Na svete sa denne vypijú viac ako 2 miliardy šálok kávy. Približne 10 miliónov ľudí si ju stihne vypiť len počas týchto pár minút, ktoré človeku zaberú prečítať si tento text. Brazília je so svojimi 40 % celosvetovej ponuky kávy jej najväčším producentom. Avšak káva ani zďaleka nie je jej najväčším synonymom energie. Okrem kávy sa v Brazílii zrodila ešte jedna kofeínová plodina. Dokonca s vyššou hladinou kofeínu ako samotné zrnká kávy.
Život tu prúdi cez rozsiahly riečny systém. Do Manaus, hlavného mesta brazílskeho štátu Amazonas, produkty prichádzajú a odchádzajú najmä po rieke. Nájdu sa medzi nimi aj plodiny rastúce len v Amazónii.
Plodiny, ktorými sa región pýši na miestnych trhoch. Jedna z nich sa však nevyskytuje len na trhoch, ale v každom kúte mesta, a to v rôznom stave. V semienkach, prášku, vysušená na strúhanie alebo v energetickom nápoji doplnená ostatnými exotickými plodmi.
Rastlina alebo očné buľvy?
Priemyselnú výrobu už desaťročia dopĺňajú aj šumivé nealkoholické nápoje. Nechýba v nich paulínia nápojová, bežne známa ako guarana. Pre stimulačné a liečivé vlastnosti sa okrem nápojov vyskytuje aj v liekoch alebo v kozmetike. Na rozdiel od jej vlastností však ľudí znepokojuje skôr tvar jej plodov. Vyzerajú akoby sa na nás pozerali. Už z diaľky pripomínajú očné buľvy.
Prečo je guarana taká výnimočná?
Guarana je plodom Amazónie, ktorý zapĺňa povodie Amazonky. Do jej tradičných pestovateľských oblastí je to z Manausu hodiny plavby loďou. Vyskytujú sa najmä v amazonskom regióne Maués, v oblasti, kde je guarana synonymom termínu ekonomika. Nie je guarana ako guarana, a tieto benefity si uvedomujú aj domáci. Guarana z Amazónie obsahuje množstvo psychoaktívnych stimulantov, ktoré zlepšujú kognitívny výkon. Na základe výskumov pomáhajú aj v prevencii kardiovaskulárnych ochorení, ako antidepresíva, ba aj afrodiziakum.
To však stále nie je všetko. To, čo ju robí energeticky výnimočnou, je jej vysoký obsah hladiny kofeínu. Ak ju správne pestujú, môže obsahovať až štyrikrát viac kofeínu ako kávové zrná.
Kto je pôvodcom guarany?
Amazonský región Maués by mohli nazvať aj krajinou guarana. No netreba mu pripisovať celú zásluhu, väčšina z nej smeruje obyvateľom Sateré-Mawé. Brazílskym domorodcom. Boli to oni, kto guaranu domestikoval, spracovával a odhalil jej vlastnosti. Venovali sa jej stovky rokov predtým, ako plodinu objavili kolonizátori z Portugalska. Písal sa až rok 1669, keď kňaz vyslaný portugalskou korunou, João Felipe Betendorf, odhalil v malej amazonskej dedinke biele zlato. Vedel, že ak ho Sateré-Mawé využívali ako platidlo, bude naozaj cenné. Rozhodol sa o ňom napísať pár riadkov, ktoré sa neskôr premenili na prvý záznam o guarane.
Kde leží pôvodné semienko guarany?
Sateré-Mawé si zachovali pôvodný typ poľnohospodárstva a dodnes proti prúdu rieky pestujú v Amazónii guaranu tradičným spôsobom a vlastnou „nepesticídovou“ technikou. Dá sa povedať, že až do konca 19. storočia mali na jej výrobu monopol. Peniaze však neboli tým hlavným, tým bola minulosť a mýty. Obyvatelia Sateré-Mawé sa podľa legiend zrodili práve z prvej rastliny waraná. Tá vyklíčila na mieste, kde kedysi zakopali oko zavraždeného dievčaťa.
Okrem vysokého obsahu kofeínu má aj vysoký kultúrny význam. Umelými hnojivami si ju svet neudrží, no technikami predkov v hlbinách džungle bez zmeny ekosystému stále zostáva nádej, že môže.