Prešli sme cez 3000 kilometrov, spali sme 2 týždne pod hviezdami, sprchu sme nevideli a piesok sme mali až za ušami. Potili sa v 50°C horúčavách, vypili denne až 6 litrov vody, nachodili desiatky kilometrov po rozpálenom piesku, vyliezli sme na nejeden kopec, videli nomádov so stovkami tiav…

Žiadne útrapy nám nevadili a priali si, aby táto cesta nikdy neskončila. Neviem či bolo lepšie pozerať v noci na milión hviezd či počúvať ťavy na Sahare alebo…

Každý deň a hodinu sme videli neskutočné veci nad ktorými sme žasli. Od tejto cesty som čakal všeličo, ale nemyslel som si, že budem tak šokovaný. Od Čadu som čakal niečo a dostal som omnoho viac. Ako keby sa tá všetka námaha zhmotnila do krás, ktoré nás neustále vábili. Koľko krát sme si povedali, že už nič lepšie nemôže prísť a v tom momente sme dostali ďalšiu cestovateľskú bombu do očí. Niekedy som mal pocit, že aj oko má problém všetko pekne naskenovať, aby si to mozog zapamätal. Nie, neviem to všetko opísať a chcel by som mať dar toho najlepšieho spisovateľa a básnika, ktorý by čitateľa vedel lepšie ohúriť. Preto sa pozrite na najkrajšie fotografie zo stredu Sahary.

Čad – najkrajšie fotografie z expedície
Miestna reštaurácia pri hlavnom meste
Čad – najkrajšie fotografie z expedície
Na Saharu len v miestnom obleku
Čad – najkrajšie fotografie z expedície
Tma na Sahare prichádza veľmi rýchlo
Čad – najkrajšie fotografie z expedície
Presun vládnych vojsk na sever krajiny
Čad – najkrajšie fotografie z expedície
Cestou necestou
Čad – najkrajšie fotografie z expedície
Kam sa dostaneme na Sahare?
Jazerá v strede Sahary?
Celkovo sa na Sahare nachádza okolo 90 veľkých oáz, kde vyviera sladká voda na povrch a pod povrchom sa nachádzajú jedny z najväčších zásob sladkej vody na svete.
Hoci je Sahara často predstavovaná ako piesočná púšť, väčšina jej povrchu je kamenistá. Piesočná časť tvorí iba 19 % jej povrchu.
Sahara má cez 9 miliónov kilometrov štvorcových a je to najväčšia piesočná púšť na svete, ktorá zasahuje do 10 afrických krajín (Egypt, Líbya, Alžírsko, Tunisko, Maroko, Mauretánia, Niger, Čad, Mali a Sudán)
Najväčšou zaujímavosťou je, že Sahara nie je najväčšou púšťou na svete. Je až na 3 mieste po Antarktíde a Arktíde
Ranné výhľady zo spacáku
Vstupujeme do oblasti Ennedi
Príroda sa pekne vyhrala
Okuliare
Kaňon, kde už stáročia chodia ťavy na vodu
Len vy a ťavy
Ťavie karavány uvidíte aj v 21.storočí
Pohľad na kaňon z výšky
Niekoľko tisíc rokov staré nástenné maľby, ktoré hovoria o transaharskom obchode
Skrývame sa pred silnými horúčavami
V Ennedi sme boli celý čas len my. Nikde nikoho
Pieskovcový masív Ennedi sa rozprestiera na ploche okolo 60 000 km², kde teploty cez deň vystúpia až na 50°C a v noci klesne teplota aj na 10°C. Nie sú to len skaly, údolia, pieskovcové útvary, ktoré ako keby boli niekde na Marse, ale aj nástenné maľby.
Zmiešajte všetky západné parky USA, pridajte štipku piesku a esenciu veľkých horúčav a získate Ennedi v Čade. Aj keď prejdete takmer všetky krajiny sveta, vždy vás niečo šokuje. Mňa priklincoval pohľad na kamenný oblúk, ktorý je väčší ako legendárny Arches v USA.
Každý deň a hodinu sme videli neskutočné veci nad ktorými sme žasli. Od tejto cesty som čakal všeličo, ale nemyslel som si, že budem tak šokovaný.
Dobré ráno z Ennedi
Takto sme dva týždne spali
Každý deň bol nabitý zážitkami
Miestne studne, kde sme naberali s domácimi vodu

Všetky fotografie som spravil na mojom telefóne Xiaomi Mi 10T Pro . Recenziu si môžete prečítať tu.

Chcel by si aj ty takéto pekné fotky? Pozri na mobil s ktorým fotím tu.

Zdieľaj tento článok