Čína podľa prognóz v roku 2023 príde o prvenstvo najľudnatejšej krajiny sveta. Nahradí ju India, ktorá sa stane novou zásobárňou mladých talentov. 

Teraz, o pár minút, o deň, o dva. V každom z týchto momentov sa narodí dieťa, ktoré v roku 2023 prinesie Indii nový globálny titul. Titul najľudnatejšej krajiny sveta. 

India

V polovici apríla 

Čína drží titul najľudnatejšej krajiny sveta už stovky rokov. Podľa odhadov mala najmenej 225 miliónov ľudí, čo bolo viac ako štvrtina z vtedajšieho celkového počtu obyvateľov už v roku 1750. Tohto titulu sa však v roku 2023 zmocní iná krajina. The Economist dokonca uverejnil aj približný dátum: 14. apríl – tento deň má údajne Indiu vystreliť na prvú priečku. 

OSN však upozorňuje, že India túto priečku už dávno dobyť mohla. Sčítanie ľudu sa totiž v krajine naposledy uskutočnilo v roku 2011.

India

Zmenšovanie populácie Číny

Podľa World Population Dashboard OSN mala Čína ešte koncom roka 2022 v porovnaní s Indiou (1,4066 miliardy) o niečo viac obyvateľov (1,4485 miliardy). Kde nastal zlom? Zatiaľ, čo čínska populácia sa stabilizovala a dokonca sa zmenšuje, populácia Indie rastie, a to pomerne rýchlo. Vlani sa narodilo v Číne len o niečo viac ľudí ako zomreli.

Hongkong

Znížilo sa dokonca aj tempo rastu populácie. Podľa BBC sú za tým kampane, ktoré propagovali narodenie len jedného dieťaťa v rodine. 

Čo Indiu ženie vpred?

Najviac detí

V žiadnej krajine sa ročne nenarodí toľko detí ako v Indii. Kým presný počet nie je dostupný, keďže mnohé z nich rodičia nezaregistrujú, prírastok sa odhaduje na 24 milión ročne. Najviac ich pribúda v metropolách, napríklad v 22-miliónovom Bombaji.

Bombaj

Rýchly rast populácie 

Krajina zaznamenala rýchly populačný rast najmä počas druhej polovice minulého storočia. Naviac, moderná kanalizácia a väčší prístup obyvateľstva k čistej vode prispeli k poklesu úmrtnosti, zvýšeniu priemernej dĺžky života a vyšším príjmom. Dokonca, v čase, keď bola v Indii na stole národná populačná politika, Čína sa už zaoberala znižovaním pôrodnosti.

Čo znamená pre svet, že India predbehne Čínu? 

Demografi tvrdia, že vyššia populácia Indie pravdepodobne svet nijako zásadne neohrozí. Očakávajú, že populácia krajiny bude rásť aj ďalších 40 rokov, hoci jej populačný rast klesá. Vyššie príjmy a prístup k vzdelaniu či k zdravotníckym službám zefektívnili život indických žien.

Možný nárok na stále miesto v Bezpečnostnej rade OSN

Odborníci tvrdia, že vďaka titulu najľudnatejšej krajiny sveta si India môže začať nárokovať o stále miesto v Bezpečnostnej rade OSN. Tá má od konca druhej svetovej vojny päť stálych členov: Čínu, Francúzsko, USA, Spojené kráľovstvo a Ruskú federáciu. India totiž požiadavku o stále miesto považuje za spravodlivú a oprávnenú. 

Zásobáreň talentov

Podľa ekonóma Shruti Rajagopalana sa generácia mladých Indov stane zdrojom práce v sieťovej ekonomike. Jeden z piatich ľudí na svete vo veku do 25 rokov pochádza práve z Indie a 47 percent Indov je v krajine mladších ako 25 rokov.

„Indovia budú najväčšou zásobárňou globálnych talentov.“

Pre BBC Shruti Rajagopalan

India preto potrebuje vytvoriť dostatok pracovných miest pre mladú populáciu. No podľa Centra pre monitorovanie indickej ekonomiky pracuje v krajine len 40 percent mladých ľudí v produktívnom veku. Naviac, demografi tvrdia, že málo pozornosti sa venuje aj starnutiu Indie. V krajine má totiž len 10 percent Indov viac ako 60 rokov. 

Trh v Indii

V hre zostáva aj migrácia. Väčšina robotníkov migruje v rámci štátov, ale aj okresov. Pracovná migrácia bude jedným z hlavných dôvodov rastu indických miest. 

Zdieľaj tento článok