Áno, dá, ale… Je tu jedno veľmi veľké ale, ktoré by si mal každý návštevník zvážiť. Majte celý čas na pamäti, že ak sa nič nestane, každý je hrdina, ale len do momentu, kým sa niečo neprihodí. Potom chce každý vrátiť čas, je však už neskoro. Tu sa chyba viac-menej nedá napraviť
Aká je dnes situácia?
Afganistan som navštívil osemkrát a viem zhodnotiť momentálnu situáciu. Pred nástupom Talibanu sa v krajine nedalo presúvať po cestách medzi mestami, hrozili nielen prepady, ale aj bombové útoky. V tomto je dnešná situácia iná a bezpečnejšia. Nie však nadlho.
Taliban oficiálne deklaruje, že krajina je bezpečná a každý sa tu môže slobodne pohybovať. Tu by som povedal, že papier znesie všetko. Áno, je tu bezpečnejšie, ale pohybovať sa tu bez fixera alebo sprievodcu je viac-menej nemožné. Je tu veľké množstvo kontrolných stanovíšť, kde od vás chcú nejaký papier. Darmo sa budete odvolávať, že Taliban hovorí niečo iné (ak sa, pravda, dohovoríte, keď neovládate miestny jazyk a anglicky tu príliš nevedia). Priepustku, ktorú vydáva ministerstvo, potrebujete a pravidlá sa menia ako jarné počasie. Pri každej mojej návšteve sa objavia nové a pre nás nezmyselné nariadenia. Môžete povedať, že by ste len oznámili, že ste „turista“, ale toto slovíčko si tu mýlia so slovíčkom „terorist“. Turistu tu nevideli takmer 50 rokov a nemajú to vo svojom slovníku. Nechápu, že sem niekto môže len tak pricestovať. Pri každej návšteve musíte navštíviť miestny úrad, ktorý vám vydá nový dokument, a ten bez miestneho kontaktu nezískate.
A ešte niečo k bezpečnosti. Určite ste zachytili nový názov teroristickej organizácie ISIS K. Ide o novú formáciu, ktorá má svoju základňu v Afganistane a pravidelne podniká útoky na pozície Talibanu. Je len otázka času, kedy sa zvýši kadencia bombových útokov v celom Afganistane. Tu si pomôžem výrokom môjho fixera: „Keď prišli Američania, mali sme dva-tri roky pokoj. Potom prišiel jeden výbuch za mesiac… potom dva za mesiac… a potom každý deň.“ Je tu ticho pred búrkou, ale vy tie mraky nevidíte a neviete, kedy to nastane.
Nikto sem neodporúča vycestovať
Ministerstvo zahraničných vecí SR neodporúča cestovať do Afganistanu. Vlastne – poznáte krajinu, ktorá by to odporúčala? Nie, taká neexistuje. Už počujem pár jedincov, ktorí len mávnu rukou a povedia: „Ach, ministerstvo…“ Lenže tušíte, čo by ste robili, ak by ste tu stratili pas? Viete odpovedať na túto jednoduchú otázku? Dali by ste mi odpoveď, že by ste išli na ambasádu SR alebo inej členskej krajiny EÚ? Že by ste mali dva pasy? Tak na to zabudnite. Ak stratíte pas, nikto vám nepomôže. Nikto. Jediný spôsob, ako sa môžete dostať z krajiny, je načierno prekročiť za 250 USD hranice s Pakistanom. Ide o trestný čin, ale z pakistanského väzenia vás už ambasáda dostane. Odkiaľ to viem? S niektorými úradníkmi som sa o týchto postupoch rozprával.
A to už nespomínam možnosť, že by ste museli ísť do miestnej nemocnice. Pre takýto prípad vás nik nepoistí. Dôvod? Afganskú vládu neuznal dosiaľ nikto na tomto svete!
Musím aj ja dodržiavať všetky tie pravidlá?
Jednoducho áno. Žiaden alkohol, nijaké krátke nohavice, drony, veľké fotoaparáty… Ženy musia mať zakryté vlasy, počas ramadánu sa tu nesmie jesť a piť, nesmieš počúvať hudbu, spievať si, nesmieš mať žiadny iný symbol náboženstva okrem islamu. Vieš, čo ti hrozí za pašovanie alkoholu? Minimálne 30 rán palicou. V najlepšom prípade.
Áno, ja sem chodím a beriem sem ľudí, ale len tých, ktorých pred cestou spoznám osobne a porozprávame sa o všetkých nástrahách. Každý musí vedieť, do čoho ide. Vždy si veľmi zvážte, s kým idete. Upozornil ma ten človek na všetky tieto skutočnosti? Prečo mi to chcel zatajiť? Prečo mi hovorí len tie pekné veci?
Prosím, dávajte si pozor a myslite na to, že keď svieti slnko, nikto nemá najmenšie starosti, ale prvý mráčik vám pozitívnu energiu odoberie. Nehrajte sa na hrdinov. Uvedomujem si, že príbehy a články na našich sociálnych sieťach vzbudzujú záujem o netradičnú destináciu. No kým som sa dostal tam, kde som, musel som získať skúsenosti a hlavne kontakty. Cestujte, ale hlavne opatrne. Veľmi opatrne.
Máte otázky na článok „Dá sa dnes vycestovať do Afganistanu“ ? Ak áno, dajte do komentu a radi odpovieme