Kacheti, Gruzínsko
Gruzínske Kacheti na východe krajiny nepatrí medzi najznámejšie oblasti Kaukazu, no stačí sem prísť a človek pochopí v čom sa skrýva jeho čaro. Najpríjemnejším spomedzi všetkých miest je malé mestečko Signagi rozlievajúce sa na pahorku. Miestami ho ešte dodnes chránia kamenné hradby a jeho srdce tvorí niekoľko staručkých domov s nádhernými drevenými balkónmi, okenicami či detailmi. Hlboko pod ním sa vystiera údolie Alazani a na opačnej strane rastú skalnaté štíty Kaukazu, ktoré ešte aj počas leta pokrýva sneh. Povedzte v Gruzínsku Kacheti a Gruzínec jedným dychom dodá „víno“. Vďaka nekonečným vinohradom dostalo Kacheti prezývku „gruzínske Toskánsko“ a skutočne tu robia najlepšie gruzínske vína. Kúpte si fľašku tradičného Saperavi, ktoré robili tak ako pred tisíckami rokov v hlinenej kverule, sadnite si do rodinného podniku na chačapuri a sami zistíte, prečo sa tu Kacheti objavilo.
Kazbegi, Gruzínsko
Spomedzi všetkých troch krajín južného Kaukazu má Gruzínsko najkrajšie hory. Kto tomu neverí, ten by sa mal vybrať do malého mestečka Kazbegi, alebo teda ako ho dnes po novom volajú, do mestečka Stepansminda. Vedie k nemu z Tbilisi historická „Vojenská cesta“ a čím ste bližšie, tým o sebe dáva Kaukaz silnejšie vedieť. Odrazu sa objaví pahorok ozdobený starobylým kláštorom Tsminda Sameba a za ním monumentálny zasnežený kopec, kde je podľa gréckych bájí prikovaný Prométeus. Kazbeg sa so svojimi 5076 metrami stal ikonou Gruzínska. Ťažko by ste v krajine hľadali fotogenickejšie miesto. Treba tu stráviť nejaký čas. Ubytujte sa u domácich, pripravia vám večeru, posedíte si pri víne a ráno sa vyberte peší cez les ku kláštoru, ľahnite si na rozkvitnutú lúku, napite sa ľadovej vody z malého prameňa a budete cítiť ako žijete.
Tbilisi, Gruzínsko
Hoci je Gruzínsko krajinou prešpikovanou prírodnými krásami, jeho hlavné mesto Tbilisi si zaslúži byť medzi najkrajšími miestami celého regiónu. Už samotná poloha Tbilisi má v sebe moment, ktorý utkvie v pamäti. Mestom sa kľukatí rieka Mtkvari, na pahorku tróni kamenná pevnosť Narikala a nad starými mestom sa dvíhajú zvonice a zašpicatené kupole chrámov. Máloktoré mesto Kaukazu má takú historickú atmosféru a Tbilisi v tomto preskočí aj Baku. Tbilisi patrí medzi najstaršie mestá v týchto končinách a pri pohľade na staré uličky a svätostánky tomu každý uverí. Synagóga, mešita, pravoslávny chrám, arménsky kostol aj katolícke kláštory. Tie všetky tu stoja ruka v ruke bez akéhokoľvek problému. Tbilisi však netvoria len stavby, ale aj veľmi príjemné kaviarne, reštaurácie a podniky. Večer mesto nadstaví svoju druh, rušnú tvár a z podnikov sa nikomu nebude chcieť odchádzať.
Tatev, Arménsko
Arménsko je krajinou kláštorov a Arméni sú dodnes veľmi hrdí, že sú prvým národom sveta, ktorý prijal v roku 301 kresťanstvo za svoje hlavné náboženstvo. Kláštorov by sme tu našli desiatky, jeden krajší ako druhý, no predsa sú tu také, ktoré zanechajú hlbokú stopu. Najkrajší kláštor Arménska? Opýtajte sa to a najčastejšie budete počuť odpoveď Tatev. Tatev neprekvapí len kláštorom, ale najmä polohou. Kláštor sa totiž nachádza na vrchole kopca, ktorý od najbližšej dedinky oddeľuje obrovitánska priepasť. Kedysi k nemu pútnici kráčali hodiny a dá sa to samozrejme aj dnes, no Tatev si pripravil aj ďalšiu unikátnu atrakciu. Čakali by ste, že najdlhšia lanovka sveta sa bude skrývať práve tu? Kláštor sa skrýva za hradbou a dnu cez malé kamenné okná vbiehajú ostré zväzky lúčov. Aj po toľkých stáročiach má v sebe iskru mágie.
Sevan, Arménsko
Arménsko ako jediná krajina z kaukazského trojlístka nemá vlastné more. Aj napriek tomu sem tam môžete započuť prezývku „arménske more“. Ak ju počujete, buďte si istý, že sa jedná o Sevanské jazero na severe krajiny. Je najslávnejším jazerom Kaukazu a hoci má svoje najšťastnejšie roky za sebou, stále nad nim poletuje aura tajomného miesta. Jeho tyrkysová farba nádherne kontrastuje so zasneženými kopcami a siluetu jazera dotvára polostrov ozdobený kláštormi. Čierne kláštory sú iné ako ostatné v Arménsku a poloha priamo nad jazerom ich robí zaujímavejšími. Stoja tu však už niekoľko stáročí. Komu nevadí chladnejšia voda, ten sa v Sevanskom jazere môže okúpať a gurmáni si zase prídu na svoje v podnikoch na brehu jazera, kde sa podáva voňavý rybací šašlík z miestneho pstruha.
Baku, Azerbajdžan
Hlavné mesto Azerbajdžanu nosí prezývku „Kaspický Dubaj“, no mieša v sebe dva celkom odlišné svety. Staré hradby za sebou skrývajú kamenné uličky stredovekého Baku, kde dodnes stojí niekoľko karavanserájov, panovnícky palác dynastie Širvanšáh, slávna Dievčenská veža, no predovšetkým sa tu v úzkych uličkách rozlieva ticho, pokoj a závan orientálnych príbehov vpísaných do staručkých fasád a drevených balkónov. Stačí však spraviť niekoľko krokov a všetko sa zmení. Mesto vyrastie do výšky, bulváre zaplnia butiky, fontány, reštaurácie a odrazu Baku pripomína Paríž. Moderné mesto vyrástlo vďaka rope a je to tu cítiť. Ste v moslimskom svete, no večer môžete ochutnať víno či azerbajdžanský koňak. Atmosféra Baku na brehu Kaspického mora bude napokon tým, čo si zapamätáte.
Stepanakert, Náhorný Karabach
Už len samotný názov Náhorný Karabach nemá v našich končinách dobrú povesť, no z diaľky nám veľa miest príde skreslených. Hlavné mesto tejto neuznanej republiky nevyniká ani krásou, ani históriou a dokonca ani nespadnete na zadok z jeho pamiatok. Prečo sa tu potom ocitlo? Atmosféra z neho robí výnimočné miesto. Kráčate jeho hlavnými ulicami a neviete čo si o ňom máte myslieť, hoci ste tu tretí či štvrtý krát. Ľudia sa usmievajú, bavia sa, sedia vonku pred domami a žijú. Majú v hlavách vojnu, tú má v hlave každý, kto tu žije, ale práve na takomto mieste človek cíti tu obrovskú chuť po živote. Trhovisko v Stepanakerte je miestom, kde sa dokážete zabaviť na dlhý čas. Ochutnajte tradičnú placku plnenú zengelovhats plnenú zmesou byliniek, kúpte si od storočnej babičky domáci kompót, najväčšie granátové jablká aké ste videli, alebo miestne víno. Podvečer sa zastavte pri monumente Tatik Papik, kde sa fotia všetci svadobčania a napokon splyňte s davom v parku pri Prezidentskom paláci.
Svaneti, Gruzínsko
Kazbeg je síce najfotogenickejší kopec Gruzínska, no ak hľadáte miesta, ktoré civilizácia ešte stále plne nezvalcovala, je tu pre vás oblasť zvaná Svaneti so svojimi mestečkami ako Mestia či Ušguli. Cesta sem je komplikovanejšia, dlhšia, náročnejšia, no každému kto ju podstúpi sa Svaneti odvďačí unikátnymi zážitkami. Predstavte si, že po siedmich hodinách stúpania, klesania a zákrut sa odrazu objavíte v zabudnutom svete, kde nad takmer každým domom rastie vysoká kamenná veža pripomínajúca pevnosť. Kedysi tu prebiehali boje rodinných klanov a nikto si nemohol byť istý, či sa neocitne na „čiernej“ listine a tak mal každý vlastnú pevnosť. Svaneti žije v inom storočí a človek tu zistí, že cestovanie v čase existuje, len na to netreba prístroje. Stačí sa vybrať na trek do panenskej prírody a zabudnete na všetok stres, ktorý ste si so sebou priniesli. Pastieri vás pohostia syrom, príbehmi a vy si v hlave prehadzujete rebríček najobľúbenejších miest.
Qobustán, Azerbajdžan
Málo známy Qobustán leží len hodinu cesty od Baku, no aj keby to bolo niekoľkonásobne ďalej, oplatilo by sa sem prísť. Kaspické more zdobia v diaľke ropné plošiny a z krajiny tu cítiť polopúšť, keď sa odrazu z ničoho nič objavia skaly. Nesú na sebe vzácne petroglyfy, ktoré si všimlo aj UNESCO a mnohé sú tak tajomné, že dodnes sa o nich nič nevie. Tisíce rokov tu stoja bez pohnutia vryté do skál a ukrývajú príbehy ľudí, zvierat, tanečníkov či pradávnych lodí. Thor Heyerdhal si dokonca všimol, že sú podobné tým vikingským. Ani petroglyfy však nie sú najväčším lákadlom Qobustánu. Počuli ste už o bahenných sopkách? Azerbajdžan ich má najviac spomedzi všetkých štátov sveta! Stačí prísť k nevysokým kráterom a zostať ticho. Počuť pomalé a rytmické bublanie a pri pohľade dnu vidno ako sa z hladiny vynárajú praskajúce bubliny. Toto nezažijete len tak hocikde!
Šeki, Azerbajdžan
Azerbajdžanské Šeki na západe krajiny sa stalo synonymom pre pokoj. Baku je miestami uponáhľané, no tu sa neponáhľa nikto, pretože niet kam. Absolútny opak hlavného mesta. Šeki vďačí svojej povesti vysokým kaukazským kopcom vďaka ktorým mesto obopína živá, prenikavo zelená farba. Chánov palác plný perzských prvkov a nádherných malieb je len čerešničkou na torte. Šeki si zamilujú aj všetci milovníci sladkého. Opýtajte sa v Azerbajdžane, kde robia najlepšie sladkosti a všetci akosi automaticky ukážu na toto miesto. Miestna chalva je plná medu a orieškov a oplatí sa tu zastaviť aj kvôli nej. Cez Šeki kedysi viedla aj kaukazská časť Hodvábnej cesty. Chcete sa ponoriť do jej príbehu? Ani to tu nie je problém. V starobylom, historickom karavanseraji sa tu dá dokonca prespať. Prázdne nádvorie, hviezdy nad hlavou, pohárik čaju v ruke a človek čaká, že každú chvíľku sa rozletí ťažká drevená brána a objaví sa orientálna karavána s čínskym hodvábom, samarkandským papierom či perzským korením.
Autor: Tomáš Kubuš
https://www.facebook.com/tomkubuscesty/ / www.kubus.blog.sme.sk