Ako je to s bezpečnosťou v Iráne?
Veľa Slovákov si mýli Irán s Irakom. V Iráne nie je vojna už od roku 1988, kedy skončila vojna s Irakom. Celý Irán je absolútne bezpečný a nič ti nehrozí.
Treba víza do Iránu?
Áno. Ak prilietaš na medzinárodné letisko (Teherán, Širáz, Mašad a Isfahán), dostaneš po prílete víza na 30 dní. Potrebuješ predložiť rezerváciu hotela na prvú noc, mať poistenie a zaplatiť vízový poplatok. Ak však vstupuješ do Iránu cez pozemnú hranicu, víza si musíš vybaviť dopredu, napríklad vo Viedni http://sk.vienna.mfa.ir/ .
Ktoré cudzie pečiatky v pase mi zabraňujú vstúpiť do Iránu?
Ak máš v pase izraelskú pečiatku, tak ťa do krajiny nepustia. Ak máš v pase napríklad USA pečiatku, tak tá nerobí problém. Veľa turistov z USA cestuje po Iráne.
Mám v pase Iránske víza – pustia ma do USA a Izraela?
Áno. Tieto krajiny nemajú žiadne obmedzenia. Ak ideš do USA, tak potrebuješ si vybaviť víza na ambasáde a už ti nestačí mať ESTU. Mnoho ľudí reaguje, že systém oklame druhým pasom. Ver, že systém neoklameš. Ak oklameš, nemusia ťa už nikdy pustiť do USA. Plus nepoznám nikoho, komu by zamietli vstup do USA na základe toho, že navštívil Irán.
Na hranici s Izraelom ťa môžu dlhšie vypočúvať. Nezabúdaj, že Irán verejne vyhlasuje, že chce zničiť Izrael a preto sa policajné zložky pozerajú trochu nedôverčivo na ľudí, čo navštívili Irán.
Môže cestovať sama žena po Iráne?
Môže a nemusíš mať obavy. V Iráne je mnoho žien zo západného sveta, ktoré cestujú samé.
Ako sa lieta do Iránu?
Každým rokom lieta do Iránu čoraz viac leteckých spoločností. Od priamych letov s Austrian airlines cez Turkish airlines, ktorý má najlepšie pokrytie iránskych miest až po nízkonákladovky ako je FlyDubaj a Pegasus airlines. Výhodné ceny leteniek nájdeš aj na našej stránke tu.
Ako musím chodiť oblečený v Iráne?
Irán je, čo sa týka oblečenia, veľmi konzervatívna krajina. Muži musia mať dlhé nohavice, ale tričko s krátkym rukávom môže byť.
Ženy musia mať nielen dlhé nohavice či sukňu a dlhé rukávy až po zápästie. Takisto ženy musia mať na hlave šatku, ktorá nutne nemusí zakrývať celé vlasy. Oblečenie pre ženy môže byť pestrofarebné a môžu nosiť sandále.
Ako je to s alkoholom?
Do Iránu je zakázané doniesť alkohol. Ak by ti ho našli v batožine, hrozí ti aj súd. V samotnom Iráne sa nedá oficiálne kúpiť žiaden alkohol. Prosím neskúšajte potajomky doniesť alkohol, už boli prípady, kedy ľudia chceli oklamať systém a boli vyhostení z krajiny.
Ako je to s peniazmi?
V Iráne sa platí iránskym rialom. Oficiálny kurz nájdeš na http://www.xe.com/currencyconverter/convert/?Amount=1&From=EUR&To=IRR . Je absolútne jedno či si do krajiny prinesieš euro alebo doláre. Platobné karty tu príliš nevyužiješ, nakoľko je tu ekonomické embargo. Niektoré obchody ponúkajú možnosť platiť kartou, ale väčšinou si strhnú 8 až 20% z celkovej platby.
Kedy je najlepšie cestovať do Iránu?
Najlepšie obdobie je od mája do júla a od septembra do októbra, kedy nie je až tak teplo. Júl a august sú najteplejšie mesiace.
Ktoré sviatky treba zažiť?
Asi najkrajším sviatok v Iráne je Ašura. Slovo ašúra pochádza z arabského ašra, čo znamená desať. Podľa historických prameňov desiaty deň mesiaca muharram roku 680 (podľa islamského kalendára r. 61) neďaleko mesta Karbalá na juhu Iraku sa odohrala tragédia, ktorá poznamenala ďalší vývin islamského náboženstva a dala pádny dôvod na definitívne rozdelenie moslimov na sunnitov a šiitov. V tento deň došlo k bitke medzi početnou armádou kalifa Jazída z dynastie Umajjovcov a iba 70-člennou družinou imáma Husajna, vnuka proroka Mohameda (syna jeho dcéry Fatimy a zaťa Alího, ktorého šíiti ako jediného uznávajú za hlavu moslimskej obce). V nerovnom desaťdňovom boji padla celá Husajnova suita i on sám.
Udalosť, ktorá sa stala pred viac ako 1300 rokmi, si dodnes pripomínajú šiiti v Iráne, Iraku, Jemene, Bahrajne či Libanone. Počas Ašúry sa vo všetkých šiitskych mestách a dedinách konajú smútočné zhromaždenia, na ktorých okrem čítania z koránu a výkladov z histórie islamu a života imáma Husajna znejú aj žalospevy a poetické príbehy bojov pri Karbale. Všeobecný smútok sa vyjadruje nielen účasťou na zhromaždeniach, vyvesovaním čiernych zástav, čiernym oblečením (už aj pre bábätka) ale aj obmedzením zábav, osláv, či svadieb, čo trvá celý mesiac muharram a nasledujúci mesiac safar
Tento sviatok pripadá v roku 2018 na 19. a 20. septembra.
Ako je to s dopravou po Iráne?
Irán ťa prekvapí kvalitnými cestami a hlavne pohodlnými dopravnými spojmi. Každé mesto má svoju autobusovú stanicu, kde nájdeš presné informácie o odchode autobusov. Dodržujú sa tu grafikony a autobusy patria medzi veľmi kvalitné. Približne 400 kilometrov ťa vyjde na cca 8 Eur.
Vlaky spájajú veľké mestá po celom Iráne a lístok na 400 kilometrov v prvej triede tiež vyjde na cca 8 eur.
Treba nejaké očkovanie do Iránu?
Nič nie je povinné a viac menej ti nič nehrozí.
Ako je to s jedlom? Mám si na niečo dávať pozor?
Iránske jedlo to nie je len kebab. Miestna strava ťa prekvapí svojou rozmanitosťou a každý deň vieš skúsiť niečo, čo si dovtedy nemal. Iránci si dávajú pozor na kvalitu jedla a preto netreba mať obavy. Aj keď si dáš zmrzlinu na ulici, nič ti nehrozí.
Pozor! Do Iránu je zakázané doniesť produkty z bravčového mäsa.
Je možné v Iráne stopovať?
Dá a nie je to taký problém.
Môžem vycestovať s malými deťmi do Iránu?
Podľa mňa si dovolenku s deťmi v Iráne užijete. Nič im nehrozí a hlavne uvidíte ako si Iránci budú vážiť, že cestujete spolu s deťmi.
Irán má aj more a rád by som skončil niekde na pláži, dá sa kúpať?
Nie je tu tak vybudovaná ,,plážová“ kultúra. Ženy musia byť komplet zahalené aj pri plávaní v mori. Najpopulárnejšie oblasti sú pri perzskom zálive.
Chceš Irán spojiť s inými krajinami? Čo tak cesta od Kirgizska až po Irán?
Chceš ísť s nami do Iránu? Pridaj sa do našej skupinky a spoznaj starobylú Perziu našimi očami.