Vitajte v našom itinerári k Novému Zélandu! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.
Víza
Do 90 dní pre občanov SR za účelom návštevy, nie je potrebné žiadať o víza vopred (v rámci visa waiver). Nad 90 dní (štúdium, návšteva, práca a iné typy víz) od novembra 2016 je pred cestou je potrebná elektronická registrácia eVisa
Podrobnejšie informácie môžete získať na https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas
Zdroj: www.mzv.sk
Doprava na Nový Zéland
Z Európy sem lieta niekoľko leteckých spoločností, vždy však s medzipristátím. Lieta sem napríklad:
- Emirates – http://www.emirates.com/au/english/,
- China Airlines – http://www.china-airlines.com/en/,
Je obrovský výber spoločností a vyberám len zopár. Lety na Nový Zéland patria asi k najnáročnejším, čo sa týka dĺžky letu, a preto sa stretneš s časovým posunom (jet lag). Odporúča sa, že keď pristaneš napríklad ráno, vydržať bez spánku do večera, aby si sa čo najrýchlejšie prestavili na miestny čas. Neodporúča sa takisto jesť nič mastné alebo ťažké jedlá a piť alkohol.
Národným dopravcom je New Zealand Air – http://www.airnewzealand.com.au/. Ak chceš letieť do Austrálie, najvýhodnejšie letenky má letecká spoločnosť Jetstar – http://www.jetstar.com/au/en/home. Je to nízkonákladová spoločnosť. Ak si rezervuješ letenky včas, môžeš letieť do Austrálie aj za 100 EUR. Pozor! V cene leteniek často nie je zahrnutá batožina.
Ak by si hľadal výhodné letenky na Nový Zéland,pozri sem.
Prenájom auta
Asi najlepším spôsobom ako precestovať Nový Zéland je prenajatie auta. Čím skôr si auto objednáš, tým väčšiu šancu máš na výhodnú cenu. Je tu obrovské množstvo požičovní s rôznymi cenami. Asi najpopulárnejšou a veľmi výhodnou je požičovňa Jucy – https://www.jucy.co.nz/. Ceny sú prehľadné a máš aj poistku, ktorá je na trhu najprehľadnejšia. Čím sa riadiť pri výbere auta?
- Auto by malo mať neobmedzený počet kilometrov. Niektoré spoločnosti uvádzajú, že ak prejdete určitý limit, platíš za každý kilometer navyše. Na Novom Zélande sú vzdialenosti veľké. Preto si vyberaj spomedzi tých, kde je napísane „unlimited kilometres“
- Auto určite poisti. Ak sa niečo stane, zaplatíš veľmi vysoké sumy.
- Jazdí sa na ľavej strane a preto zváž či chceš manuál alebo automat. Ja odporúčam automat.
- Prespať v noci v aute, len tak na parkovisku, sa nesmie. Hrozí za to pokuta. Prespávať môžeš len na vyhradených miestach ako sú kempy.
Asi najpopulárnejším autom na prenájom je karaván, kde máš postele, kuchynku a nemusíš teda zostať v stane alebo byť na hoteloch či hosteloch. Ceny takýchto vozidiel sú výhodnejšie vtedy, keď urobíš rezerváciu výrazne dopredu: https://www.jucy.co.nz/our-vehicles/camper-vans/jucy-condo/#/products/1b9d9c45-d262-4be5-87e3-8cbb445fb50f.
Čo treba mať pri prenájme auta?
- Potrebuješ svoj vodičský preukaz + medzinárodný vodičský preukaz.
- Medzinárodný vodičský preukaz vybavíš na počkanie na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva Policajného zboru. Stojí to 6,50 EUR a potrebuješ predložiť aktuálny vodičský preukaz a jednu fotografiu.
- Minimálne 2-ročná skúsenosť pri šoférovaní resp. min. 2 roky starý vodičský preukaz.
Cena benzínu je podobná ako na Slovensku. Cestné poplatky sú len na týchto trasách a ide o veľmi nízke sumy: https://www.nzta.govt.nz/roads-and-rail/toll-roads/toll-road-information/where-the-toll-roads-are/. Kvalita ciest na veľmi dobrej úrovni a hlavne na južnom ostrove je premávka na cestách malá. Takisto orientácia na cestách je veľmi prehľadná.
Aké sú pravidlá na ktoré si treba dať pozor?
V mestách je maximálna povolená rýchlosť 50 km/h a na rýchlostných cestách a diaľniciach v zásade 100 km/h, ak osobitné značenie nestanovuje inak. Za prekročenie povolenej rýchlosti, čo len o 2 km/h, hrozí veľmi vysoká pokuta. Aj keď vidíš pred sebou prázdnu cestu a chceš pridať, nerob to. Na mnohých miestach sú rýchlostné kamery a pokuta môže neskôr prísť do požičovne auta, takže zaplatíš neskôr.
Stopovanie
Stopovanie je na Novom Zélande veľmi populárne a stretneš veľa cestovateľov, ktorí stopujú. Ak si žena a rozmýšľaš či je to bezpečné, vedz, že počas mojej cesty som stretol veľa žien, čo stopovali a nemali žiadne negatívne skúsenosti.
Itinerár:
1.deň: Prílet do Christchurch.
Pri prílete do krajiny
Na Nový Zéland je v zásade zakázané doviesť jedlo. Ide najmä o mäso, syry, semiačka, konzervy, ovocie, zeleninu, med, taktiež akékoľvek živočíchy a rastliny. Balené cukroviny, sušienky a čokolády sú v poriadku. Množstvo povoleného alkoholu je maximálne 4.5 l vína alebo piva, resp. tri fľaše (max. 1.125 l) tvrdého alkoholu. Ak máš v batožine akékoľvek jedlo, v každom prípade ho deklaruj. Ak aj máš nepovolený produkt, nie je to problém, iba ti ho odoberú. Ak ho však nepriznáš, hrozí ti za to vysoká pokuta. Viac informácií o produktoch, ktoré je potrebné deklarovať, nájdeš tu: http://www.mpi.govt.nz/travel-and-recreation/arriving-in-new-zealand/items-to-declare/#food.
Treba deklarovať aj kempingové veci, napríklad stan a trekovú obuv. Ide o kontrolu čistoty a či nemáš napríklad na topánkach zvyšky hliny a rastlín. Kempingové veci si preto dôkladne očisti pred príchodom na Nový Zéland. Ak ti nejaké nečistoty nájdu, tu ti nehrozí pokuta, len veci prečistia.
Následne spravíš prehliadku v Christchurche. Mesto známe ako „záhradné mesto“. Christchurch sa stal známy najmä kvôli ničivému zemetraseniu v roku 2011, po ktorom ostala väčšina mesta v ruinách. Mesto sa postupne dostáva do pôvodnej krásy, i keď pozostatky zemetrasenia stále uvidíte. Christchurch je ideálne východiskové miesto na prehliadku južného ostrova. Christchurch má dobré letecké spojenie so svetom. Jeho hlavnou atrakciou je kostol, ktorý bol veľmi poškodený zemetrasením. Kostol je pod rekonštrukciou, takže dovnútra sa momentálne nedostanete.
2.deň: Presun Christchurch – Pukaki: 274 kilometrov a zoberie to cca 4 hodiny. Až po samotné jazero je cesta menej záživná, ale jazero je krásne, tu by som si dal tak cca. 2 hodinky. Následne presun k dedine Mount Cook resp. dedine Twitzel od jazera je to cca 70 minút jazdy, kde prespíš.
3.- 4.deň: 2-3 hodinový trek k Mount Cook po nenáročnej ceste, ale keď vyjde počasie, je to kráááásne. Následne presun k mestu Queenstowne, kde prespíš.
Asi najšarmantnejšie mesto na Novom Zélande ležiace pri jazere Wakatipu. Mesto je aj nepísaným hlavným mestom pre adrenalínové športy ako rafting, zoskok s padákom alebo paragliding. Centrum mesta je plné barov, reštaurácii a kaviarní pri jazernom móle.
5.deň: Skoro ráno odchod smerom k Te Anau – 171 kilometrov cca 3 hodinky, kde sa napojíš na panoramatickú cestu k Milford Sound
Ako Nórsko má svoj fjord, aj Nový Zéland súperí o najkrajší fjord na svete v podobe Milford Soundu. Nie je to len o fjorde, ale aj o ceste k nemu. Z mesta Te Anau vedie vyše 120 km dlhá dvojhodinová cesta cez serpentíny a hlboké údolia až k Milford Soundu. Najlepšie je mať vlastné auto a zastavovať na mnohých fotogenických miestach. Za ideálneho počasia ide o dych vyrážajúce miesto. V samotnom fjorde sa dá podniknúť plavba loďou. Ak ideš autom, maj dostatok benzínu. V samotnom Milforde je totiž asi najdrahší benzín na Novom Zélande. Najlepšie sa tankuje v najbližšom meste v Te Anau.
Po prehliadke presun späť do te Anau – najlepšie by bolo do Queenstowne, ale to prídete neskoro večer.
6.- 7.deň: Celodenný presun k Fox Glacier, kde je ľadovec Francz Ferdinand. Cesta je 327 kilometrov a bez zástavky cca. 4:30 h. Následne prehliadka ľadovca:
- Franz Josef – ľadovec v rovnomennej obci. Ľadovec je dlhý 12 km a ponúka atrakcie ako na ľadovci.
- Fox Glacier – vyše 20 km od ľadovca Franz Josef je ďalší majestátny ľadovec, i keď menej známy. Je to 13 km dlhý ľadovec, na ktorý sa dajú robiť výlety, výstupy. Samotný prístup k ľadovcu je bezplatný. Ak však chceš ísť na výlet, máš niekoľko možností. Cez nejednu miestnu kanceláriu si môžeš objednať výlet na ľadovec s miestnym sprievodcom. Výlety sú rôzne, niekoľko hodinové, aj celodenné. Môžeš sa poprechádzať, ale aj odviezť vrtuľníkom na samotný ľadovec. Ísť bez sprievodcu na ľadovec sa vôbec neodporúča, lebo ľad sa neustále pohybuje a vytvára trhliny.
Prespanie pri ľadovci.
8.deň: Celodenný presun po pobreží do Nelsonu – Nádherné výhľady, zástavky. 428 kilometrov cca 7 hodín.
9.deň: Ráno presun do Picton a plavba cez záliv na severný ostrov:
Medzi ostrovmi premávajú aj lode/trajekty, ktoré sú prevádzkované dvoma lodnými spoločnosťami:
- Interislander – https://www.interislander.co.nz/, a
- Blue Bridge – http://www.bluebridge.co.nz/en/
Prístav južného ostrova je v meste Picton a prístav severného ostrova je v hlavnom meste Wellington. So službami obidvoch spoločností je to viac menej rovnaké a treba skôr sledovať cenovú ponuku. Ak pôjdeš autom, určite treba mať rezerváciu vopred. Netreba sa spoliehať na to, že prídeš a bude voľné miesto. Okrem toho, čím skôr si prepravu kúpiš, tým je výhodnejšia bude cena. Na trajekt treba prísť min. 1 hodinu pred odchodom.
Prehliadka a prespanie vo Wellingtone
Hlavné mesto a druhé najľudnatejšie mesto v krajine. Je menej uponáhľané ako Auckland a má príjemnú, pokojnú atmosféru.
- Te Papa múzeum – atrakcia číslo jedna. Aj keď nie ste milovníkmi múzeí, toto múzeum vám interaktívne vysvetlí nielen príchod obyvateľov na Nový Zéland, ale aj ako sa krajina postupne vyvíjala. Jednou z hlavných zaujímavostí múzea je najväčší kalamár na svete. Vstup je bezplatný.
- Koloniálne budovy z čias anglickej nadvlády – najvyšší súd, vládne budovy, ale aj kostoly ako napríklad St. Paul Church.
- Parlament – nielen stará, ale aj moderná budova v centre mesta. Robia sa tu bezplatné prehliadky so sprievodcom.
- Cuba street – puby, reštaurácie, večerný život.
- Mount Victoria – 360° výhľad na mesto a prístav.
10.deň: Presun okolo obeda do národného parku Tongariro. 331 kilometrov – cca 5 hodín
Najstarší národný park na Novom Zélande a štvrtý najstarší národný park na svete. Nachádzajú sa tu aktívne sopky, ako napríklad Ruapehu, Ngauruhoe, and Tongariro. Práve prechod cez Tongariro (Tongariro Alpine Crossing) je mimoriadne populárny a je považovaný za jeden z najlepších jednodňových trekov na svete. Trek je však pomerne masovou záležitosťou, najmä po tom, čo sa Mt. Ngaruhoe objavila v trilógii Pán prsteňov ako Hora Osudu (Mt. Doom) nachádzajúca sa v zlovestnom Mordore. Nad sopkou je veľmi často zatiahnutá obloha, ale ak budete mať šťastie, uvidíte ju v plnej kráse.
11.deň: Celodenný výlet Tongariro
Dĺžka: 19,5 km
Trvanie: 5.30 – 7.30 hodín
Najnižší bod: 760 m.n.m.
Najvyšší: 1900 m.n.m.
Sezóna: od októbra do konca apríla
Najpopulárnejší jednodňový trek na severnom ostrove. Ak si videl film Pán prsteňov a poznáš Mordor a horu osudu, tak presne v tomto prostredí sa tieto filmové scény nakrúcali. Ide o trek v aktívnom vulkanickom prostredí s výhľadom nielen na krátery, ale aj sopky. Keďže ide o najpopulárnejší trek, počítajte s davom turistov. Ak však vyrazíš medzi prvými, vyhneš sa im. Východiskovým bodom je Mangatepopo park place vo výške 1120 m a konečným bodom je Ketetahi park place vo výške 760 m. Od Mangatepopo po Soda spring je to asi 1.30 hodiny chôdze. Od tohto miesta je možnosť urobiť malú odbočku a vyliezť na sopku z filmu Pán prsteňov – Mount Ngauruhoe (2 287 m). Táto odbočka trvá cca. 3 hodiny tam aj späť a odporúča sa absolvovať len skúseným.
Keďže jednodňový trek začína a končí na rôznych miestach, je lepšie si zabezpečiť dopravu. Kyvadlovú dopravu (shuttle service) poskytuje niekoľko spoločností v dedine Whakapapa. Odporúčam napríklad Whakapapa Holiday Park, ktorý vás za 35 NZD odvezie na štartovací bod a potom aj vyzdvihne na konci. Info nájdete aj na stránke: http://www.doc.govt.nz/tongariroalpinecrossing?region=CentralNorthIsland&park=9cad4a74-ecf8-40bf-8d21-d99ac6be44c4&activity=Walking-tramping#findplaces.
Prespanie v národnom parku.
12.deň: Presun do Waitomo Glowworm Caves
Doslova ide o jaskyňu svetielkujúcich červov. Unikátna je tým, že v nej žijú myriády červov, ktoré v dôsledku chemickej reakcie svietia. Prehliadka jaskyne je výlučne s miestnym sprievodcom a trvá 45 minút. Sprievodca ti podá výklad a následne vás na malých člnoch, v úplnej tme prevezú po útrobách jaskyne. Nad hlavou uvidíš tisíce malých svetielok. Informácie o cenách nájdeš na oficiálnej stránke jaskyne – http://www.waitomo.com/Waitomo-Glowworm-Caves/Pages/default.aspx. Keďže Waitomo sa nachádza v oblasti, kde je väčšia populácia Maorov, je možné, že tvojim sprievodcom bude práve niektorí z príslušníkov miestneho kmeňa Maorov. Naobed presun do Rotorura, kde prespíš.
Kúpeľné mesto v geotermálnej oblasti, ktorá sa vyznačuje gejzírmi (napríklad gejzír Pohutu), horúcimi prameňmi a jazierkami, vodopádmi, ale aj bublajúcimi bahennými sopkami. Mesto Rotorua totiž leží na kaldere Rotorua. V Rotorue môžete ísť do geotermálnych kúpeľov, za veľmi dobré sa považujú napríklad kúpele Polynesian Spa, ktoré ponúkajú kúpanie sa v horúcich 39 až 41°C-vých prameňoch s výhľadom na krásnu prírodu. Treba mať plavky, všetko ostatné dostaneš na mieste. Viac informácií nájdete na http://www.polynesianspa.co.nz/.
13.deň: Presun na najsevernejší bod Cape Reinga – 650 kilometrov cca 8 hodín.
14.deň: presun do Auklandu
15.deň: Prehliadka Auklandu:
Auckland bridge – pre tých čo radi spoznávajú mesto s dávkou adrenalínu, tak odporúčame prejsť sa na konštrukcii mosta, ktorý je 67 m nad hladinou mora.
Sky tower – 328 m vysoká veža s krásnym výhľadom. Možnosť skočiť sky jump
Prístav
16.deň: Odlet domov
Peniaze
Nový Zéland nie je taký drahý, ako máme v našich predstavách. Všetko, samozrejme, závisí od výšky vášho komfortu a ako sa budete stravovať. Na Novom Zélande platí novozélandský dolár (NZD)
Pri výmene peňazí si dávaj pozor, či nie sú sprievodné poplatky. Niekedy je výhodnejšie vybrať peniaze kartou z bankomatu.
Takmer všade sa dá platiť platobnou kartou. Samozrejme, okrem kempov, za ktoré sa platí v hotovosti. Mám na mysli kempy, ktoré nemáte rezervované a zaplatené v rámci trekingu v národných parkoch.
Kempy
Ak sa rozhodneš kempovať, Nový Zéland patrí medzi popredných lídrov na svete v kempových miestach. Takmer všade nájdeš rôzne druhy kempov. Na stránke http://www.doc.govt.nz/parks-and-recreation/things-to-do/camping/ nájdeš zoznam kempov a aké majú vybavenie. Kempy fungujú v zásade tak, že keď prídeš na vyznačené kempingové miesto, nájdeš tam informačnú tabuľu s informáciou o cene. Keď sa rozhodneš na danom mieste zostať, vyberieš si z krabice obálku, vyplníš svoje údaje, jeden ústrižok spolu s peniazmi za kemping v hotovosti vhodíš do urny, druhý ústrižok dáš na viditeľné miesto za predné sklo auta. Ceny sa pohybujú od 6 NZD do 10 NZD/noc/osoba v závislosti od lokality a vybavenia kempu.
Strava
Jedlo v reštauráciách je relatívne drahé, t. j. ceny sa pohybujú od 10 EUR vyššie. V priemere okolo 15 – 17 EUR bez nápoja. Ak však kupuješ jedlo v supermarketoch (napríklad sieť NEW WORLD) a pripravujete si ho sami, tak ťa to vyjde oveľa výhodnejšie, iba o niečo viac ako na Slovensku. Ak by si chcel ušetriť aj na stravovaní, vybav si pri nákupe vernostnú kartu a môžeš ušetriť pri každom nákupe až do 10 percent.
Hotely a hostely
Samotné hotely sú na podobnej cenovej úrovni ako napríklad vo Francúzsku. Ak chceš využívať hostely, najlepšie je zaregistrovať sa na stránke https://www.yha.co.nz/ a získaš zľavu pri každom prenocovaní až do 10 percent. Kvalita hostelov je na veľmi dobrej úrovni a využívajú ich často aj samotní domáci, ktorí si potrpia na kvalite.
Vstupy, atrakcie a iné
Nový Zéland má jednu veľkú výhodu. Do väčšiny národných parkov sa vôbec neplatí za vstup a vstup na mnohé miesta, ako sú napríklad ľadovce, Pancake Rocks či rôzne útesy, sú úplne zadarmo. Aj väčšina múzeí je zadarmo. Ak však ideš na výlety ako napríklad let vrtuľníkom ponad ľadovce, vyhliadkové lety či rafting, ceny sú podobne vysoké ako v Európe. Ak to však zhrniem, minieš oveľa menej za prírodné krásy, ako keby si navštívili nejakú západnú krajinu.
Celkovo takýto výlet na 16 dní bez letenky vyjde okolo 1000 Eur na osobu (prenajatie auta, kempovanie, benzín, sem tam pivko v bare, káva). Ak však uprednostňuješ minimálne 3 hotely, tak cena za 16 dní vyjde na cca 1600 Eur.
Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady na Novom Zélande.
Nový Zéland nie je tak drahý ako ho máme v predstavách.
Ďalšie podrobné cestovateľské itineráre nájdeš na stránke Travelistanu tu