Vitajte v našom itinerári k Uzbekistanu! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.
Kedy ísť?
máj – jún a september – október
Tieto mesiace sú najvhodnejšie na cestovanie po Uzbekistane. Teploty sa pohybujú okolo +30°C a je sucho. V máji sú ešte niektoré oblasti zelené.
júl – august
Teploty sú najvyššie a na niektorých miestach teplota vystúpi až na +50°C.
november – apríl
Teploty sú síce prijateľnejšie, ale častejšie prší a noci sú chladnejšie.
Doprava do Uzbekistanu
Do Uzbekistanu lieta z Európy viacero leteckých spoločností. Najpriamejšie letecké spojenie má letecká spoločnosť Aeroflot s prestupom v Moskve alebo letecká spoločnosť Turkish Airlines s prestupom v Istanbule.
Po prílete do Taškentu buď pripravení nielen na dlhé čakanie, ale aj na vypisovanie colných prehlásení. Pri vstupe musíš vyplniť dve prehlásenia. Jedno si ponechajú a druhé odovzdáš pri odchode z krajiny. Nesmieš ich stratiť.
V rámci Strednej Ázie lietajú tieto letecké spoločnosti:
- Air Astana – http://airastana.com/global/en-us/
- Uzbekistan Airways – https://www.uzairways.com/
Vnútroštátna doprava
Letecká doprava
Zatiaľ jediná a spoľahlivá letecká spoločnosť na veľké vzdialenosti je Uzbekistan Airways – https://www.uzairways.com/.
Autobusy a taxíky
Využiť autobus na veľké vzdialenosti nie je veľká výhra. Cesty v Uzbekistane nie sú vždy najkvalitnejšie, autobusy sú často v horšom stave a cestovanie tak trvá veľmi dlho. Aj miestni preto často využívajú na dopravu medzi mestami taxíky. Funguje to tak, že keď sa auto naplní vyrazí do cieľovej destinácie. Ak chceš cestovať medzi mestami taxíkmi, tak treba prísť ráno na miestnu autobusovú stanicu. Cena na osobu za tzv. shared taxi (spoločný taxík) sú približne:
- Taškent – Samarkand: 12-20 EUR/osoba
- Samarkand – Buchara: 12-20 EUR/osoba
- Buchara – Chiva: 10-20 EUR/osoba
Ak cestujete traja alebo štyria, taxík bude pre vás asi najlepším spôsobom dopravy medzi mestami. Treba sa však dopredu spýtať na cenu a treba aj zjednávať. Nedajte sa odradiť. Výhodou taxíkov je, že vás dovezú v cieľovej destinácii až na hotel, zatiaľ čo autobus len na stanicu.
Vlak
Uzbekistan zrýchľuje svoju železničnú sieť a vynakladá na to nemalé finančné prostriedky. Nočné vlaky sú vynikajúcou voľbou pri cestovaní, pretože šetria čas. Informácie o cestovaní vlakom v Uzbekistane nájdeš na oficiálnej stránke uzbeckých železníc – http://uzrailpass.uz/.
Trasy vlakov
- Taškent – Samarkand – Buchara – najrýchlejší vlak Afrosyob ide rýchlosťou 250 km/h a túto trasu spraví za 2,5 hodiny. Ide jednoznačne o najrýchlejšiu dopravu medzi týmito mestami.
- Taškent – Samarkand – Buchara – klasický rýchlik, ktorý má aj lôžka. Premáva denný aj nočný rýchlik. Cesta z Taškentu do Samarkandu trvá cca. 3,5 hodiny a do Buchary cca. 8 hodín. Pozor! Vlak nestojí priamo v Buchare, ale cca. 30 kilometrov od Buchary.
- Vlaky do Chivy – nejazdia každý deň. Cesta vlakom z Taškentu do Chivy trvá cca. 18 hodín a vlak stojí v Samarkande. Z Buchary do Chivy však nejde priami vlak, ale iba s prestupom v meste Navoi. Pozor! Vlaková stanica pre Chivu je v meste Urgenč, ktorý je vzdialený cca. 35 km od Chivy. Z Urgenču sa potom dostanete do Chivy miestnym autobusom alebo taxíkom.
Ako sa vo vlaku spí a ako vyzerá vlak?
Okrem Afrosyobu, v ktorom sú iba sedadlá, je vlak je rozdelený do týchto kategórií:
- 1.trieda – uzamknuteľné kupé s 2 lôžkami, máte pocit komfortu.
- 2.trieda – uzamknuteľné kupé so 4 lôžkami. Ideálne je, ak ste skupina štyroch ľudí. Bude to o to zábavnejšie, lebo budete stále spolu.
- 3.trieda – otvorené kupé, lôžka sú aj v rozšírenej uličke. Budete mať síce kontakt s domácimi, ale ak niekto chrápe, počuje to celý vlak. Navyše, keď vlak stojí, klíma je vypnutá a otvorené kupé sa odrazu mení na saunu. Zvážte preto, či výška ušetrených peňazí stojí za to.
Je jedno, ktorú triedu si vyberieš, vždy dostaneš na cestu čistú plachtu a obliečky.
Medzinárodné vlaky
Medzinárodné vlaky premávajú na trase Almaty – Taškent a aj Moskva – Taškent. Tieto vlaky sú však nesmierne zdĺhavé, máš oveľa menší komfort a na hraniciach čakajú veľmi dlho. Pri prechode medzi Kazachstanom a Uzbekistanom je lepšie ísť z mesta Šimkent taxíkom, ktorý vyráža z vlakovej stanice. Samozrejme, až keď sa naplní. Zo Šimkentu na hranice s Kazachstanom by to malo vyjsť cca. 10 EUR/osoba v spoločnom taxíku a cesta trvá cca. 70 minút po diaľnici. Hranica sa nachádza asi 15 minút od Taškentu.
Bezpečnosť
Všetky krajiny strednej Ázie patria medzi bezpečné a netreba sa v zásade ničoho obávať. Jediné, čo ti tu môže jemne prekážať, sú všade prítomné policajné kontroly. Kontroly sú však v zásade dosť povrchné a nevyžadujú žiaden úplatok. Takisto kontrola na hraniciach môže byť nesmierne zdĺhavá. Policajti stoja napríklad aj pri vstupe do metra v Taškente. Skontrolujú ťa však iba v prípade, ak do metra vstupujete s väčším batohom. Napriek tomu, že Uzbekistan je moslimská krajina, neplatia tu žiadne špeciálne nariadenia a môžeš chodiť a správať sa v podstate tak, ako u nás doma. Odporúčam však nesprávať sa zbytočne výstredne.
Hraničné priechody
Hraničné priechody v Uzbekistane patria medzi veľmi pomalé, byrokratické a často aj veľmi dôkladné pokiaľ ide o kontrolu batožiny. Pri prechádzaní hranicami maj stále pri sebe biely papierik deklarácie, ktorý treba pri výstupe odovzdať. Situácia na hraniciach sa neustále mení, a preto raz je hraničný priechod otvorený, inokedy zavretý. Pred každou cestou sa treba pri vybavovaní víz spýtať ambasády na hraničné priechody. V súčasnosti sú podľa mojich skúseností otvorené tieto hraničné priechody:
S Kazachstanom
- Zhhibek Zholy/Taškent – najčastejšie používaná hranica. Z Taškentu trvá cesta taxíkom cca. 30 minút a taxík stojí cca. 5 EUR. Na kazašskej strane ťa vyjde spoločný taxík cca. 10 EUR/osoba. Cesta do Šimkentu trvá cca. 70 minút. Šimkent má vlakové spojenie s mestami Almaty a Astana.
S Afganistanom
- Termez/Hayratan – Jediná hranica medzi týmito krajinami. Najbližšie afganské mesto je Mazár-e Šaríf.
S Turkménskom
- Farab/Alat – Hraničný priechod je otvorený od 9.00 do 19.00, ale odporúčam prejsť cez tieto hranice hneď ráno, nakoľko v Turkménsku občas platí zákaz jazdiť v noci. Je to na ceste Buchara/Turkmenabad. Z Buchary na hranicu to trvá cca. 90 minút a do Turkmenabadu cca. 1 hodinu. Vzdialenosť medzi dvoma hraničnými budovami je asi 2 kilometre, ktorú treba prejsť pešo. Platí sa vstupný poplatok do Turkménska (12 USD). Majte pripravenú presnú sumu.
Shavat/Dashoguz – Hraničný priechod je otvorený od 9.00. Nachádza sa v blízkosti uzbeckého mesta Urgenč.
S Tadžikistanom
Situácia na hraničných priechodoch medzi Tadžikistanom a Uzbekistanom sa situácia neustále mení. Hranice sú v zásade otvorené v čase 9.00 – 18.00. Odporúčam prísť na hranice zavčasu resp. nie v noci. Hranice prekračuj po zemi, pešo. To znamená, že sa privezieš na hranice taxíkom alebo maršrutkou, prejdeš cez hraničné kontroly a na druhej strane si vezmeš nový taxík alebo maršrutku.
- Oybek – Ak sa chystáš do Tadžikistanu napríklad z Taškentu, najbližší hraničný priechod pre teba je Oybek (Chanak). S Taškentu na hranice sa môžeš odviezť taxíkom za cca 15-20 EUR alebo minibusom smerujúcim do Bekobodu. Až prejdeš hranicou, na tadžickej strane budú čakať taxikári a odtiaľ sa môžetš odviezť do Bustonu alebo do väčšieho mesta Khujand.
- Penjikent
- Bekobod – momentálne uzatvorený pre cudzincov
- Denau/Tursanzade – Hraničný priechod nachádzajúci sa 55 km na západ od hlavného mesta Dušanbe. Zo Samarkandu na hranice to trvá cca. 7-8 hodín autom, cena je približne 50 USD/auto. Následne po prekročení hraníc je to do mestečka Tursanzade asi 10 minút autom. Z Tursanzade do Dušanbe je to cca. 70 minút maršrutkou, cena cca. 10 USD.
- Konibodom – hranica na ceste do Ferganskej doliny, medzi mestami Khujand – Kokand. Z mestečka Konibodom je to ešte 9 km na samotnú hranicu. Dostanete sa tam taxíkom alebo maršrutkou.
Víza
Slováci od 1.2.2019 nepotrebujú za účelom turistiky na 30 dní víza.
Jedlo
Uzbecká kuchyňa je hlavne „mäsová“ a so všetkých stredoázijských zrejme najchutnejšia. Prevláda v nej mäso všetkého druhu a to aj bravčové, napriek tomu, že je to moslimská krajina. V Uzbekistane je naozaj veľa trhovísk, kde dostanete čerstvú zeleninu, ovocie, sušené ovocie, mliečne výrobky, chlieb a mnoho ďalších vecí.
- šašlik – mäso na špajdle podávané s uzbeckým chlebom
- plov – základ tohto jedla tvorí ryža, olej, cibuľa, mrkva, mäso a korenie. Občas sa však pridávajú aj ďalšie ingrediencie, ako cícer, hrozienka alebo granátové jablko.
- šurva – hustá polievka (niečo ako naša hŕstková)
- lagman – zeleninová polievka s jahňacinou a cestovinami
- samsa – taštičky z cesta plnené mäsovou alebo inou plnkou
- lepjoška – okrúhly plochý stredoázijský chlieb s priemerom až 30 cm
Pozor! Uzbecká kuchyňa rada používa bavlníkový olej. Citlivejším a nezvyknutým žalúdkom to môže spôsobiť problémy, najmä hnačky.
Vegetariáni
Uzbecká kuchyňa používa veľa mäsa. Reštaurácie celkovo nemajú veľký výber a v zásade ani neponúkajú bezmäsité jedlá. Našťastie tu nájdete už spomínané všadeprítomné trhoviská, ktoré sú bohaté na ovocie a zeleninu.
Itinerár
1.deň: Let do Taškentu
2.-3.deň: Prílet do Taškentu a následne prehliadka mesta. Taškent je ideálnym východiskovým bodom pre cestovanie po Uzbekistane, ale aj sám osebe určite stojí za návštevu.
- Chast-Imam – toto náboženské centrum je hlavnou historickou a kultúrnou pamiatkou Taškentu. Nájdeš tu mešity Chozreti Imam, Telly Šejk, Barakchánovu medresu, ale najväčšou atrakciou je jednoznačne najstarší korán na svete pochádzajúci zo 7. storočia, tzv. Osmanov korán, ktorý je uložený v medrese Moji Muborak (Library Museum). Korán údajne napísal Uthman Ibn Affan (nazývaný tiež Osman alebo Uthman) a do Taškentu ho priviezol sám vládca Timur.
- Chorsu bazár – určite si nenechaj ujsť tento najväčší bazár v Uzbekistane, kde dostaneš všetko od výmyslu sveta: ovocie – čerstvé aj sušené, zeleninu, mäso, koreniny, ale kadečo ďalšie. Najlepšie urobíte, ak sem prídete ráno.
- Námestie nezávislosti – absolútne centrum mesta, kde je nielen parlament a sídlo vlády, ale aj pekný park a pomník pre všetkých Uzbekov, ktorí padli za druhej svetovej vojny.
4.-5.deň: Presun rýchlovlakom do Samarkandu cca 2,5 hodiny. Mesto častované prívlastkami ako Zrkadlo sveta či Šperk vesmíru naznačuje, že ide o čosi výnimočné. Pre veľa ľudí je Samarkand rovnako magický ako Atlantída. Nádherné mesto s typickou timurovskou architektúrou. Uvádzam najdôležitejšie pamiatky v Samarkande, za ktoré vďačí mesto najmä skutočnosti, že ležalo na legendárnej hodvábnej ceste a bolo centrom ríše za vlády slávneho Timura a jeho vnuka Ulugbeka.
- Registan – veľkolepé námestie, ktoré bolo údajne najkrajším námestím stredovekého sveta. Bolo to miesto, kde obchodníci na hodvábnej ceste predávali svoj tovar. Komplex sa postupne rozširoval, najmä za vlády Ulugbeka. Nachádzajú sa tu tri medresy, (islamské náboženské školy vyššieho typu) – Medresa Ulugbek, Medresa Sher-Dor, Medresa Tyllia Kori. Tieto medresy patria medzi najstaršie zachovalé medresy na svete. V Registane nájdeš tiež mauzóleum Šajbanidov. Ak máš záujem vyjsť na vrch minaretov, opýtaj sa policajtov. Mali by ťa tam pustiť za cca. 8 EUR.
- Bibi Chanum – najväčšia stredoveká mešita pomenovaná po manželke slávneho vládcu Timura. Kedysi tu bol uschovávaný najstarší Korán na svete, ktorý je teraz v Taškente. Mešitu postihlo v roku 1897 veľké zemetrasenie. V 70-tych rokoch minulého storočia sa ju snažili obnoviť, ale stavba je naďalej vo veľmi zlom stave.
- Shah-i-Zinda – starobylý nekropolis obsahujúci najmä mauzóleá, kde sú pochovaní vládcovia timurskej dynastie. Komplex začali stavať už v 11. storočí a je krásnou ukážkou majoliky a mozaiky. Je to jedno z najposvätnejších miest Uzbekov a je aj pútnickým miestom.
- Gur-i-Amir – mauzóleum, v ktorom je pochovaný najznámejší Uzbek Timur veľký, ale aj Ulugbek a ďalší členovia panovníckeho rodu. Nádherné miesto s najlepšou ukážkou stredovekého umenia. Večer je mauzóleum vysvietené. Strážnik ťa možno pustí dnu za malý poplatok a ty budeš mať toto magické miesto len pre seba.
- Trhovisko Siab – nachádza sa v blízkosti mešity Bibi Chanum. Nájdete tu výborné čerstvé aj sušené ovocie, zeleninu, chlieb, mliečne výrobky, ale aj bohatý výber korenín a čajov. Alebo si môžeš dať delikátny plov s baraním mäsom.
- Observatórium Ulugbeka – nachádza sa na hranici mesta Samarkand, taxíkom sa sem dostanete asi za 5 minút z centra mesta. Je to archeologická lokalita. Vedeli ste, že panovník Ulugbek patril medzi najväčších astronómov na svete? Vedel vypočítať obeh zeme okolo Slnka len s malou nepresnosťou? V miestnom múzeum sa dozviete ďalšie zaujímavosti o stredovekej učenosti na dvore Ulugbeka.
6.-7.deň: Presun rýchlovlakom do Buchary cca 2 hodiny. Mesto nabité historickými pamiatkami v strede vyprahnutej krajiny. Kým Samarkand je rozsiahly, Buchara je o niečo kompaktnejšia. Toľko budov pod ochranou UNESCO nenájdeš asi nikde inde. Buchara je jedným z najposvätnejších miest v celej Strednej Ázii a pre mnohých cestovateľov je Buchara najkrajším mestom v Uzbekistane. Všetky pamiatky v Buchare sú dostupné pešo a je možné stihnúť ich za jeden deň. Najvýznamnejšími pamiatkami sú:
- Kalónsky minaret a mešita – patria medzi najstaršie a najkrajšie pamiatky v Buchare. Ako maják sa tu týči Kalónsky minaret, ktorý je vysoký 45,6 m a bol postavený v roku 1127. Je to jedna z mála stavieb, ktoré Džingischán nezničil.
- Medresa Mir-i-Arab – stojí oproti Kalónskej mešite. Táto islamská škola bola založená v 16. storočí. Obdivovať ju však môžeš iba zvonka, keďže je to stále fungujúca škola a dnu turistov nevpustia.
- Ark (Citadela) – najstaršia stavba s masívnymi stenami, ktorá sa stala aj pevnosťou. Je to v podstate palácový komplex používaný od 5. storočia do roku 1920, kedy ho zbombardovala Červená armáda. Zachovala sa iba trónna sieň. Kedysi to teda bolo kráľovské mesto a rezidencia emírov. Naposledy tu bol korunovaný emír Alim Khan v roku 1910. Dnes je to múzeum, v ktorom sa dozvieš viac o dejinách Uzbekov.
- Chor-Minor – malý ale pekný. Je to v skutku fotogenická pamiatka nachádzajúca sa mimo hlavných turistických miest, ale každý vám rád ukáže cestu k nej. Od Lyabi-Hauz je to pešo cca. 15 minút. Chor znamená v preklade štyri, ide teda o stavbu so štyrmi minaretmi. Chor-Minor bol postavený v roku 1807 ako súčasť väčšej stavby s mešitou a medresou. Tieto však boli zničené počas sovietskej éry. Minarety, ktoré uvidíš boli pôvodne akoby vstupnou bránou bývalej medresy, ale v skutočnosti sú skôr dekoráciou ako minaretmi vo vlastnom slova zmysle. Odporúčam prísť sem pred západom slnka. Vaše fotky budú mať mäkšie svetlo
- Lyabi-Hauz – veľmi populárne a živé námestie uprostred Buchary, kde si vychutnáte príjemnú atmosféru pod morušami. Je tu historická vodná nádrž, ktorá bola súčasťou zásobárne s vodou – dnes je to fontána, ktorú večer farebne vysvietia. Je to obľúbené miesto pre odpočinok. Vychutnajte si tu tóny orientálnej hudby, pivko alebo aj uzbecké špeciality v niektorej z reštaurácií! Hneď vedľa nájdete sochu legendárnej satirickej postavy súfijskej slovesnosti, mudrca a hrdinu ľudových poviedok – Hodžu Nasreddina.
- Mauzóuleum Ismaila Samaniho – v parku Samani nájdeš najstaršiu islamskú stavbu v Buchare z roku 905. Mauzóleum je miestom odpočinku vplyvného vládcu z dynastie Samanidov – Ismaila Samaniho. Študenti architektúry túto stavbu dobre poznajú, keďže na nej sa zvyčajne vyučuje islamská architektúra. Je krásna z diaľky, ale hlavne z blízka. Nájdeš na nej kombináciu niekoľkých štýlov, od zoroastriánskeho umenia až po islamské.
- Mauzóleum Chasma Ayub – mauzóleum pochádzajúce z 12.-16. storočia. Postavené bolo údajne na mieste, kde podľa legendy Jób udrel palicou do zeme v čase, keď krajinu sužovalo veľké sucho. Zo zeme vtom vystrekla voda, čistá a navyše liečivá. Mimochodom, Ayub znamená Jób.
- Ulugbekova medresa – postavená v 15. storočí, údajne v nej vyučoval matematiku sám vládca Ulugbek. Nie je tak pekne zrekonštruovaná ako medresy na samarkandskom Registane, ale za návštevu určite stojí a vstup je doposiaľ bez poplatku.
- Krytý bazár – v centre mesta nájdeš krytý historický bazár. Prechádzaš sa pod kupolami a kocháš sa v najrôznejších uzbeckých produktoch. Pre Bucharu sú známe najmä tzv. suzani, typické ručné výšivky s farebnými kvetinovými vzormi. Bazár je preplnený suzani obrusmi, vankúšmi a poťahmi a sú tu lacnejšie ako v Samarkande.
- Bozori kord – stredoveký hamam (kúpele). Stále aktívne kúpele, v ktorých máš pocit ako keby si bol v rozprávke Tisíc a jednej noci. V kúpeľoch je tzv. suchá sauna, čiže nepredstavujt si sauny aké sú u nás, v ktorých teplota vystúpi na 90°C. V hamame ťa nielen poriadne vyumývajú a namydlia, ale aj pomasírujú. Masáž trvá cca. 5 minút, ale je skutočne poriadna! Nezľakni sa, ak uvidíte svojho kamaráta ako s ním narábajú
8.-9.deň: Presun do Chivy miestnou dopravou – cca 5 hodín. Menšie uzbecké mesto nachádzajúce sa na bočnej tepne hodvábnej cesty. Cesta do Chivy vedie cez púšť Kyzylkum a je pomerne zdĺhavá. Uprostred Chivy sa nachádza veľmi zachovalá „stará Chiva“, čiže je to akoby „mesto uprostred mesta“ obohnané hradbami. V minulosti bola Chiva hlavným mestom Chivského chanátu. Táto „stará Chiva“ je dnes úchvatným kompaktným architektonickým múzeom, kde nájdeš niekoľko významných historických pamiatok:
- Khuna Ark – pevnosť a rezidencia chánov. Pochádza z 12. storočia, neskôr bola rozšírená, takže obsahovala stajne, mincovňu, hárem, baraky, mešitu i väznicu chána.
- Medresa a minaret Islom-Hoja – sú to novšie, ale veľmi pekné pamiatky, postavené v roku 1910. Minaret Islom-Hoja je najvyšší minaret v Uzbekistane (57 m) a je možné vystúpiť po schodoch až na jeho vrch.
10.deň: Celodenný výlet k Aralskému jazeru, ktorý vybavíš cez miestne CK. Jedna osoba stojí cca. 70 USD. Večer prelet do Taškentu (letenky stoja od 50 USD a treba dopredu kupovať, alebo nočným autobusom).
11.deň: Odlet domov
Koľko taká cesta vyjde?
Uzbekistan je veľmi lacná krajina na cestovanie. Strava, doprava, ubytovanie vyjde oveľa menej než v Thajsku či u nás doma. Všetky uvedené ceny sú bez hlavnej letenky (ceny od 350 Eur) a že bývate 2 na izbe
Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Uzbekistane.
- Ak by si sa rozhodol bývať v 3 hoteloch – tak treba počítať cca 500 Eur na osobu (doprava, ubytovanie, taxíky…)
- Ak by si býval v 4 hoteloch, treba počítať – trebapočítať cca 680 Eur (doprava, ubytovanie, taxíky…)
- Ak by si býval v guest hosoch, treba počítať okolo od 200 Eur (doprava, ubytovanie, taxíky…)
Rád by si cestoval ďalej do iných stredoázijských krajín? Inšpiruj sa itinerárom tu. Potrebuješ vypracovať itinerár a poradiť cestovateľské zážitky? Kontaktuj nás!