Chystáš sa na cestu do Izraela? Máš veľa otázok ohľadom bezpečnosti, víz, alebo leteniek? Izrael som navštívil 10 krát a spísal som najčastejšie otázky, ktoré sa nás pýtate. Tu sú odpovede v článku ,,Izrael – NAJČASTEJŠIE OTÁZKY PRED CESTOU“
Víza
S Izraelom máme bezvízový režim a teda netreba žiadne víza. Napriek tomu treba mať na pamäti, že váš pas musí byť platný 6 mesiacov po opustení Izraela. Na toto si táto krajina dáva veľký pozor.
Mám v pase iránsku, sudánsku, či inú pečiatku moslimskej krajiny. Je to problém?
Nie. V žiadnom prípade. Tu neexistuje ako v Iráne, že keď máš pečiatku z nepriateľskej krajiny, tak ťa nepustia. Môže sa však stať, že ťa môžu vypočúvať priamo na hraničnom prechode. Treba si uvedomiť, že Irán verejne vyhlasuje zničenie štátu Izrael a preto sú štátne bezpečnostné orgány trochu podozrievavé. Ale keď odpovedáš pravdivo, určite ťa pustia.
Čo sa týka Covidu a testov, tak situácia sa neustále mení a treba sledovať najnovšie správy. Všetky informácie nájdete tu
Mám v pase izraelskú pečiatku. Budem mať problém v Iráne?
Áno, budeš. Ak máš pečiatku z Izraela, do Iránu ťa nepustia. Ani sa s tebou nebudú baviť. Napriek tomu, keď vstupuješ do Izraela v Tel Avive, dostaneš na 99 percent kartičku do pasu a nie pečiatku, najlepšie je mať pri ceste do Izraela dva pasy. Náhodou ti dajú pečiatku (pozemné vstupné prechody, iné medzinárodné letisko) a máš problém. Viac sa dočítaš v článku tu
Takisto by som zvážil, že keď si vošiel od Izraela cez Jordánsko alebo Egypt, tak v pase budeš mať pečiatku hraničného jordánskeho alebo egyptského prechodu. Aj toto môže vyvolať otázky Iránu a nemusia ťa pustiť.
Kde sa dá vojsť do Izraela?
Do Izraela vieš vojsť tromi spôsobmi. Letecky, po zemi a loďou.
Letecky:
- Tel Aviv
- Eilat
Výhodné letenky do Izraela si vieš pozrieť aj tu.
Po zemi:
- Jordánsko (hraničný prechod Allenby Bridge a Eilat, Jordan river – blízko Tiberiasu)
- Egypt (Taba a Nitzhana)
Iné hraničné prechody sú uzavreté od roku 1948 a nedá sa nimi prejsť (Libanon a Sýria)
Loďou
Z Cypru lodnými spoločnosťami za cenu okolo 150 – 170 Eur http://www.cruisecyprus.com/louis_israel_excursion.htm a http://www.salamiscruiselines.com/
Bezpečie
Izrael je bezpečná krajina, ktorá má svoje špecifiká. Izrael je v neustálom vojenskom konflikte s Libanonom a Sýriou, kde si sem tam vymenia ,,raketové“ pozdravy. Tieto pozdravy sú veľmi zriedkavé, ale sú. Väčšinou sa odohrávajú v pohraničných oblastiach s danými krajinami. Vtedy je vyhlásený poplach cez amplióny. V Izraeli som bol 10 krát, ale ešte som toto nezažil, no neznamená to, že sa to nemôže stať.
Čo sa týka oblečenia, nie je to tu striktné, ak však pôjdeš do ortodoxných častí v Jeruzaleme (moslimská a židovská časť Mea She’arim), môžeš sa stretnúť s nepochopením. Tu radšej choď oblečený podľa miestnych pravidiel.
Jazyk
V Izraeli sa dohovoríš skvelo anglicky, ale aj rusky, lebo je tu veľmi silná komunita Rusov.
Doprava
Po Izraeli sa vieš bezproblémovo prepravovať autobusmi, vlakmi, či prenajatým autom.
Autobus
Hlavné autobusové spoločnosti sú:
- Egged
- Dan
- Egged Ta’avura
- Superbus
- Nateev Express
- Kavim
- Nazareth United Bus Services
Vlak
Hlavná trasa Haifa – Tel Aviv – Jeruzalem, ale aj na iných trasách, viď mapa https://www.rail.co.il/en/pages/stationsnlines.aspx
Prenajatie auta
Auto stojí od 25 Eur na deň a je najlepšou voľbou, ak tu chceš stráviť viac času a vidieť viac ako Tel Aviv a Jeruzalem. Cesty sú na oveľa lepšej úrovni ako na Slovensku, značenie uspokojivé. Stiahni si offline mapu maps.me a nestratíš sa.
Auto je takisto dobrou voľbou v období Šabatu (piatok a sobota), kedy takmer žiadna autobusová a vlaková doprava od piatku obeda do soboty poobedia nepremáva. Ak chceš ísť prenajatým autom do Palestíny, musíš sa dopredu spýtať na podmienky.
Prenajatým autom sa do Jordánska a Egypta nedostaneš.
Šabat
Najdôležitejší sviatok, spomenutý ako jedno z prikázaní v Desatore. Slávi sa každú sobotu, respektíve od piatkového do sobotného súmraku. V tento deň sa nesmie vykonávať žiadna práca, ani cestovať, či vykonávať obchodné transakcie. Je to sviatok, pri ktorom sa schádzajú priatelia a celá rodina pohromade. Šabat je najdôležitejším sviatkom judaizmu.
Začína v piatok pred západom slnka obradom Kabalat Šabat (prijatie šabatu), po ktorom sa koná večerná modlitba a slávnostná večera. Od toho času sú zakázané určité druhy práce a veriaci sa majú venovať odpočinku a štúdiu. (zdroj: www.wikipedia.org)
To znamená, že veľa obchodov je zavretých. Nie všetky, ale treba s tým počítať. Zhruba 20 percent kaviarní a reštaurácií ostáva otvorených. Takisto doprava ako autobusy, vlaky tiež moc nejdú.
Čo koľko stojí?
Cestovanie po Izraeli je drahšie ako povedzme na Slovensku. Domáca mena sa volá Šekel a kurz si vieš pozrieť tu:
- Domáce pivo od 20 NIS
- Voda od 6 NIS
- Jedlo v reštaurácii od 50 NIS
- Taxík – 1 km – od 3,8 NIS
- Benzín – od 6.3 NIS
- Káva – od 6 NIS
Máš nejaké otázky na článok ,,Izrael – NAJČASTEJŠIE OTÁZKY PRED CESTOU“? Ak áno, napíš do komentu a radi odpovieme.