Aké cesty máme v pláne, keď skončí koronavírus? Nad čím rozmýšľame? Aké sú momentálne najväčšie sny, nad ktorými rozmýšľame v dobrovoľnej karanténe v Kambodži a na Slovensku? Všetko sa dovieš v článku ,,Kam vyrazíme do sveta po koronavíruse?“
Trek ku Kanchenjunge
Tretia najvyššia hora (8586 metrov) na hraniciach medzi Nepálom a Indiou láka už dlhšie. Už dávnejšie sme spravili s kamarátmi treky do base campu Everestu, K2 v Pakistane alebo k Annapurne. Teraz by sme chceli prejsť vraj jeden z najkrajších trekov, ktorý trvá okolo 21 dní. Vyhnúť sa už preplneným trasám k Everestu a zažiť ten opojný pocit, kedy dlho nikoho nestretneš. Spať v stane, variť si na variči a večer s čajom pozerať na zasnežené vrchy krásnej osemtisícovky.
Horný Mustang
V Nepále ešte ostaneme. V hlave máme ešte jednu lokalitu, ktorú si spájame s tibetským budhizmom. Do pomyselnej mozaiky tibetského sveta mi chýba práve toto bývalé kráľovstvo, do ktorého ešte v 90. rokoch nikto nesmel vkročiť. Tento sen som začal snívať, keď som navštívil v provincii Arunachal Pradesh v Indii kláštor Tawang. Hovorí sa, že toto je jedna z mála oblastí, kde sa zachovala tibetská kultúra tak, ako bola pred 70 rokmi v Tibete. Či to je alebo nie je pravda, sa chceme presvedčiť na vlastné oči. Bude sa prespávať u miestnych, piť maslový slaný čaj a počúvať modlitby mníchov. A keď k tomu natrafíme na nejaký sviatok, tak prečo nie?
Snow man
Tie treky v horách proste nie a nie dostať z hlavy von. Možno ste počuli o jednom z najťažších trekov v Bhutáne ,,Snow man“. I keď mám pocit, že je to skôr marketing, ale keď som videl krátke video z danej oblasti, tak som sa jemne zamiloval. Pre mňa pridanou hodnotou je, že sa ide vyslovene cez bhutánske dedinky, kde ako bežný turista – cestovateľ sa neviem dostať. Vôbec neodrádza ani vysoká suma (V Bhutáne sa za každý deň pobytu platí od 200 USD na deň). 21 dní, 328 kilometrov, prechody cez 5000 metrové sedlá a mimo klasickej civilizácie, to proste stojí za to.
Čad
Afrika je láska. Keď ju raz skúsiš, tak si ťa opantá do konca života. Každý rok ,,vypadnem“ nabiť baterky do Afriky a je to jedno, kde by to malo byť. A prečo práve Čad? Veď je tam len piesok, piesok a zas len piesok, nie? A práve o to ide. Dajte si do uja googla púšť Enendi a uvidíte, aká krása je na tomto svete o ktorej netušíme. Ísť tak 10 dní na jeepe cez Saharu na miesta, kde veľa ľudí nebolo. Chcem ešte raz zažiť, ako pred pár rokmi v Alžírsku, že budem zaspávať pod miliardou hviezd. Byť s miestnymi obyvateľmi, jesť ich stravu, učiť sa od nich ako prežiť v extrémnych podmienakch a počúvať ich príbehy. Ľahnúť do piesku, zavrieť oči a predstavovať si ako tadeto prechádzali karavány.
Angola
Konečne sa táto krajina otvorila svetu. Milujem históriu a zvlášť dejiny zámorských objavov. Ako malé dieťa som hltal príbehy prvých Portugalcov, ako išli popri pobreží Afriky a hľadali svoju cestu do Indie. A o to tu práve ide. Ísť po miestach portugalských výbojov, kultúrnych pamiatkach a pevností, ktoré menili históriu. A keď k tomu spojíte tie vodopády, savany, safari… Tak Afrika ako vyšitá.
Prechod z Brazílie do Venezuely
Zabudnime na Rio de Janeiro, Sao Paulo či vodopády Iguazu. Čo tak sa pozrieť na mapu trochu severnejšie a splaviť sčasti Amazonku? Poprechádzať sa po piesočných dunách v národnom parku Maranhenses? Nasadnúť na miestne linky a prejsť na sever Brazílie? A keď situácia dovolí, prejsť do Venezuely a vyliezť na Roraimu.
Sokotra – Jemen
Ale jeden víťaz je jasný. Hneď ako sa otvoria hranice a obnovia sa lety, ide sa na Sokotru a nech to stojí, čo to stojí. Na tomto ostrove som bol dvakrát a proste som si to tu zamiloval tak, že sem musíme ísť. Nie len nekonečné pláže, ale fascinujúca flóra, ktorá vyrazí dych. Tu bude určite cieľom prejsť hlavný hrebeň ostrova s ruksakom na chrbte.
A kam sa chystáš ty?
Cestovať sa bude určite. Otázka je kedy. A keď sa to všetko otvorí, vyrážame. Ak by sme chceli vytvoriť skupinku, ktorá by išla s nami a teba zaujala nejaká cesta, napíš nám na email martin@travelistan.sk a do predmetu správy napíš krajinu.
Kam sa bude uberať cstovanie po koronavíruse? Tu je článok o tom 🙂