Titulné strany svetových médií a sociálnych sietí sa zahalili do bielomodrej. Namiesto šesťcípej hviezdy v strede izraelskej zástavy však svietia tisícky rakiet, ktoré Hamas strieľa na Izrael. Čo je to Hamas, ktorý spustil bezprecedentný útok na Izrael.
Izraelský Pearl Harbor. Neočakávaný útok Hamasu na Izrael prirovnávajú viacerí experti k 7. decembru 1941, keď Japonsko zaútočilo na americkú námornú základňu Pearl Harbor na Havaji.
Palestínsko-izraelský konflikt zažíva najväčšiu eskaláciu za posledné desaťročia. Národný izraelský letecký dopravca El Al sa do vlasti snaží prepraviť čo najviac záložníkov. V okolí pásma Gazy na izraelskom území našli viac ako 1 500 mŕtvych tiel hnutia Hamas. Slovo Hamas sa skloňuje viac ako iné dni. Čo v sebe tento pojem skrýva?
Čo je to Hamas?
Po arabsky Hamás, v slovenčine bez dĺžňa Hamas. Ide o skratku z arabského názvu Harakat al-mukáwamat al-islámíja, čo v preklade znamená: Islamské hnutie odporu. Hamas nie je jeden predstaviteľ, je to palestínska polovojenská islamistická organizácia.
Patrí k pomerne mladým, keďže vznikla len v roku 1987. Ide o politické hnutie, ktoré vyhralo v roku 2006 palestínske legislatívne voľby do Palestínskej národnej správy. Od roku 2007 sa stalo akousi vládnucou autoritou v pásme Gazy, ktorá kontroluje dané pásmo.
Čo je hlavným cieľom Hamasu?
Hnutie svoje ciele stanovilo v Charte Hamasu, ktorú vydalo rok po jeho vzniku. Zakladajúca listina Hamasu z roku 1988 definovala historické palestínske územie, súčasťou ktorého je v súčasnosti aj Izrael, ako islamskú krajinu. Vylučovali v ňom akýkoľvek trvalý mier so židovským štátom. Ich hlavná idea v charte spočívala v boji proti Izraelu a tiež v ustanovení islamistického štátu v Palestíne.
V roku 2017 hnutie Hamas vytvorilo nový politický dokument. Jeho jazyk je odmeranejší. Zdôrazňujú v ňom, že hnutie nebojuje proti Židom, ale proti okupačným sionistickým agresorom.
Kto tvorí Hamas?
Skupina sa rozdeľuje na dve frakcie. Prvá je politická, ktorá má na starosti podporu palestínskeho ľudu a otázku chudoby. Tou druhou je militantné krídlo. Jeho hlavnou úlohou je boj proti Izraelu. Od začiatku 21. storočia sa podieľa na ostreľovaní Izraela.
Ako vnímajú Hamas iné krajiny a politické mocnosti?
Spojené štáty, ako aj Kanada, Európska únia, Izrael, Japonsko alebo Austrália, považujú hnutie Hamas za teroristickú organizáciu. Krajiny ako Paraguaj alebo Nový Zéland označili len jeho vojenskú časť, konkrétne ozbrojené krídlo, za teroristickú organizáciu. Viaceré štáty, medzi nimi napríklad Brazília, Čína, Egypt, Irán, Rusko, Turecko alebo Sýria, ho za teroristickú organizáciu nepovažujú.
Kto financuje Hamas?
Hnutie od začiatku sponzorovalo viacero krajín, medzi nimi napríklad Sýria. Izraelské a americké tajné služby tvrdia, že aktuálnym podporovateľom Hamasu je najmä Irán. Obaja medzi ideologickými piliermi majú zakorenené motto: smrť Izraelu.
Ako Hamas získal moc?
Všetko začalo v 90. rokoch 20 storočia. Hamas sa postavil proti mierovým dohodám. Dohoda z Osla v roku 1993 mala zahájiť mierový proces medzi Izraelom a Organizáciou pre oslobodenie Palestíny, ktorá zastupovala väčšinu Palestínčanov. Tento krok sa ukázal ako pomerne kontroverzný. Inak povedané, na palestínskej politickej scéne začala rásť opozícia, medzi nimi aj organizácia Hamas, ktorá sa voči mierovej dohode postavila.
Ako situácia pokračovala?
Organizácia Hamas od polovice 90. rokov 20 storočia až do začiatku 21. storočia vykonala viacero bombových útokov, počas ktorých prišli o život desiatky Izraelčanov. Viackrát útočila na autobusy alebo civilnú infraštruktúru.
Taktiež sa viac zapájala do palestínskeho politického procesu. Územie zostáva v neustálom konflikte, strieda sa obdobie nepriateľských akcií s krvavými incidentmi. Ten súčasný prirovnávajú odborníci k jednému z najhorších. Izraelskou odpoveďou naň je najväčšia mobilizácia záložníkov do vlasti v histórii krajiny.