Vitajte v našom itinerári k dvom Kóreám! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Dá sa to?

Samozrejme, že sa dá? Napriek tomu, že hranica medzi Južnou a Severnou Kóreou je od roku 1950 nepriechodná a žiaden hraničný prechod tu nie je otvorený, tieto krajiny sa dajú prejsť v rámci jednej cesty.

Ak spájaš tieto dve krajiny, musíš ísť cez tretiu krajinu. V tomto prípade je najlepšou voľbou Čína.

Ako prejsť Severnú a Južnú Kóreu naraz – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Ako plánovať?

1.Odporúčam najprv navštíviť KĽDR, následne prejdeš do Číny a z Číny odletíš do Soulu alebo Busanu v Južnej Kórei.

2.Je lepšie túto cestu spraviť v tomto poradí, a nie opačne. Ak by si najprv navštívil Južnú Kóreu, juhokórejská pečiatka by zbytočne vyvolávala otázky na hraniciach s KĽDR (podozrivé by bolo, prečo si bol pred pár dňami v Južnej Kórei).

Ako je to s vízami?

– Do KĽDR potrebujeme nielen víza, ale aj ísť cez miestnu CK. Žiaden voľný pohyb po KĽDR nie je možný!!!! Vždy s miestnymi sprievodcami.

Nikto nemôže ísť do KĽDR len tak. Všetko musí byť v organizovanej skupine pod dohľadom miestnych sprievodcov. Väčšinou sú dvaja sprievodcovia a jeden „tajný“. Najlepšie je pripojiť sa ku skupine cez oficiálnu cestovnú kanceláriu – http://www.koryogroup.com/index.php, ktorá sídli v Pekingu a vybaví ti všetky potrebné víza a povolenia. Toto je pôvodná CK, cez ktorú idú všetci a má povolenie od samotnej vlády. Funguje to veľmi jednoducho. Vyberieš si program, ktorý ťa zaujme, zaplatíš a príde ti informácia o tom, kedy máš prísť do Pekingu. Letenky do Pekingu si zabezpečíš sám. Pricestovať do KĽDR je možné buď lietadlom z Pekingu alebo vlakom z Pekingu. Dá sa to aj skombinovať.

– Do Južnej Kórey je bezvízový styk a najmä sa tu môžeš pohybovať voľne bez obmedzení a hlavne sám?

Letenky

Pri plánovaní cesty potrebuješ hlavnú letenku do Pekingu a naspäť zo Soulu alebo Busanu. Do KĽDR sa dostaneš z Pekingu a letenku ti zabezpečuje cestovná agentúra s ktorou ideš do KĽDR viď nižšie.

Bezpečnosť

Obe krajiny sú veľmi bezpečné a nič ti nehrozí. Dokonca sa nevyžaduje žiadne očkovanie. Avšak v KĽDR sa MUSÍŠ riadiť nasledovnými opatreniami, ktoré musíš akceptovať!

  • Neprinášaj do Severnej Kórey demokraciu, západnú filozofiu a tvoj osobný pohľad na svet! Musíš sa držať zásad, že toto je iná krajina, netreba klásť otázky, aj keď ich v duchu máš, a keď áno, nech sú politicky korektné.
  • Nerobiť si srandu, posmešky, neohovárať, a to ani v hotelovej izbe, pretože ťa môžu odpočúvať!
  • Budeš upozornený na to, že ak máš severokórejské noviny, nemôžeš ich hodiť do koša. Noviny sa totiž zmieňujú o veľkom lídrovi Kimovi, a teda noviny musia byť uhladené a pekne položené na stôl.
  • Nemôžeš vyjsť z hotela mimo programu. Ani sa o to nepokúšaj! Všade sú vojaci.
  • Na konci výletu ti prezrú fotografie a tie, ktoré sa nezhodujú so severokórejskou propagandou, budú vymazané. Nepokúšaj sa zatajiť pamäťové karty!
  • Fotografovanie a natáčanie na kameru je možné len so súhlasom kórejského sprievodcu.
  • Ak ti povedia, že sa pokloníš soche Kim Ir-sena, tak aj keby ti to žily trhalo, spravíš to.
  • Po skončení oficiálneho programu budeš v hoteli. Nepokúšaj sa porušiť pravidlá, pôjdeš pekne tam, kam vám sprievodcovia povedia.
  • Ak máš problém dodržať čo len jednu z vymenovaných pravidiel a odporúčaní, zváž, či naozaj chceš ísť do KĽDR.
Ako prejsť Severnú a Južnú Kóreu naraz – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Masové hry kórejského ľudu

Ako je to s peniazmi?

V Južnej Kórei všetko a všade zaplatíš kreditnou kartou. Je to normálna štandardná krajina, kde všetko funguje a ide.

V KĽDR platobnú kartu nevyužiješ – nemáš kde. Dá sa platiť eurami, dolármi a čínskymi juanmi. Miestne peniaze won ti zabezpečí miestny sprievodca, ale nemáš nimi kde platiť.

Internet, mobilná sieť…

V KĽDR sa určite odstrihneš od vymožeností západného sveta. Žiaden mobilný signál. Žiaden internet, facebook, instagram, mail… prosto NIČ.

Južná Kórea je absolútne opozitum. Internet a mobilná sieť je absolútne všade.

Itinerár

1.deň: Prílet do Pekingu

2.deň: Ak by si išiel do KĽDR cez http://www.koryogroup.com/index.php , tak v tento deň absolvuješ povinné stretnutie v kancelárii, kde ti povedia a zopakujú, čo sa môže a nemôže v KĽDR. Program a termín do KĽDR si rezervuj minimálne 1,5 mesiaca dopredu.

3.deň: Odlet do hlavného mesta KĽDR

4.– 10. deň: Program v KĽDR podľa toho, čo si si vybral cez http://www.koryogroup.com/index.php

Ako prejsť Severnú a Južnú Kóreu naraz – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Všade je s tebou sprievodca a vojak

11. deň: Odchod vlakom z KĽDR do Pekingu

12.deň: Príchod do Pekingu a večer odlet do Soulu

13– 14. deň: Soul – hlavné mesto krajiny s tisícročnou históriou, z ktorej sa však, žiaľ, veľa nezachovalo. Dôvodom bola kórejská vojna v období rokov 1950 – 1953. Dnes je to moderné mesto s pár historickými budovami, ktoré patria medzi svetové unikáty. Soul má skvelo vybudované a prehľadné metro s nápismi v angličtine, takže sa v ňom nedá stratiť.

  • Gyeongbokgung – kráľovské sídlo dynastie Joseon (Čoson) od roku 1395. Palác so 7 700 izbami bol najväčším palácom v krajine. Napriek japonskej invázii a kórejskej vojne získate ešte vždy celkom dobrý prehľad o architektúre z obdobia stredoveku. Budovy sú postavené v štýle feng šuej. V rámci paláca je aj múzeum kórejských zvykov, ktoré je asi najlepšie v krajine.
  • Jongmyo (Čongmjo) – svätyňa pod patronátom UNESCO a jedno z najkrajších miest v Soule. Je to miesto, kde boli pochovávané duše kórejských vládcov. Krásny park a odporúčam sa tu prejsť s kórejským sprievodcom, ktorý poskytuje fundovaný výklad v angličtine zadarmo. Platíš len lístok do komplexu.
  • Dongdaemun – tradičný a najväčší trh v Soule, kde nájdete hlavne šatstvo a všemožné pokrmy.
  • Nandeamun – jedna z ôsmich historických brán pochádzajúcich zo 14. storočia. Hneď vedľa sa nachádza najstarší tradičný trh v Južnej Kórei Nandeamun market.
  • Historická budova Radnice v centre mesta
  • Soul Tower – ak si chceš pozrieť panorámu mesta, Soul Tower je skvelá voľba, a to najmä večer.
  • Bejzbol – najpopulárnejší šport v Južnej Kórei. Aj keď v zásade nie si fanúšikom tohto športu, budeš nadšený z atmosféry a z toho, ako sa vedia miestni zabávať. Tento šport je hlavne o atmosfére, fandení a športovej kultúre. Nemusíš sa obávať žiadnych násilností. Lístky kúpiš v informačných centrách.
  • Yongsan electronic market – komplex s obchodmi s elektronikou, človek nájde high-tech veci za dobré ceny v tuctoch obchodov, jeden vedľa druhého.
  • Kopce nad Soulom – Ak neplánuješ navštíviť kórejský vidiek, ale už ťa dusí metropola, na sever od Soulu, menej ako hodinu cesty metrom z centra mesta sa nachádza národný park Bukhansan. Za jeden deň alebo aj za pol dňa je možné obehnúť pár krásnych brál a vodopádov, park je posiaty aj budhistickými kláštormi. Vrelo odporúčam.
  • Gangnam – živá komerčná ulica, resp. štvrť, kam mladí Kórejci chodia do klubov a reštaurácií. Áno, tušíte správne, odtiaľto pochádza Gangnam style.

15.deň: Odchod rýchlovlakom (cca 2 hodiny) http://www.letskorail.com/ebizbf/EbizbfForeign_pr16100.do?gubun=1do Gyeongju V okolí mesta Gyeongju (Gjongdžu) sa nachádzajú pamiatky kráľovstva Silla, ktoré neboli takmer vôbec zničené kórejskou vojnou.

Ako prejsť Severnú a Južnú Kóreu naraz – cestovateľské rady, tipy a itinerár
Kráľovské hrobky
  • Park Timuli – nájdeš tú kráľovské hrobky v centre mesta.
  • Bulguksa – jeden z najstarších budhistických chrámových komplexov, ktorý je v súčasnosti pod ochranou UNESCO. Viac informácií nájdete na tejto stránke: http://jikimi.cha.go.kr/english/world_heritage_new/Bulguksa.jsp.
  • Seokguram – slávna Budhova socha v jaskyni, kam chodia mnohí pútnici. Je to nádherná prechádzka a tí akčnejší sa môžu prejsť aj pešo z/do Bulguksa chrámu.

16– 17. deň: Odchod rýchlovlakom do Busanu.

Prímorské mesto, kam sa chodia Kórejčania opaľovať a kúpať. Slováka miestne podmienky na kúpanie neohúria, ale skôr budeš prekvapený modernou architektúrou a skvelým rybím trhom, kde dostaneš tie najčerstvejšie morské potvory. Odporúčam vám ochutnať na rybom trhu miestnu špecialitu – chobotnicu jagalchi. Pripravuje sa tak, že chobotnicu nasekajú zaživa na jemné kúsky a kým sa ešte hýbe, prehltneš kúsky chobotnice. Cítiš v žalúdku, ako sa ti to tam pohybuje. Predtým si objednaj miestnu pálenku sodžu, aby si po prehltnutí chobotnicu spláchol.

  • Pusan Tower – vyhliadková veža vysoká 118 m týčiaca sa nad celým mestom.
  • Yonggungsa chrám – budhistický chrám nazývaný aj dračí chrám. Patrí medzi najpopulárnejšie chrámy v meste.
  • Gamcheon – miesto, kam počas kórejskej vojny utiekli utečenci. Dnes sa ti tu naskytne pohľad na to, ako voľakedy Kórejčania žili a aký bol vtedajší život.
  • Songjeong pláž – ak sa chceš kúpať, tak odporúčam túto pláž. Sú tu však nielen najlepšie pláže v Busane, ale aj večerný život stojí za to!
  • Haeundae – najpopulárnejšia pláž kórejského polostrova, ale pozor, medzi vami a ostatnými slniacimi sa ľuďmi bude doslova iba pár centimetrov! Ako atrakcia stojí za to vidieť, ale je možno lepšie ísť večer do okolitých barov než cez deň na pláž.

17.deň: Odlet domov z Busanu alebo pokračovanie do Japonska alebo do Vladivostoku a ísť transsibírskou magistrálou do Moskvy?

Koľko to vyjde?

Najdrahšou položkou je KĽDR!!!! Keďže KĽDR nemôžeš spraviť sám a MUSÍŠ ísť cez miestnu CK, 7 dní stojí od 1 100 eur v závislosti od programu (je v tom všetko – letenka z Pekingu do KĽDR, vlak naspať do Pekingu, víza, plná penzia, ubytovanie v 4-hviezdičkovom hoteli, sprievodca)

Letenka Peking – Soul vyjde od 100 eur na osobu a samotná Južná Kórea je veľmi lacná. Dokonca lacnejšia ako Čína!!!! Takže 6-dňový program v Južnej Kórei so všetkým vyjde od 350 eur na osobu.

Ak to teda zrátam, tak za celú cestu by si sa mal zmestiť do 2 000 eur bez hlavnej letenky (letenka Viedeň/Budapešť – Peking a Busan – Viedeň/Budapešť od 500 eur).

Zdieľaj tento článok