Irak nie je bežnou cestovateľskou destináciou. Je to krajina stále na hrane medzi mierom a občianskou vojnou. Napriek tomu sa sem dá vycestovať a spoznávať určité pamiatky. V tomto článku „Irak – základné cestovateľské informácie“ ti prinášame základné cestovateľské odpovede.
Irak a víza
Irak je rozdelený na arabskú časť a Kurdistan. Do oboch častí môže občan Slovenska a Českej republiky získať turistické vízum priamo na letisku za poplatok 77 USD. Vízum má platnosť 2 mesiace. Jedinou podmienkou na udelenie víza je mať oficiálnu rezerváciu hotela na prvé dva dni.
Treba povedať, že ambasáda irackej republiky v Prahe nemôže túto informáciu verejne vyhlásiť, lebo ešte nedostala obežník z ministerstva zahraničných vecí v Bagdade.
Chceme aj zdôrazniť, že ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky vyslovene neodporúča vycestovať do Iraku a považuje to za veľmi veľké riziko.
Korona
V čase svetovej pandémie platí v Iraku nariadenie, že každý, kto sem pricestuje, musí mať negatívny Covid PCR test starý maximálne 72 hodín. Pri odchode z krajiny musíte mať tiež negatívny Covid PCR test, ktorý tam stojí okolo 70 USD. Bez neho vám nepovolia vstup na letisko napriek tomu, že Slovensko a Česko nevyžaduje pri vstupe negatívny Covid PCR test.
Pre slovenských občanov platí, že po návrate musíte ísť do 14-dňovej domácej izolácie. Irak je v rámci semaforu zaradený medzi tzv. čierne krajiny.
V čase písania článku (29. 5.) tu platil zákaz vychádzania po 21.00 h.
Bezpečnosť a cestovanie
Áno, dá sa cestovať, ale treba byť pripravený na neustálu zmenu. Berte to ako apel. Nie je problém dostať sa do krajiny, ale prejsť cez ňu. Niekedy sa treba vzdať svojich plánov a prispôsobiť sa situácii. Irak je stále nebezpečnou zónou, kde sa veci neustále menia. Pred každým mestom, dedinou či na cestách je nespočetné množstvo checkpointov, kde kontrolujú vozidlá a osoby, či nemajú pri sebe zbrane a bomby. Áno, stále hrozia bombové útoky a výbuchy. Toto musíte mať neustále na pamäti, že sa môžete stať svedkom bombového výbuchu. Aj keď bol ISIS porazený a občianska vojna sa viac-menej skončila, po krajine sa stále pohybujú malé skupiny ozbrojených povstalcov, ktorí chcú Irak destabilizovať.
Ak cestujete sami bez sprievodcu, môže sa vám stať, že vás cez niektorý checkpoint nepustia. Vôbec nemusia udať dôvod – a vyjednávať s irackými vojakmi vám neodporúčame. Takáto situácia je najmä v arabskej časti Iraku. V Kurdistane je to uvoľnenejšie, bez významných obmedzení. Ak cestujete do Kurdistanu, bude vaša cesta prebiehať viac-menej podľa plánu. Ak idete do arabskej časti, buďte pripravení na neustále zmeny.
Ako sa po krajine pohybovať?
V arabskej časti Iraku je najlepší spôsob cez miestnu CK (nájdete ich v Bagdade v lepších hoteloch – napríklad hotel Bagdad), ktorá vám zabezpečí auto so šoférom. Ten vás nielen zoberie na dané miesta, ale aj vybaví prejazd cez checkpointy. Takisto oceníte služby šoféra vtedy, keď sa situácia náhle zmení a operatívne sa zmení aj cesta. Takéto služby stoja od 150 USD na deň.
Ak by ste sa rozhodli cestovať miestnou dopravou, tak sa, samozrejme, dá, ale doprava je veľmi nepravidelná. A prenajať si auto je zatiaľ v tejto krajine pre cudzinca viac-menej nemožné.
V Kurdistane je individuálna turistika možná a cestovanie medzi mestami je viac-menej v pohode. Napriek tomu si nepredstavujte, že je to také ľahké ako niekde v Thajsku alebo v Iráne.
Cestovanie po Iraku by sme charakterizovali tak, že musíte byť pripravení na neustále zmeny, ktoré by vás nemali vyrušovať. Môže sa stať, že ste chceli niečo vidieť, ale posledný checkpoint vás nepustil. Vy nemôžete vyjednávať, ale s úsmevom sa otočiť a vynechať dané miesto. Irak vôbec nemá vybudovanú turistickú infraštruktúru a očakávať služby ako povedzme v Iráne či v Maroku je nezodpovedné.
Aké pravidla tu platia?
Irak je moslimská krajina. Mužom sa výrazne odporúča chodiť v dlhých nohaviciach a mať tričko alebo košeľu s minimálne krátkymi rukávmi. Ženy nemusia mať šatku na hlave, ale odporúča sa mimo veľkých miest. Takisto dlhé nohavice alebo sukňu a minimálne tričko s krátkym rukávom.
Pár pravidiel
- Nefotografovať policajtov a vojakov
- Nerobiť si žarty na checkpointoch a nepoužívať slová ako bomba a iné. Verte, že vojaci tomu žartu nerozumejú. Sú v neustálom strese a v ohrození života.
Ceny
Arabská časť Iraku je drahšia ako Kurdistan. Ak ste priaznivcom nízkonákladového cestovania, tak trochu narazíte. Ak to porovnáme s Iránom, Irak je drahý. Prirovnal by som to k cestovaniu po Jordánsku.
- 3-hviezdičkový hotel v centre mesta – 40 eur
- Jedlo v reštaurácii – od 6 eur
- Kebab na ulici – 1 euro
- 1,5 l voda – 0,50 eura
- Čaj – 0,30 eura
- Vstup do pamiatok ako Babylon, Ur či Samarra – 15 eur
Taxík z letiska v Bagdade (inak sa nedá dostať) do centra mesta – 40 USD
Môže žena cestovať sama?
Áno, môže. Ak ste samy cestovali po Iráne, tak toto zvládnete. Skôr si položte otázku, či vás dané obmedzenia a pravidlá nevyrušujú. Irak je oveľa benevolentnejší ako iné moslimské krajiny. Žena sa viac-menej nestretne so zákazom vstupu povedzme do kaviarní, reštaurácií alebo iných zariadení, ako to je napríklad v Saudskej Arábii.
Môžem vojsť do mešity?
Jedna z najčastejších otázok bola, či nie je problém vstúpiť do mešity. Irak razí politiku, že každý môže navštíviť dané miesta a nestretnete sa tu s obmedzeniami ako povedzme v Iráne. Irak je známy so svojimi svätými miestami ako Najaf, Karbala, Samarra a do týchto svätých miest môžete vstúpiť a voľne sa pohybovať.
Zhrnutie
Ako sme niekoľkokrát uviedli, Irak nie je bežnou destináciou. Toho, kto sa sem vyberie, prosím, aby si preštudoval momentálnu situáciu a zodpovedne ju vyhodnotil. Počúvajte svoj šiesty zmysel a ak sa vám niečo nepáči, nerobte to. Cestovanie po Iraku by sme prirovnali k výškovému horolezectvu, keď sa niekedy musíte vzdať aj 100 metrov pod vrcholom, aby ste si zachránili život. Irak je stále nebezpečnou krajinou, ale dá sa sem cestovať a pohybovať sa tu voľnejšie ako v Afganistane či v Sýrii.
V ďalšom článku si povieme, ktoré miesta by mal cestovateľ vidieť.
Ak by chceli vidieť ako to vyzerá v Iraku cez naše krátke videá, pozrite si náš/váš Instagram tu.
Ako sa cestuje v Čade? Pozrite si ďalšie rady z neturistickej destinácie
Máte otázky na článok „Irak – základné cestovateľské informácie“? Dajte do komentu a radi odpovieme.