Keď sa s ľuďmi rozprávam o slovenskej histórii, tak ma prekvapuje jedna vec. Ako sa dostalo do povedomia, že my nemáme históriu. S bázňou pozeráme na veľkolepé stavby či pamiatky v zahraničí a nad tými našimi niekedy len tak mávneme rukou. Je to tým, že sme nemali kráľov alebo sa dostal do povedomia ľudí ten štúrovský syndróm o 1000 ročnom útlaku? Prečo sme sa vzdali našej uhorskej histórie, kedy územie dnešného Slovenska bolo dlho jednou z najpodstatnejších častí Uhorska? Prečo robíme rovnicu, že Uhorsko sa automaticky rovná Maďarsko? Viem, je to na dlhšiu debatu, ale tieto otázky mi stále víria v hlave. Niekedy som smutný aj z toho, že tu doma máme neuveriteľne krásne svetové historické stavby, ale nevieme ich poriadne predať. Veď keby mali povedzme taký Hronský Beňadik vo Francúzsku alebo v Španielsku, už je na zozname toho, čo turista bezpodmienečne musí vidieť. Aj takto začína článok „Hronský Beňadik – najvýznamnejší stredoveký kláštor na Slovensku“
Práve do Hronského Beňadiku sme sa vybrali s Peťom, aby sme spoznali nielen jeden z najpodstatnejších kláštorov vo vtedajšom Uhorsku, ale zhliadli aj krásnu gotiku. Táto stredoveká krása leží v regióne Gron neďaleko Novej Bane.
Krátka história
Je veľmi pravdepodobné, že kláštor existoval už pred rokom 1075. Zakladajúca listina datovaná týmto rokom je súpisom majetkových práv už existujúceho kláštora. Na jeho význam poukazuje aj listina z roku 1209, ktorou pápež Inocent III. potvrdil jeho majetky. Dôležitosť kláštora vyplývala aj z jeho pôsobenia ako hodnoverného miesta, ktoré v živote feudálnej spoločnosti zohrávalo významnú úlohu. Vydávali sa tu všetky druhy písomností, overovali listiny, úradne riešili majetkoprávne spory, spravoval archív, deponovali cennosti. Svoje písomnosti tu archivovala aj okolitá šľachta. Je zrejmé, že takéto činnosti museli vykonávať primerane školení členovia rádu, pôsobiaci i mimo múrov kláštora v širšom okolí. Takúto úlohu plnilo opátstvo až do konca feudalizmu.
Vojnové udalosti v Uhorsku po moháčskej porážke a následné ohrozenie Turkami sa stalo osudným pre ďalší vývoj kláštora. Rozpustili kláštornú komunitu, v prvej polovici 16.storočia kláštor zanikol a vyrástla z neho mohutná renesančná pevnosť. Turci v roku 1599 mesto spustošili a vypálili. Kláštor zotrval ako pevnosť až do konca tureckých nájazdov. (zdroj resp. viac informácií: http://klastorbenadik.nrb.sk/historia/)
Pri tak výnimočnej stavbe si však človek kladie otázku, prečo práve tu stojí tak významná stavba. Je to z dôvodu, že tadeto prechádzali dôležité obchodné cesty, ktoré spájali uhorské mestá s banskými mestami. Nielen, že sa kontroloval obchod, ale aj sa tu zastavovali pútnici a kláštor im poskytoval útočisko a ochranu. Keby sme sa preniesli do obdobia stredoveku, tak Hronský Beňadik bol v Uhorsku najvýznamnejší kláštor.
Prehliadka
Asi najkrajšou časťou celého kláštora je vstupný portál do kostola. Ten, kto miluje gotický stavebný štýl, bude viac než nadšený. Lomené oblúky, kde nájdete sochy, ktoré vyrobili šikovné ruky vtedajších majstrov. Práve tento vstupný portál dotvára dôležitosť stavby. Keby nebol tak významný, neboli by peniaze na skvelých majstrov. Práve pri tejto časti sa pristavte dlhšie. Ako keby sa každou minútou odkrýval ďalší detail stavby. A potom vstupujete do samotného kostola… Predstavte si, že ste človek, ktorý žije v stredoveku. Žijete v malom domčeku, kde nemáte takmer žiadny priestor, okná… a odrazu vstúpite do niečoho tak veľkého a priestranného. Ľudia vtedy musel mať otvorené ústa a žasnúť. Presne o tom bola gotika vtedajších kostolov, katedrál a kláštorov. Človek mal mať pocit, že ho priestor pohltil. Skúste sa vcítiť do situácie vtedajšieho človeka. Zabudnite na rôzne porovnávačky iných kostolov, ktoré ste už v živote videli. Budete ohromení.
Avšak kláštor by nebol tak dôležitý, keby sa v ňom neukrývala relikvia. Počas križiackych výprav nastal aj hon po artefaktoch, ktoré súviseli so životom Ježiša Krista. Niekto doniesol údajný úlomok z kríža, niekto časť kostičky svätca a Hronský Beňadik získal veľmi vzácnu relikviu.
V roku 1483 dostalo od kráľa Mateja Korvína I. relikviu Kristovej Krvi (kúsok starého plátna s kvapkami Kristovej Krvi). Kráľ Matej I. dostal túto relikviu pravdepodobne od pápeža Pavla II. ako poďakovanie za pomoc v boji proti Turkom. Tým sa pozdvihovala aj autorita kláštora medzi duchovenstvom a svetskou vrchnosťou. Dokonca pre ňu postavili osobitnú kaplnku, ktorú 26.marca 1489 posvätil nitriansky biskup Gregor.
Čo však zamrzí je jeho súčasný stav. Žiaľ, po roku 1948, kedy nastúpila komunistická vláda, sa na kláštor zabudlo. Nielen, že niektoré artefakty boli rozkradnuté, ale aj slúžilo ako „väzenie“ pre cirkevných predstaviteľov
Hronský Beňadik je bonbónik pre všetkých tých, čo milujú históriu. Budete rovnako nadšení ako my. Preto, keď pôjdete nabudúce z Bratislavy do Banskej Bystrice a máte čas nazvyš, zíďte z diaľnice pri Novej Bani a za 3 kilometre natrafíte na slávny kláštor.
Máš otázky na článok „Hronský Beňadik – najvýznamnejší stredoveký kláštor na Slovensku“? Daj do komentu a radi odpovieme.
Ak ťa zaujíma ďalšia zaujímavosť regiónu Gron, pozri si „slovenský Černobyľ“, kde kvôli ekologickej katastrofe vysťahovali 900 ročnú obec. Článok nájdeš tu.
Všetky informácie o prehliadkach, cenách a histórii Hronského Beňadiku nájdeš tu.