Bizarné hranice sveta (6.diel)

Bizarné hranice sveta

Na svete je niekoľko tisíc ostrovov. Niektoré tvoria samostatné krajiny, niektoré sú rozdelené medzi jednotlivé štáty alebo celé patria niektorému štátu. Dnes sa pozrieme v rámci článku „Bizarné hranice sveta“ na ostrovy rozdelené medzi jednotlivé  štáty, ktoré sú v niečom zaujímavé.

Papua

Je to najväčší ostrov rozdelený medzi dve krajiny. Západná časť Papuy patrí Indonézii a východná časť Novej Guinei. Zaujímavosťou je, že ostrov si rozdelili dve krajiny, ale v Papue žije vyše 1 000 rôznych kmeňov, ktoré hovoria vyše 800 jazykmi. Dalo by sa povedať, že mnohé kmene sa nepovažujú za súčasť štátu Papua-Nová Guinea a majú svoj „vlastný svet“. Z toho pramenia neustále konflikty medzi centrálnou vládou v Port Moresby a jednotlivými kmeňmi. Ak by nebolo Holandska a Anglicka, na ostrove by bolo niekoľko samostatných štátov. Už len samotná hranica je vytvorená necitlivo a prechádza ako priamka zo severu na juh.

Bizarné hranice sveta
Zdroj: wikipedia

Borneo

Tretí najväčší ostrov na svete, ktorý je rozdelený medzi tri krajiny. Najväčšiu časť má Indonézia, ktorá Borneo nazýva Kalimantan, druhé dve časti vlastní Malajzia a Brunej. Brunej je štvrtý najmenší štát v Ázii a patrí medzi najbohatšie krajiny na svete vďaka veľkému prírodnému bohatstvu v podobe ropy a zemného plynu. Na čele stojí sultán, ktorý je s majetkom 20 miliárd USD druhým najbohatším vládcom sveta a býva v druhom najväčšom paláci na svete. Pozrime sa však na mapu Bruneja dôkladnejšie. Zistíme, že je rozdelený na dve časti, ktoré oddeľuje Malajzia. Ak sa chcú obyvatelia dostať z jednej časti do druhej, musia prejsť cez Malajziu. Našťastie tieto dve krajiny majú štandardné medzinárodné vzťahy a nedopadli ako Uzbekistan či Tadžikistan, o ktorých si môžete prečítať tu.

Bizarné hranice sveta

Hispaniola

Druhý najväčší ostrov v Karibiku, ktorý je rozdelený medzi Dominikánsku republiku a Haiti. Asi na žiadnom ostrove nezažijete také rozdielne svety ako práve tu. Haiti je najchudobnejší štát na západnej hemisfére a v porovnaní s Dominikánskou republikou je desaťkrát chudobnejší. Nikde som nezažil taký priepastný rozdiel medzi dvoma krajinami ako práve tam. Ak ste navštívili Dominikánsku republiku a zdala sa vám chudobná, tak verte, že po návšteve Haiti si rýchlo opravíte názor. Hlavné mesto Haiti Port-au-Prince je stále zničené po zemetrasení v roku 2010. Aj po 11 rokoch od katastrofy to v centre mesta stále vyzerá ako po vojne. Ani Kábul nie je taký zničený ako Port-au-Prince.

Ďalší príklad, ako hranica zvýrazňuje rozdiely, je jazyk. V Dominikánskej republike sa hovorí po španielsky, na Haiti po francúzsky a po kreolsky. Obyvateľstvo Dominikánskej republiky tvorí 73 % mesticov a 16 % bielych. Na Haiti je to 95 % černochov. Všetky tieto rozdiely sú spôsobené vďaka koloniálnej nadvláde jednotlivých európskych mocností.

Cyprus

Hoci je Cyprus 80-krát menší ako Borneo, nájdete tu viac politických kontroverzných rozhodnutí. Ostrov je rozdelený takto:

  • Juhozápadná časť patrí republike Cyprus, ktorú uznávajú všetky členské štáty OSN okrem Turecka.
  • Severozápadná časť patrí Severocyperskej tureckej republike, ktorú do dnešných dní uznal len jediný štát OSN – Turecko. Severný Cyprus vyhlásil svoju nezávislosť v roku 1983. Bol to dôsledok krízy na ostrove, vyvolanej pokusom cyperských Grékov o zvrhnutie vlády a následnou inváziou tureckých vojsk v roku 1974. V roku 2004 sa uskutočnilo referendum o zjednotení ostrova, ktoré, ak by bolo prijaté, by malo za následok vytvorenie Zjednotenej cyperskej republiky. Tá by následne vstúpila do Európskej únie. V severnej časti ostrova bolo referendum prijaté 65 % hlasov, no v gréckej časti Cypru bol návrh zamietnutý 76 % obyvateľov.
  • Britská časť – Podľa podmienok Dohody o založení, podľa ktorej bola v roku 1960 založená nezávislá Cyperská republika, si Veľká Británia ponechala plnú suverenitu a jurisdikciu nad dvoma oblasťami na ostrove s veľkosťou takmer 254 km² – Akrotiri a Dhekeliou. Južnejšou a menšou z nich je oblasť, ktorá sa nazýva Suverénne základňové územie Akrotiri alebo aj Západné suverénne základňové územie.
  • Nárazníková zóna OSN je demilitarizovaná zóna oddeľujúca územie kontrolované Cyperskou republikou a Severocyperskou tureckou republikou. Túto zónu kontrolujú mierové sily OSN na Cypre, UNFICYP (Táto mierová misia trvá od roku 1964 a je jednou z najstarších mierových misií OSN.)
Bizarné hranice sveta
Zdroj: Wikipedia

Taký malý ostrov a štyri rozdielne vlády. Ak ste nadobudli pocit, že to už nemôže byť komplikovanejšie, ste na omyle. V rámci britskej časti Dhekelia nájdete štyri územia. Prvé dve sú dediny Ormidhia a Xylotimbou. V Dhekelii sa nachádza elektráreň, ktorá je rozdelená na dve časti Britskou cestou. 

A kedy sa uskutoční kompletné zjednotenie ostrova? To je v nedohľadne.

Samozrejme, že existujú aj ďalšie rozdelené ostrovy, ktorých kúskovanie sa niekedy ani nedá pochopiť. Na ďalšie bizarné hranice vo svete sa však pozrieme inokedy.

Zaujala ťa tento článok? Prečítaj si ďalšiu časť „Bizarné hranice sveta“ tu.

Máte otázky na článok „Bizarné hranice sveta“? Dajte do komentu a odpovieme.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.