prístupným pre každého, kto vydrží dva dni cesty autom z Islamabádu. Viete sem prísť teoreticky aj za deň, ale bude to nekonečný deň v aute. Miesto toho odporúčam prespať v Chillas a doobeda vstúpiť do údolia Hunzy. Je to nádherný pohľad. Zelenohnedé stráne lemované horami vysokými viac ako 7 000 metrov nad morom. Sú plné malých sivých hlinených domčekov mesta Karimabad s plochými strechami, na ktorých miestni v lete sušia marhule. Z výšky historickej pevnosti zapísanej v UNESCO neviete rozlíšiť či ste v 17. alebo 21. storočí. Viete len to, že ste v nádhernom kúte planéty, kde na vás z výšky pozerajú ľadovce a okolo vás sa rozlievajú skalnaté steny pretkané zelenými lúkami. Viete vyliezť ešte vyššie (aj autom): na vyhliadku na vrchole údolia vo výške 2 850 metrov nad morom. Odtiaľto sú hory doslova všade okolo. Na málo miestach sveta nájdete takýto výhľad. A na málo miestach sa tiež cítite tak príjemne. Obyvatelia Karimabadu sú totiž mimoriadne milí a pohostinní. Veľa z nich vie po Anglicky a radi sa dajú do reči alebo pomôžu turistovi. Toto je tiež jeden z najbezpečnejších kútov Pakistanu, izolovaný od problémových južných a západných regiónov. Pre toto všetko si údolie Hunza vyslúžilo prezývku himalájskeho raja (aj keď je v susednom Karakoram) – Shanri La.
Tretí pól a katedrála
Údolím Hunzy krásy Karakoram Highway zďaleka nekončia. Nasleduje údolie Passu, kde sa prechádza okolo tyrkysového jazera Attabad. To vzniklo po mohutnom zosuve pôdy v roku 2010 a kvôli nemu sa zmenila trasa slávnej cesty. Po prejdení jazera začína krajina ľadovcov. O Karakorame sa niekedy hovorí ako o treťom póle. Leží tu totiž po severnom a južnom póle najviac ľadovcov. Niektoré z nich vidíte aj priamo z auta, zostupujú z bočných údolí smerom k ceste. Môžete si urobiť aj zastávku v dedine Passu, odkiaľ sa viete hodinku prejsť k rovnomennému ľadovcu. Je to jeden z menších – má len 21 kilometrov. Na druhej strane údolia leží najslávnejšia hora údolia – Tupopdan, ktorá vďaka svojim špicom dostala aj prezývku katedrála Passu. Ak Vám toto všetko nestačí, predstavte si visuté mosty ako prechádzajú cez horské rieky na dne údolia a dostanete obraz ako z dokumentárneho filmu o vysokohorských kmeňoch. Romantike pridáva, že práve sem môžete prísť v zime hľadať snežné leopardy a miestni tvrdia, že ich zaručene nájdete.
Z Pakistanu do Číny
Za Passu ide cesta ďalej do hôr a horských priesmykov smerom na čínske hranice. Passu je posledným väčším sídlom. Za ním leží už len dedinka Sost a 124 kilometrov horských výhľadov, kým dorazíte na najvyšší bod celej cesty, na horský priesmyk Khunjerab. Tu narazíte na čínsku hranicu. 900 kilometrov Karakoram Highway v Pakistane končí a môžete pokračovať ďalších 400 kilometrov do mesta Kashgar na čínskej strane. Ak máte správne víza a povolenia – región Sinťiang je totiž prísne sledovaný čínskymi úradmi a potrebujete špeciálne povolenie na jeho návštevu. Môžete sa tiež otočiť a vrátiť späť do Pakistanu tou istou cestou. Aj druhý krát bude Karakoram Highway úchvatná.
Ako sa dostať na Karakoram Highway?
Najlepšie je priletieť do hlavného mesta Pakistanu Islamabád a vyraziť smerom na Karakoram Highway. Môžete sa vydať prenajatou dopravou alebo autobusom z Rawalpindi – predmestia Islamabádu. Dopredu si overte, ako sú na tom povolenia na pohyb po Karakoram Highway. V roku 2023 sa dala prejsť bez špeciálnych povolení a bola považovaná za úplne bezpečnú. Zažil som ale aj roky, keď sme museli mať povolenie vybavené cez miestnu agentúru alebo nám do auta dali policajta. Na Karakoram Highway je aj niekoľko check pointov, najväčší v meste Chillas, kde Vám môžu kontrolovať pas (a prípadné povolenie). Odporúčam si zistiť, čo presne treba. V roku 2023 sa dali na severe dokonca aj požičať motorky a cesta až po hranice sa dala prejsť aj takýmto spôsobom. Osobne som preferoval prenajatú dopravu.
Karakoram Highway je nielen cestou, ale aj jednou z najneobyčajnejších cestovateľských zážitkov na svete. Svojou nádhernou krajinou a dobrodružným duchom pohlcuje srdcia tých, ktorí sa na ňu odvážia. Ak túžite po dobrodružstve a neskutočných výhľadoch, Karakoram Highway je tou správnou voľbou pre vás.
Zaujímavosti Karakoram Highway:
- Najvyšším bodom Karakoram Highway je Khunjerab pass vo výške 4 693 metrov. Je to zároveň aj koniec diaľnice na pakistanskej strane a hraničný prechod s Čínou.
- Karakoram Highway prechádza tými istými horskými priesmykmi, ktorými po stáročia viedla Hodvábna cesta. Na jednom mieste dokonca môžete vidieť aj pôvodný úsek Hodvábnej cesty vysekaný vysoko v skalnej stene.
- V roku 2010 sa pri dedine Attabad doslova zosunul kus kopca a vytvoril priehradu. Tá zmenila tok rieky Hunza, ktorá zatopila pôvodnú Karakoram Highway a vytvorila 20 kilometrov dlhé jazero hlboké 100 metrov. Niekoľko mesiacov musela všetka doprava prechádzať po novom jazere na lodiach, až kým čínski inžinieri nevyrazili nový tunel okolo.
- Priamo z Karakoram Highway vidíte niekoľko ľadovcov a ak sa zastavíte v Passu, tak sa viete k jednému, 20 kilometrov dlhému aj ľahko prejsť.
- Z Karakoram Highway si viete odskočiť do Himalájí pod horu Nanga Parbat na nádherné alpínske lúky Fairy Maedows. Odtiaľ viete za jeden deň na otočku urobiť túru do bývalého Nanga Parbat base camp, odkiaľ na horu liezol aj Reinholt Messner.
Zaujíma ťa Pakistan a Karakoram Highway? Poď sa sem pozrieť s nami.