Bláznovstvo alebo odvaha? Dvaja Slováci sa rozhodli, že by chceli splaviť rieku Amazonku na budúci rok. Ako sa taká cesta plánuje? Kde sa dajú získať informácie? Je to vôbec možné? Aj toto sa dočítaš v rozhovore „Dvaja Slováci sa pokúsia splaviť Amazonku“.

Ako vznikol tento nápad prejsť Amazonku?

Pamätám si to akoby to bolo dnes. Bol 28.apríl a niekedy v skorých ranných hodinách mi prišla správa od neznámeho človeka – Jakuba Bezega, ktorý mi povedal o tomto šialenom nápade. Niekto, kto ma asi veľmi dobre pozná, mu dal na mňa odporúčanie, že ja som ten správny “týpek”, ktorý sa určite rád pridá. A tak aj bolo! Po pol roku plánovania a brainstormingu vznikol náš nový projekt “Cruise of Amazon”.

Koľko ľudí to už dokázalo?

Tiež ma veľmi zaujímala táto otázka. Pokiaľ viem, jediný kto to prešiel a hlavne prežil rovnakým spôsobom ako máme v pláne my, bol celosvetovo uznávaný cestovateľ Mike Horn. Dočítal som sa aj o Slovincovi, ktorý to cele preplával, o kajakároch ktorí to dali od prameňa nachádzajúceho sa hlboko v Andách až po Atlantický oceán, prípadne o spomínanom Čechovi, ktorý išiel na plastovom kanoe spolu s naloženým bicyklom.

Akým spôsobom by ste to radi prešli?

Tu je presne ten zásadný rozdiel, že väčšina ľudí, ktorí túto “výzvu” zvládli, išlo s podporným tímom, spali v mestách a stravovali sa tým, čo si nakúpili. My to chceme zvládnuť vyslovene sami dvaja, bez akejkoľvek podpory, na drevenom kanoe, bez použitia motora, s tým že budeme prespávať v Amazonskom pralese a stravovať sa budeme výlučne tým, čo nám ponúkne príroda. (Áno, trochu sa bojím hladu : )

Kde získavate informácie? Od koho?

Strýko google je “všemocný”. Ale nie :). Samozrejme hľadáme veľa informácii na internete, no obaja máme kontakty aj priamo v Peru a Kolumbii, ktoré sme nadobudli pri posledných návštevách týchto krajín.

Úprimne, nejedna expedícia skončila tak, že niekoho zjedli alebo sa stratila. Tohto sa neobávate?

Mám pocit, že v tomto je Jakub asi viac bez nejakých zábran a strachu. Čo sa týka mňa, tak čím viac študujem aké možné aj nemožné nebezpečenstvá tam na nás číhajú, tým väčší mám rešpekt, alebo môžeme to čiastočne nazvať aj strach. Mimo xy jedovatých hadov a pavúkov, známych piraní, kajmanov, zákerných jaguárov atď atď…je po ceste aj mnoho pašeráckych zón, kde ak vás chytia je veľmi pravdepodobné, že skončíte na čiernom trhu s orgánmi. Riziká sú rôzne, no ak by som mal takto celý život nad nimi rozmýšľať, nevychádzal by som asi ani z tepla a pohodlia domova.

Ako prebiehajú prípravy?

Ja som sa venoval posledné mesiace príprave projektu, čo obnáša napríklad vytvorenie webu, založenie Občianskeho združenia, vytvorenie promo videa, vytvorenie “štartovaču” a veci okolo toho. Všetko toto je potrebné aby som mohol osloviť ľudí, firmy alebo inak povedané potencionálnych sponzorov. Povedali sme si, že keď už sa ideme pokúsiť o takto jedinečnú vec, chceme (musíme) z toho natočiť nejaký celovečerný film – dokument. Jakub sa aktuálne venuje detailnejšiemu mapovaniu trasy a vytvoreniu návrhu nášho kanoe.

V čom bude podľa teba najväčší problém?

Prvý spomínaný problém v aktuálnej COVID situácii je samozrejme získavanie fin. prostriedkov. Čo sa týka cesty samotnej, podľa mňa tých väčších problémov príde po ceste neúrekom. Ja osobne budem mať asi najväčší problém s hmyzom a hadmi. Už teraz sa na to snažím psychicky pripraviť.

Ako budete riešiť situáciu, keď sa niekomu niečo stane? Predsa len budete mimo civilizácie…

Súčasťou výbavy musí byť aj satelitný telefón – pre každý prípad. Hlavný tok Amazonky je na väčšine úsekov husto osídlený, no ide hlavne o malé dedinky (rozumej do 10 drevených, či plechových chatrčí). Tým chcem povedať, že dostať sa do dediny a nájsť pomoc, by mala byť otázka zopár hodín. Samozrejme to ale neznamená, že v každej malej dedinke budú mať napr. protilátku pri uštipnutí hadom a podobne. Dohoda medzi mnou a Jakubom je jasná – keby sa čokoľvek jednému z nás stalo, musí ho ten druhý dopraviť do bezpečia.

Koľko taká expedícia stojí?

Čo sa týka samotnej techniky, tá vychádza na približne 10tis. eur. Cestovné náklady, kánoe + potrebná výbava + nejaké drobné na úplatky, rátame na dalšie cca 3-4 tisícky na osobu.

Chcel by si podporiť týchto dvoch bláznov? O ich projekte si môžeš prečítať aj tu.

Máš otázky na rozhovor „Dvaja Slováci sa pokúsia splaviť Amazonku“? Daj do komentu a radi odpovieme.

10 menej známych atrakcií v Južnej Amerike? Inšpiruj sa článkom tu.

Zdieľaj tento článok