Malé vrecká s horúcou náplňou. Naviac, pomerne lacné a pohodlné na konzumáciu. Len pred pár dňami, 8. apríla, pokrm empanada slávil svoj deň. A hoci sa nezrodil v Argentíne, získal v krajine takú popularitu, že každý región si vynašiel svoj vlastný recept. Odkiaľ teda pochádza?
Koláč z lístkového alebo iného jemného cesta najčastejšie v tvare polmesiaca… pekná predstava, no ešte krajšia, ak je tých koláčov sto.
Svetový rebríček tvrdí, že každý Argentínčan skonzumuje odhadom viac ako sto empanád ročne, čo je celosvetovo najviac kusov na počet obyvateľov. Zjesť ich toľko nie je v Argentíne vôbec náročné. Ťažšie je im skôr odolať. Sú totiž všade, kam sa človek vyberie.
Od pouličných vozíkov zaparkovaných pri cestách, cez miestne pekárne, domov až po luxusné reštaurácie. Empanady sa dajú nájsť na každom rohu Latinskej Ameriky. No každá krajina píše o nich iný príbeh. Jedna vec ich však spája – Európa.
Ako toľkým variantom vymysleli jedno meno?
Sladké, slané, studené, horúce, vyprážané, pečené alebo s nekonečným množstvom náplní a veľkostí. Všetky tieto prídavné mená empanady bez pochýb charakterizujú. No ak chceli nájsť pre nich jednotný názov, museli siahnuť po výraze, ktorý by ich aj napriek odlišnostiam spájal. Prídavné mená vymenili za sloveso. Slovo empanada pochádza zo španielskeho slovesa empanar, čo v preklade znamená zabaliť alebo prikryť. A práve zabalená zmes vystihuje podstatu pokrmu.
Zo španielskeho slova, no nie zo Španielska
Podľa niektorých odborníkov empanady pochádzajú z Galície v Španielsku. Slúžili ako sýte a prenosné jedlo pre pracujúcich na vidieku. Trvalo však dlhšie, kým miestnym priniesli živiny a energiu. Ani Španielsko totiž nie je ich kolískou. Jedlo má naprieč planétou dlhú históriu. Španieli údajne prevzali receptúru od Arabov, ktorí ovládli Pyrenejský polostrov. Pôvodnú receptúru však nevlastnili dokonca ani oni. Patrila starovekým gréckym pastierom, ktorí si do chleba zabaľovali zeleninovú zmes, aby si zjednodušili a urýchlili prísun živín pri práci.
Empanady sa rozšírili veľmi rýchlo. Kultúry si uvedomovali ich multifunkčnosť. Ich príprava vyriešila viacero problémov jedným ťahom: upotrebenie zbytkov jedla, ľahké konzervovanie, preprava, predaj, prezentovanie a aj delenie v domácnosti. Okrem chuti boli aj praktické a rýchle.
Ako sa dostali do Argentíny?
Empanady do Latinskej Ameriky prišli, aby v nej zostali a ozvláštnili ju. Do Argentíny sa prisťahovali spolu so španielskymi prisťahovalcami po dobytí Nového sveta. Už v roku 1810 sa na argentínskom území nachádzali prví predajcovia empanád. V polovici 20. storočia sa pokrm dostal aj do veľkomesta Buenos Aires. Čoskoro sa stal treťou z piatich najkonzumovanejších potravín v meste. Podľa odborníkov sú argentínske empanady dodnes najkrajšie a najnáročnejšie na prácu. Konkurujú im tie z Čile, Kolumbie alebo Venezuely.
Nekonečno druhov
So syrom alebo bez neho, plnené mäsom alebo ovocím – nevariujú len náplne, ale aj cesto, ktoré sa bežne vyrába z vody, oleja, múky alebo kukurice. Kým na severe Latinskej Ameriky sa zvyčajne pripravujú z kukurice, na juhu vyniká pšenica, lístkové alebo iné jemné cesto. V minulosti ich plnili najmä teľacím a bravčovým mäsom.
V súčasnosti patria medzi najklasickejšie náplne aj čerstvé suroviny alebo karamelová omáčka dulce de leche či ananás.
Empanady nie sú len chutné, ale aj populárne. Niektoré latinskoamerické denníky majú dokonca na stránke anonymné hlasovanie za najchutnejšiu empanadu v Latinskej Amerike. Sú také populárne, že im vymysleli aj latinskoamerický festival Empanada v provincii Tucumán v Argentíne. Empanada totiž nie je len jedlo, je to ich spoločník na celý deň.
Niektoré druhy a ich typické plnky:
- Empanada gaucha z Argentíny (hlavné ingrediencie: hovädzie mäso, cibuľa, olivy, rasca, rozšľahané vajíčko)
- Empanada salteña z Bolívie (hlavné ingrediencie: mäso, vajíčko natvrdo a strukoviny)
- Empanada antioqueña z Kolumbie (hlavné ingrediencie: zemiaková kaša, vyprážané mäso)
- Empanada de pipián z Kolumbie (hlavné ingrediencie: arašidy, mäso, nakrájané vajce, rajčina, kreolské zemiaky)
- Empanada de viento z Ekvádoru (hlavné ingrediencie: syr, šunka)
- Empanada de jaiba z Mexika (hlavné ingrediencie: ryby, krevety alebo mäkkýše, čili)
- Empanada criolla z Peru (hlavné ingrediencie: kuracie alebo mleté hovädzie mäso, dresing zo strúhaného muškátového orieška, cesnaku, cibule, rajčín, hrozienok)
- Empanada de carne mechada z Venezuely (hlavné ingrediencie: kukuričná múka, strúhané mäso)