Vidieť ich chce celý svet. Niektoré miesta dlhodobo podliehajú masovému turizmu. Hoci im pandémia dopriala trochu oddychu, nekontrolovateľný nával ľudí ich značne poškodil. Najlepším rozhodnutím je nechať ich odpočinúť. 

Pohľad na aktuálne polohy lietadiel v aplikácii miestami pripomína poprepletanú pavučinu. Chvíľkami sa však premieňa na lietadlové mravenisko. Svet sa totiž viac a viac prepája a stáva sa prístupnejším. Ľudia často vyhľadávajú totožné pamiatky. Ikonické miesta, ktoré by chcel snáď každý navštíviť. Avšak aj krása si potrebuje oddýchnuť, aby zostala dostupná aj pre budúce generácie. Od perfektného „zdravotného“ stavu totiž viaceré miesta majú ďaleko. Cestovný ruch musí nájsť rovnováhu. Ak týmto miestam turisti dovolia dýchať, ochránia tým ich autentickosť a vytvoria miesto pre zmysluplnejšie cestovanie.

Étretat, Normandia 

Erózia pobrežia, pri ktorej dochádza k odstraňovaniu častí zemského povrchu, je prirodzeným javom. Príčinou je najmä tečúca voda. Okrem morského prílivu situáciu zhoršuje aj príliv turistov. Tomuto problému čelí aj Francúzsko. Vážnu eróziu jeho pobrežia zhoršuje masívny turizmus. Nával turistov počas minulého roka dokonca zapríčinil zatvorenie čistiarní odpadových vôd. Zariadenia totiž neboli schopné vyčistiť trojnásobné množstvo odpadu, ktorý tu zanechali „turnusy“ návštevníkov. Okrem erózie v oblasti dochádza aj k zosuvom pôdy. Ide o následok pešej „premávky.“

Obdobnému problému čelí aj národný park Massif des Calanques. Z toho dôvodu zaviedli na plážach rezervácie, ktorých maximálna kapacita je 400 ľudí na deň. 

Lake Tahoe, Kalifornia 

Hoci viaceré miesta si vďaka pandémii oddýchli, kalifornské jazero Tahoe zažilo presný opak. Počas lockdownu sa mnohí ľudia rozhodli presťahovať do tamojších horských oblastí. Jednou z nich bolo aj Tahoe, kde rapídne narástla populácia, čo prispelo k zhoršeniu ciest a k znečisteniu prostredia.

Škodlivé častice narušili miestny ekosystém a kryštalické vody sa zakalili. Úrady ubezpečujú, že situácia sa dá zvrátiť. Riešením je cestovanie na bicykli. Tejto alternatíve však neprospieva bezplatná doprava, ktorá spája jazero s okolitými mestami. 

Talianske Benátky 

Medzi ohrozenými miestami nechýbajú ani špecifické Benátky, ktoré sa každý rok potopia o dva centimetre. Denne ich navštívi viac ako 80 tisíc ľudí, čo miestne úrady prinútilo zaviesť viaceré bezpečnostné opatrenia. Od leta 2021 majú lode vážiace viac ako 25 000 ton zákaz vstúpiť do historického centra mesta. Aj týmto krokom sa kompetentní snažia zachovať ekosystém lagúny. Mesto dokonca prijalo opatrenie na reguláciu počtu turistov. Každý, kto sa do mesta vyberie od 16. januára 2023 na jednodňový výlet, bude musieť zaplatiť vstupné od 3 do 10 eur v závislosti od sezóny a počtu turistov. 

Cornwall v Anglicku 

Anglický región čelí zmiešanému problému. Okrem toho, že erózia značne poškodzuje pobrežie, neustály príliv návštevníkov spôsobuje aj vysídľovanie jeho obyvateľov. Mnohé nehnuteľnosti sa premenili na rekreačné apartmány. Tým stúpli ceny domov a mladí ľudia s túžbou osamostatniť sa emigrujú do iných miest.

Miestni za „nezvládnutím“ turizmov vidia slabú infraštruktúru a obmedzené parkovanie, ktoré spôsobuje dopravné zápchy. Napriek tomu, že úrady zatiaľ neprijali žiadne obmedzenia, požiadali návštevníkov, aby sa od pláží držali ďalej a snažili sa ich nepoškodzovať. 

Amsterdam 

Každé miesto má svoju ikonickú dominantu. Pre Amsterdam ňou boli aj obrovské písmená s nápisom „I amsterdam.“

Miestna radnica však od roku 2019 zmenila spôsob reklamy Amsterdamu. Úrady chceli menej propagovať typické turistické atrakcie a upriamiť tak pozornosť na málo navštevované miesta. Odstránili (premiestnili) preto červeno-biely nápis, ktorý podporoval davy turistov. Naviac, letisko Schiphol od leta 2022 obmedzilo počet denných cestujúcich.  

Obľúbené Thajsko 

Z extrému do extrému. Kým v roku 2019 Thajsko navštívilo viac ako 40 miliónov návštevníkov, nasledujúce roky sa návštevnosť dramaticky znížila. Počas toho obdobia uzavreli 155 prírodných parkov, no keď ich opätovne otvorili, všimli si veľké benefity pre prírodu.

Tamojší minister životného prostredia preto nariadil, aby každý jeden park bol aspoň na jeden mesiac v roku uzavretý. Životné prostredie sa aspoň sčasti zregeneruje a „biodiverzita“ sa opäť nadýchne.

Maui, Havaj 

Turista sa má na Havaji božsky, no dopláca na to domáci. Rajský ostrov Maui trpí vážnymi problémami so zásobovaním vody. Na rajskom ostrove preto platia obmedzenia vody, ktoré sú kontrolované prísnymi pokutami. Tie sa však dotýkajú len miestnych obyvateľov a turistov obchádzajú.

Mnohí domáci sú preto unavení z dennodenných obmedzení, kým vírivky a bazény v hoteloch fungujú bez prestávky. Olej do ohňa prilieva aj rast životných nákladov z dôvodu turizmu, čo vyháňa domácich do iných oblastí.

Zdieľaj tento článok