Prímorské mestečko, ktoré zmenilo svoj osud. Trvalo mu to len pár týždňov a z nepovšimnutej obce sa dostalo až na titulné stránky denníkov. Našli v ňom totiž jedinečný úkaz.
Viacerí radšej siahnu po známom a populárnom. Overená klasika zvyčajne neprináša tváre sklamania. Jedinečné poklady preto zostávajú aj tisícky rokov neobjavené. Príkladom je i turisticky obľúbené Chorvátsko. Letovisko Soline ukrývalo viac ako len bežné, na prvý pohľad „ničím“ výnimočné pláže.
Nepovšimnutý zázrak
Malé a mnohými prehliadané. Chorvátske letovisko Soline žilo dlhodobo v tieni veľkých prímorských centier. Považovali ho za ospalé a tuctové. Počas rutinnej kontroly ostrova Korčula však satelit zaznamenal zvláštnu štruktúru.
Snímka na prvý pohľad pripomínala staroveký múr ležiaci na morskom dne. Neskôr tvrdenie vyvrátili, zmýlili sa totiž o tisícky rokov. Útvar totiž nepochádza zo staroveku, ale z doby kamennej.
Podmorské skúmanie
Satelit zdokumentoval, no rad bol na archeológoch. Vedci z univerzity v Zadare neváhali ani stotinu sekundy a objav sa rozhodli preskúmať na vlastné oči. Na to, aby zreteľne objasnili jeho pôvod, museli sa do vôd Stredozemného mora ponoriť. Ruiny sa totiž nachádzajú v hĺbke päť metrov pod hladinou mora. Usúdili, že išlo o cestu, ktorá vznikla ešte v dobe kamennej, približne pred 7 000 rokmi.
National Geographic
Vplyv civilizácie
Nie je to po prvý raz, čo sa v Chorvátsku našiel starodávny pozostatok. Mestečko Hvar je zapísané dokonca aj v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Nachádza sa tam viac ako 120 archeologických lokalít, medzi nimi rímske pozostatky budov alebo objektov z čias antických Grékov. Ostrov osídľovali mnohé národy, medzi nimi aj civilizácia, ktorá svoje čaro dosiahla práve v období neolitu. Podľa archeológov práve táto civilizácia dominovala aj v oblasti Soline, v ktorej cestu objavili.
Rozšírenie hľadania
Okrem pozostatkov cesty našli aj iné typické nástroje ako pazúrikové čepele, kamenné sekery alebo fragmenty mlynských kolies. Jeden objav podporil nádej pre ostatné. To, či civilizácia toho zanechala viac, zostáva otázne. Výskum preto rozšírili aj do okolitých častí. Okrem vedcov z tamojšej univerzity na ňom začali spolupracovať aj viaceré miestne múzeá alebo inštitúcie. Objav takého rázu totiž neprekvapil len laikov, ale aj vedcov.