Irak a Afganistan som navštívil niekoľkokrát a do Somálska sa teraz chystám. Za ten čas som sa len utvrdil v poznaní, že čím menej vecí mám, tým lepšie. Moja batožina nikdy nepresiahne 6 kíl. Nie, nebudem tu vypisovať, koľko tričiek a spodnej bielizne si máte vziať, ale dočítate sa, čo si beriem so sebou a podľa čoho sa riadim v týchto krajinách. V článku „Irak, Afganistan, Somálsko alebo čo si beriem so sebou sa dozviete pár tipov, ktoré používam.
Batoh
Pohybovať sa s batohom po týchto krajinách je tak trochu nezodpovedné. Dôvod? Mnoho atentátnikov sa vyhodilo do vzduchu tak, že v batohu niesli bombu. Raz sa mi stalo, že ma v Iraku a v Afganistane zastavili členovia prepadovej hliadky, ktorí ma obkolesili s odistenými zbraňami. Musel som pomaly otvoriť svoj batoh a ukázať jeho obsah. Ak sa odvtedy vydávam na klasickú prehliadku mesta, idem vždy naľahko. Zoberiem si mobil, fotoaparát a vyrazím do mesta. Keď ešte neboli žiadne aplikácie, tak som si mapu stiahol do hlavy a vyrazil na „lov“.
Čím fotím?
Na svojich cestách používam svoj klasický fotoaparát Nikon D300 a smartfón Xiaomi Mi 10T Pro. Obidve krajiny sú, čo sa týka fotografovania, veľmi prístupné a ľudia s tým väčšinou nemajú žiaden problém. Fotoaparát používam mimo miest na fotenie prírody a mobil v mestách. Je to pre mňa jednoduchšie a ľahšie. Napríklad dlho som hľadal normálny mobil, ktorý by u mňa spĺňal tieto parametre:
- Dlhá výdrž baterky
- Kvalitný fotoaparát
- Širokouhlý objektív
Vyskúšal som mnoho značiek a nakoniec som si vybral čínskeho výrobcu Xiaomi, ktorého baterka vydrží bez problémov aj 3 – 4 dni a fotí svojím objektívom v úzkych uličkách viac ako skvelo. Dokonca sa mi vo vysokých teplotách neprehrieva, ako to bolo pri iných značkách a je jedno, či je mínus 40 alebo plus 40, ide ako dobre naolejovaný stroj. Pri takýchto krajinách musíte myslieť aj na to, že ten, kto má fotoaparát je považovaný za novinára. A novinárov niekedy miestne vojenské jednotky nemusia. Mobil má dnes každý a pôsobí oveľa menej nápadne. Dlho som hľadal ideálny mobil a Xiaomi mi veľmi vyhovuje. Dokonca aj v prašných podmienkach sa mi niekoľko násobne osvedčil Mobil si viete pozrieť tu.
Aplikácie
Nie som žiaden IT maniak, ale pár aplikácií mám vo svojom mobile stiahnutých a bez nich si to dnes už neviem predstaviť. Tu je zoznam mojich najpoužívanejších aplikácií:
- Maps.me – túto appku si neviem vynachváliť. Offline mapy, ktoré fungujú skvele na celom svete. Je jedno, či som bol v Bangladéši alebo na Kiribati, vždy boli presné. A práve o presnosť mi ide v úzkych uličkách Kábulu alebo v Bagdade. Ak túto aplikáciu ešte nemáte, tak si ju stiahnite. Je zadarmo a podľa mňa nemá na trhu žiadneho konkurenta.
- XE – asi poznáte ten pocit, že keď lietadlo pristane, chcete si niekde vymeniť peniaze, ale neviete, či je ponúkaný kurz ok. Preto mám túto aplikáciu, kde sa každých 30 sekúnd objaví aktuálny kurz.
- Yr – nórska aplikácia na predpovede počasia. Využívam ju od Čukotky cez Afriku až po Antarktídu a môžem vám povedať, že je veľmi presná. Ani google počasie nie je také presné. Prosto nórska kvalita J.
Oblečenie
Medzi miestnych nikdy príliš nezapadnem, ale snažím sa k tomu priblížiť. Mám na sebe väčšinou tmavšie veci, obliekam sa ako domáci a v Afganistane si dám narásť bradu. Vôbec ma nevyrušuje, že aj vo veľkých horúčavách sa tam chodí v dlhých nohaviciach. Domáci zvyk je zvyk a ja nepôjdem proti prúdu.
Informácie
Alfa a omega každej prípravy. To, čo platilo včera, zajtra môže byť iné. V týchto krajinách sa situácia mení lusknutím prstov, a preto si vždy čítam miestne internetové denníky, pozriem zahraničné spravodajstvo a poprípade zavolám na ambasádu. Nikdy sa mi nestalo, že by ma iracká alebo afganská ambasáda odmietla. Vždy mi poradili, povedali svoj pocit a názor, ktorý vždy pomohol.
Ako sa pohybovať po Somálsku?
Somálsko môžeme prirovnať k výkonu horolezcov. Máte vysnívanú horu, podriadite všetko tomu, aby ste na ňu vyliezli, ale niekedy vás tá hora nepustí. Každý cestovateľ má svoju vysnívanú trasu, ktorú chce prejsť, ale v Somálsku je to iné. Musíte byť pripravení na to, že ak niečo nevyjde alebo ak máte z niečoho zlý pocit, nesmiete znásilňovať situáciu a ísť nekompromisne za svojím cieľom. Odporúčam:
- Poriadne si preveriť bezpečnostnú situáciu. Upozorňujeme, že Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča do Somálska necestovať.
- Nevybočovať z plánu cesty, ktorý ste predložili veľvyslanectvu v rámci žiadosti o víza.
- Nerobiť hrdinu a riadiť sa niekedy aj pocitmi. Ak sa mi niečo nepáči, nejdem tam.
- Nerozprávať sa s domácimi o tom, aký je ďalší cieľ vašej cesty a ani o tom, ako dlho v meste zostávate.
- Muži nech si dajú narásť bradu a ženy nech dodržiavajú pravidlá obliekania – dlhé nohavice alebo veľmi dlhú sukňu, šatku na hlave a tričko s dlhým rukávom.
- Dať sa vysadiť taxíkom jednu – dve ulice pred hotelom.
- Neprinášať do krajiny žiaden alkohol.
- V reštaurácii jesť v zadnej časti alebo na poschodí.
- Nepúšťať sa do žiadnej politickej debaty, aj keď vám to trhá žily.
- Nefotiť žiadnych vojakov, vojenské kolóny a ani policajtov.
- Nefotiť ženy.
- Pri bezpečnostných kontrolách na letiskách neodporovať. Verte, že kontroly sú riadne a nikto sa tu s vami nehrá v rukavičkách.
- Spať v hoteloch v centre mesta, nie na okraji mesta.
- Riadiť sa zdravým rozumom.
Irak je v tomto našťastie oveľa bezpečnejší a nemusíte si dávať pozor, s kým a o čom hovoríte. Ale platí, že svoj politický názor nehovorím a nechám vždy hovoriť domácich.
Máte otázky na článok „Irak, Afganistan, Somálsko alebo čo si beriem so sebou“ Dajte do komentu a rád odpoviem
Chceli by ste ísť do Iraku? Prečítajte si základné cestovateľské informácie.