Mix hnedej, béžovej a ideálne bielej. Kým väčšina pláží ponúka neutrálne tóny, niektoré doslova vytiahli maliarsku paletu. Za farbami nie sú pohodené odpadky na zemi, ale jedinečný farebný piesok. Sú to pláže viacerých farieb dúhy, ktoré lákajú čím ďalej tým viac turistov.
Predstavy o rajskej pláži sú nekonečné. Viacerí snívajú o idylickom raji s jemným bielym alebo zlatým pieskom. Na viacerých miestach však fádne biele tóny nahrádza celá paleta farieb. Niektoré pláže nie sú krištáľovo biele, ani jemne béžové. Minerály ich zafarbili všetkými tónmi farieb: červenou, oranžovou, ružovou, žltou, či dokonca zelenou.
Červená
La isla Rábida, jeden z menších ostrovov Galapágov, ktorý je pomenovaný podľa kláštora v Andalúzii, vzdialeného tisícky kilometrov. Pomenoval ho tak Krištof Kolumbus. Pred odchodom na výpravu do Ameriky v ňom prežil niekoľko dní. Nakoniec tam počas bádania zanechal aj svojho syna. To, čo ostrov robí špecifickým, nie je teda názov, ale farba piesku na plážach. Vyzerá ako z Marsu, vysoký obsah železa v láve ho zafarbil na červeno.
Nachádza sa najmä na severnom pobreží ostrova, okolité útesy a skaly obsahujú viac kovu než okolité oblasti. La isla Rábida leží približne 965 kilometrov od pobrežia Ekvádoru, južne od ostrova Santiago.
Už názov tejto havajskej pláže prezrádza, že La isla Rábida nebude jediná s červeným pieskom. Slovo Kaihalulu Bay možno neznie červeno, no názov Red Sand Beach rozhodne áno.
Zatiaľ, čo svet spoznal pláž pod názvom „červená“, v havajčine znamená hučiace more. Kontrast k tmavočervenej farbe dotvárajú zelené stromy za plážou, modrastá voda a čierne steny útesu. Za červenou farbou sa skrýva rovnaká záhada, a to vysoký obsah železa.
Oranžová
Asi je to skôr náhoda ako pravidlo, no aj táto pláž okrem špecifickej farby piesku boduje i názvom. Xi Beach pomenovali podľa gréckeho písmena ‚Ξ‘ (vyslovuje sa Xi), názov odvodili podľa tvaru dvoch skál vo vnútri mora, ktoré sa podobajú na toto grécke písmeno. Už v roku 2016 Xi Beach vyhlásili za jednu z najzvláštnejších pláží sveta.
Jej intenzívna oranžová farba pochádza z hliny v skalách. Odborníci naviac tvrdia, že biely íl v jej okolí má liečivé a kozmetické vlastnosti. Exotická pláž Xi Beach leží južne od polostrova Paliki v Kefalónii v Grécku.
Žltá
Obklopená borovicovými lesmi a modrastými vodami. Paleta farieb namiešala pláži Porto Ferro žlto-zlatý odtieň.
Ostrov je vulkanického charakteru a vyčnieva zo Stredozemného mora. Jeho žlto sfarbený pieskok pochádza zo sopečných ložísk, ale aj z nezvyčajného vápenca v danej oblasti. Okrem vysoko oceňovaného odtieňa piesku sú preň typické aj vysoké vlny. Pláž ležiaca na severozápade Sardínie, len pár minút autom od Alghera, je preto rajom surfistov.
Zelená
Červená, oranžová, žltá, … ale aj zelená. Pláž Papakōlea patrí svojou farbou medzi svetové unikáty. Jej populárny a často využívaný názov Green Sand Beach opäť všetko prezrádza. Zelená v tomto prípade nie je len flóra, ale pláž samotná. Dôvod je jasný. Špecifickú farbu spôsobujú erodované kryštály olivínu.
Ide o kremičitanové minerály. Pláž tak na prvý pohľad pokrývajú malé zelené kryštáliky, ktoré pripomínajú sklo. Ostré však nie sú, vďačia za to morským vlnám, ktoré ich neustálym pohybom jemne obrusujú. Ich zmes s čiernou čadičovou farbou dotvára tmavozelený odtieň pláže. Odtieň zelenej farby závisí od toho, koľko percent olivínu sa v piesku aktuálne vyskytuje. Vplývajú na to morské vlny a slnečné lúče. Na návštevu pláže však treba preskočiť kvantum časových pásiem. Green Sand Beach totiž leží na južnom ostrove Havaja, konkrétne v okrese Kaʻū na ostrove Hawaiʻi.
Ružová
Nielen minerály dokážu zafarbiť pláže do farieb dúhy. V tomto prípade sú za tým mikroskopické zvieratá Foraminifera. Produkujú totiž červený pigment v koralových útesoch. Keď sa pigment skombinuje s bielym pieskom, vytvorí ružovú Pink Beach alebo Pantai Merah. Pláž sa nachádza na ostrove Komodo v Indonézii.
Za ružovými plážami netreba cestovať len do Indonézie alebo na Bahamy, jedna z nich leží aj v Grécku, konkrétne na ostrove Kréta. Pláž Elafonisi za svoju farbu vďačí taktiež žiarivému červenému pigmentu.
Fialová
Krok po kroku sa ružová farba pláže presúva aj do nezvyčajnej fialovej. Podobný unikát ponúka Pfeiffer Beach v Kalifornii. Jej piesok však nie je sám o sebe fialový. Fialový odtieň spôsobuje mangánový hlinitý granát, ktorý po daždi postekal z neďalekých hôr. Počas dažďa sa jeho usadeniny vyplavia do piesku a sfarbia ho na fialovo. Naprieč plážou tak možno vidieť malé fľaky fialového piesku