Juhovýchodná Ázia je nádherný kút sveta. Je exotická, autentická, historická a zároveň farebná, priateľská a príjemná. Má jednoducho všetko, čo cestovateľ hľadá na jednom mieste. Po dlhej pandemickej pauze je pritom v tomto regióne stále prekvapivo málo turistov, a preto je teraz pravý čas na jej návštevu!
Všetko je ako predtým, len bez turistov
Krajiny juhovýchodnej Ázie sú dlhodobo cestovateľským magnetom. Samotné Thajsko v roku 2019 uvítalo 40 miliónov turistov. Covid to zmenil. Turizmus v Thajsku utrpel hrozné rany a množstvo prevádzok zaniklo alebo bolo obmedzených. Podľa oficiálnych čísel thajskej vlády prišli o prácu 3 milióny ľudí. Aj dnes, keď sa turizmus pomaly zviecha, je to zatiaľ miestami rozpačité, hocikde nájdete zadebnené obchody a poloprázdne prevádzky. Všetko však v podstate funguje. Miestni vás naozaj radi vidia. Tešia sa, že zasa majú prácu a že sa turisti vracajú. Len tu ešte nie sú povestné davy. Odhad na celý rok 2022 je, že možno prídu 3 milióny návštevníkov. To je prepad o vyše 90 percent oproti časom pred covidom. Aj to cítiť. V Bangkoku pred pamiatkami nie sú rady, na slnečnom Krabi môžete urobiť fotografie povestných bielych pláží bez ľudí a na trekoch v horských končinách Chiang Mai a Khao Sok niekedy nestretnete ani živú dušu. V lete 2022 dokonca aj na najslávnejšej pláži Thajska, na ostrove Phi Phi zaznamenali oproti roku 2019 menej ako 50 percent návštevníkov. V skratke: dokonca aj najturistickejšie krajiny a miesta Ázie sú zatiaľ i napriek zrušeniu covidových opatrení, oveľa menej turistické ako predtým.
Prázdny Angkor Wat
Thajsko nie je jediné. V susednej Kambodži je pocit odlivu turistov azda ešte hmatateľnejší. Úprimne, ak snívate o návšteve Angkór Vatu, nikdy nebola lepšia príležitosť. Stretnete tu nejakých turistov, ale je ich málo. Na jar 2022 som počas poldruhahodinovej prechádzky po najslávnejšom chráme juhovýchodnej Ázie stretol presne tri páry západných cestovateľov. V júli sa podľa časopisu Time čísla turizmu v Kambodži prepadli na 80 percent. Deficit zahraničných návštevníkov dopĺňajú miestni turisti, ktorí sem predtým nechodievali, ale aj tak tu nie sú žiadne davy. Ak si to porovnáme s časmi pred covidom, je tu turistov pocitovo o 90 – 95 percent menej a niekedy ste s mystickými chrámami prakticky len vy. Pri preslávenom chráme koreňov Ta Prom je tento pocit ešte silnejší. Väčšinu času sme sa tu túlali úplne sami. Žiadne rady na fotografie a davy v záberoch, ako bývalo bežné. Nikto.
Systematická podpora a nižšie ceny
Praktický kolaps cestovného ruchu potvrdzuje aj môj kamarát a miestny sprievodca v Angkór Vate Borey. „Tento týždeň som sprevádzal prvýkrát po mesiacoch a aj to boli priatelia jednej Američanky, čo tu učí angličtinu. Pomaly sa to však mení, vláda zaviedla iniciatívy na podporu turizmu a aj zľavy, tak čoskoro bude hádam viac turistov.“ Celú pandémiu pritom Borey pracoval v manželkinej práčovni „Mal som šťastie,“ smeje sa. „Presvedčil som ženu tesne pred covidom aby si otvorila práčovňu a o tri mesiace som pre ňu už pracoval. Mnoho sprievodcov však nemalo toľko šťastia. Pracujú na stavbách v Phnom Penhu, hlavnom meste Kambodže.“ Iniciatívy na podporu turizmu, ktoré zaviedla vláda, zahŕňajú podporu bezpečnosti turistov, budovanie ciest, zvýšenie čistoty a výsadbu zelene v mestách. Hlavným ťahákom však môžu byť zľavy pre zahraničných turistov. Napríklad k dennému lístku do chrámov Angkóru za 37 dolárov dostanete zadarmo jeden deň navyše. V spojení s pandemickým poklesom cien v rámci gastronómie – nebolo komu predávať predražené európske jedlá –, je dnes Kambodža nielen menej turistická, ale aj lacnejšia ako v predcovidových časoch. Podľa časopisu Time sa predpokladá, že tento trend sa zachová minimálne do začiatku roku 2023.
Sme po pandémii – prakticky bez opatrení
Mnoho turistov zrejme odrádza, že počas covidu sa v krajinách juhovýchodnej a východnej Ázie zavádzali prísne opatrenia a podmienky vstupu sa často menili. Dnes je však situácia stabilizovaná a krajiny sú otvorené, bez výrazných obmedzení a opatrení. Rúška už nie sú povinné v Thajsku, Kambodži ani v Laose a vstupné PCR testy pre očkovaných cestovateľov netreba nikde v regióne. Voľne je prístupná aj najprísnejšia z krajín juhovýchodnej Ázie – Vietnam. Predpokladá sa tiež, že vďaka vysokej zaočkovanosti sa tieto krajiny už zatvárať nebudú a mohli by sa stať najlukratívnejšími postpandemickými destináciami. Turisti sa však do regiónu zatiaľ nevrátili a vyzerá to, že v čase, keď je Európa turizmom doslova preťažená, sa sem zatiaľ nijaké davy ani nechystajú. Negatívnym dopadom je, že niektoré letecké alebo autobusové linky, ktoré slúžili hlavne západným návštevníkom, zatiaľ nepremávajú, ale je to reálne len kvapka v mori. Väčšina všetkých spojov je po pandémii naspäť a turistická infraštruktúra v regióne juhovýchodnej Ázie je takmer na sto percent v stave spred pandémie. Len tých turistov je stále málo.
Začnite plánovať
Táto jedinečná možnosť na návštevu Juhovýchodnej Ázie nepotrvá večne. Práve rok 2022 a začiatok roka 2023 bude dokonalým časom na návštevu tohto regiónu aj preto, že Čína ostáva zatvorená a jej občania prakticky nesmú z krajiny. Predpokladá sa, že tento stav by mal trvať do apríla 2023 a dovtedy bude vďaka tomu turistov určite menej. Potom uvidíme. Ak však zvažujete cestu do Juhovýchodnej Ázie a vždy ste túžili po fotke Angkór Vatu alebo bielych pláží bez turistov, odporúčam začať plánovať. Sezóna 2022 – 2023 bude takmer určite výborná.
Do Juhovýchodnej Ázie sa môžete pozrieť napríklad aj s našimi zájazdami do Thajska, Vietnamu, Kambodže alebo Laosu. Alebo môžete všetky tieto krajiny prejsť naraz.