Domov indických nosorožcov Kaziranga

Dlhá rovná asfaltová cesta. Zeleň naokolo je čoraz zelenšia a objavujú sa tabule, aby si vodiči dali pozor na zvieratá prechádzajúce cez cestu. Po ľavej ruke sa zrazu otvorí živá stena stromov a objaví sa úrodná nížina zarastená vysokou trávou. Uprostred nej sa voľne prechádzajú slony a z tieňa lesa ich pozoruje nosorožec. Prichádzame do národného parku Kaziranga, známeho ako domov indických nosorožcov, najslávnejšej prírodnej rezervácie Indie.

Indický štát Assam nájdeme na severovýchode krajiny. My ho poznáme predovšetkým cez čaj, ktorý sa tu vo veľkom pestuje už 150 rokov a volá sa Assam podľa štátu. Indovia však tento rozľahlý a odľahlý štát poznajú predovšetkým vďaka úžasnej prírode. Preteká tadiaľto preslávená rieka Brahmaputra a celý rok je tu teplo a vlhko. Ideálne na pestovanie čaju. Ale možno ešte dokonalejšie podmienky pre bujnejúci život, ktorý tu uvidíte na každom kroku mimo hlavných ťahov. V Assame nájdeme opice, exotické vtáky, slony, nosorožce a dokonca aj riečne delfíny. Je tu niekoľko rezervácií, ktoré sú venované napríklad ochrane opíc alebo exotického vtáctva. A potom je tu Kaziranga.

Domov indických nosorožcov Kaziranga, India, Assam
Safari v Kazirange sa robí hlavne na džípoch

Nosorožce a džípy

Kaziranga je obrovský kus chránenej zeme. Z východu na západ má takmer 80 kilometrov, zo severu na juh takmer 40. Chodí sem dosť indických turistov, ale Európanov minimum. Rad džípov pri vstupe sa hneď po pár minútach roztratí a stretávame prvé divé jelene. Neutekajú, ležia pokojne pod stromami a veľkými tmavými očami pozerajú na objektívy fotoaparátov. Džíp stojí a my fotíme. Rýchlo však ideme ďalej. Naším cieľom nie sú jelene, ale symbol Assamu – nosorožce! Nemusíme hľadať dlho, nie nadarmo sa Kazirange hovorí „domov indických nosorožcov“. Doslova za zákrutou postáva jeden z nich a pokojne sa pasie. Od auta je asi 50 metrov. Nerobí si z nás ťažkú hlavu. Stojím, fotím, teším sa a nosorožec sa pokojne prechádza, akoby sa nechumelilo. Na chrbte mu sedí vták, ktorý mu pomáha zbaviť sa hmyzu. Nosorožec systematicky obhrýza trávu, akoby mal všetok čas na svete. A tak si tam s ním niekoľko minút posedíme. Cieľ našej cesty sme dosiahli prekvapivo rýchlo, väčšinou to býva ťažšie – tobôž dostať sa k týmto impozantným zvieratám tak blízko. Ale vyšlo to. No my ešte nekončíme, ideme ďalej. Určite tu nájdeme ďalšie zaujímavé scény zo života miestnej fauny.

V národnom parku Kaziranga žije až dve tretiny svetovej populácie indických nosorožcov

Chránená tropická rovina

Kaziranga je vlastne prísne chránená krajina na predhorí Himalájí – takzvaný terai. Terai je miestny pojem pre vlhké a teplé roviny pod Himalájami, ktoré boli kedysi husto zalesnené a tvorili niečo ako nárazníkovú zónu medzi indickými planinami a najvyššími horami sveta. V koloniálnych časoch boli tieto husté lesy ťažko prístupné a plné tropických chorôb. Aj britskí kolonizátori sa im radšej vyhýbali. Postupom času les ustúpil poľnohospodárskej pôde, moderná medicína pomohla zničiť alebo aspoň liečiť väčšinu chorôb, a tak sa terai stával prístupnejším a prístupnejším, až hrozilo, že jeho jedinečné prírodné bohatstvo sa v mene pokroku úplne stratí. Vtedy vznikla Kaziranga – najväčšia prírodná rezervácia na týchto vzácnych nížinách a najslávnejší národný park Indie.

Domov indických nosorožco Kaziranga, India, Assam
Nosorožca sme stretli prakticky hneď po vstupe do národného parku

Rôzne „úlovky“

Náš „lov“ prírodných krás v Kazirange bol úspešný. Okrem prvého nosorožca sme v ich videli ešte asi tucet. Väčšinou z diaľky, ako sa pomalým, rozvážnym krokom prechádzajú po rozsiahlych lúkach a pokojne sa pasú. Pár sa ich k nám priblížilo a dokonca sme videli aj dve mamy s mláďatami. Nie je to úplne prekvapivé, lebo nosorožec je symbolom Kazirangy a štátu Assam. V domove indických nosorožcov podľa najnovších odhadov z apríla 2022 žije až 2 613 kusov tohto impozantného cicavca a čísla stále rastú. Od posledného sčítania v roku 2018 tu pribudlo až 200 kusov. Celkovo sa odhaduje, že v Kazirange žijú až dve tretiny celej svetovej populácie nosorožca indického, a to je impozantné číslo. Ak ste vždy túžili vidieť nosorožca, tak tu máte veľmi slušnú šancu. Nie je to, samozrejme, nikdy isté, ale štatistika je na vašej strane.

Okrem nosorožcov tu nájdete aj iné exotické zvieratá. My sme mali vcelku šťastie a ukázali sa nám celé stáda jeleňov, rodiny opíc, desiatky exotických vtákov, divý slon, ktorý sa na nás prišiel pozrieť až k ceste a nakoniec sme mali veľké šťastie – videli sme pytóna. Síce sa iba preplazil v tráve pri ceste a mohli sme obdivovať len kus chrbta, ale bol to zjavne veľký fešák a vidieť takto hada vo voľnej prírode je nesmierna vzácnosť. V skratke: jeden deň safari bol naozaj plný zvierat a blízkeho kontaktu s prírodou, ktorá pre je nás neuveriteľne exotická.

Exotickí turisti

Štát Assam a Kaziranga sú mimo hlavných turistických trás. Infraštruktúra tu nie je najlepšia a európsky turista tu nie je každodenným úkazom. Miestami sa dokonca udiali aj humorné scény, keď som mal pocit, že sme boli naozajstným obohatením pre indických turistov. Takmer by som povedal: možno aj zaujímavejším ako niektoré zvieratá. Mohli si to odškrtnúť všetko, nielen nosorožec, slon, had, ale ešte aj pár Európanov. Aké úžasné safari! Koniec koncov tie zvieratá sú tam vždy, ale taký Európan na safari nie. Okrem nás sme v ten deň nestretli nikoho.

Kaziranga, Assam, India, pytón
Najvzácnejším „úlovkom“ bol pohľad na pytoná skrytého v tráve

Praktické informácie

Indický štát Assam sa nachádza na severovýchode krajiny, asi hodinu a pol letu alebo 20 hodín vlakom z Kalkaty. Hlavné letisko štátu je Guwahati. Letecky sa sem dostanete aj priamo z Delhi. Domov indických nosorožcov Kaziranga je z Guwahati 5 hodín cesty autom. Park má tri vstupy – Západ, Stred a Východ a je prístupný pre turistov od novembra do apríla. Od mája do októbra je zatvorený pre dažde a riziko povodní. Stredný vstup pri dedine Kohora je najväčší a ponúka aj najviac infraštruktúry, ako sú hotely a reštaurácie. Môžete sa tu vydať na safari na džípoch alebo na slonoch, podľa osobnej preferencie. Všetci hovoria po anglicky (indickou verziou), ale služby sú na indickej úrovni, prispôsobené indickej klientele. Preto je rozumné radšej si priplatiť za ubytovanie, ak si potrpíte na európsky štandard a čistotu.

Domov indických nosorožcov Kaziranga, India, Assam
Domov indických nosorožcov – Kaziranga

Čo okrem nosorožcov nájdete na severovýchode Indie? Ďalšie tipy nájdete v našom článku o krásach tohto regiónu.

Do druhej najľudnatejšej krajiny na planéte sa môžete ísť pozrieť aj s naším zájazdom Neuveriteľná India.

Ďalšie informácie o štáte Assam a Kazirange nájdete aj na wikipedii.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.