V horúcich mesiacoch príjemne osvieži aj jemný vánok z fontán. Tých je neúrekom aj v katalánskej Barcelone. Jedna z nich je však iná. Nepreteká ňou voda, ale toxická látka. Ani zďaleka sa nepodobá na tie svetovo najslávnejšie. Okrem slávnej talianskej Fontány di Trevi medzi nimi nechýbajú ani tieto.

Kým voda je v meste zdrojom života, fontána je symbolom jeho sviežosti. Veľkomestá ich zvyknú vlastniť aj viacero. V parkoch, na námestiach, kruhových objazdoch alebo v záhradách. Fontány sa bezpochyby premenili na neodmysliteľnú súčasť miest. Len v Barcelone sa ich nachádza viac ako 300. Jednou z nich je aj slávna tancujúca fontána Font Mágica. 

Jedna z barcelonských fontán je však iná. Namiesto príjemného vánku sú jej pary toxické. A hoci na prvý pohľad neohúri, pod povrchom to v nej naozaj vrie. V jej častiach totiž neprúdi voda, ale ortuť. 

Jediná svojho druhu 

Už názov poukazuje na jej špecifickú vlastnosť. Fuente de mercurio, teda Ortuťová fontána vznikla v roku 1937. Namiesto vody ňou prúdi ortuť, ktorá sa pri izbovej teplote premieňa na tekutý kov.

https://twitter.com/GeniosFisica/status/1687842861965070337?s=20

Vytvoril ju sochár Alexander Calder pre medzinárodnú výstavu v Paríži v roku 1937. Nešlo však o hocijaké podujatie a ani námet. Tým, že Španielsko bolo v tom čase ponorené do krvavých bojov občianskej vojny, španielsky pavilón na výstave slúžil ako podpora pri hľadaní spojenectiev. 

Materiály na jej výrobu 

Výber vhodných materiálov na výrobu fontány bol v tomto prípade zložitejší ako pri bežných fontánach. Vytvorili ju z hliníka a z lakovaného železa, ktoré sú odolné voči ortuti. 

A čo s tým má ortuť?

Fontána z ortuti nevznikla len tak náhodou. Pojem náhoda nemal s dielom nič spoločné. Naopak, s fontánou sa spája pojem pocta. Pocta španielskym baníkom z obce Almadén.

Práve v tomto mestečku sa nachádza jedna z najväčších ortuťových baní na svete. Podľa odhadov takmer jedna tretina ortuti, ktorú ľudstvo dodnes využilo, pochádza práve z týchto baní. Ťažba kovu si však vyžiadala viac ako len pot baníkov a kopec odpracovaných hodín. Jej toxicita zobrala život pri ťažení mnohým baníkom. Španielska republikánska vláda preto sochára požiadala, aby túto udalosť symbolicky zachytil vo svojom diele. On sa namiesto gigantického výtvoru rozhodol pre pokojnú fontánu ako znak posledného odpočinku baníkov.

Je jej vystavenie v múzeu bezpečné? 

Ortuťovú fontánu neskryli, práve naopak. Vystavili ju v múzeu Fundació Joan Miró v Barcelone. A to aj napriek tomu, že jej pary dokážu spôsobiť otravu ortuťou. Navštíviť ju je však úplne bezpečné. Od návštevníkov ju totiž oddeľuje sklená ochrana, ktorá zabraňuje akémukoľvek ohrozeniu. Okrem fontány sú turistickou atrakciou aj bane v Almadéne. V roku 2022 ich zatvorili a baníkov nahradili turistickí sprievodcovia. 

Jedny z najkrajších na svete

Z Barcelony cez Ženevu, Rím až po New York. Jedinečné fontány obdivujú turisti naprieč viacerými veľkomestami. Medzi tými najkrajšími nechýbajú ani:

Fontána Apollo vo Versailles

Palác vo Wersailles zaberá dvojnásobok Central Parku v New Yorku. Kráľ Slnko (Ľudovít XIV.) musel predsa žiariť.

Viacerí ho v tom čase považovali za rímskeho boha Apolla. Aj preto jedna z najkrajších fontán sveta nesie jeho názov. Vyzerá to, akoby Apollo vychádzal priamo z mora s jeho konskou flotilou a prinášal ľuďom svetlo. 

Jet d’Eau, Ženeva

Aj tie najjednoduchšie veci môžu byť tie najlepšie. Reč je o ženevskej fontáne, ktorá dokáže vystreliť vodu do výšky až 140 metrov.

Žiadni morskí bohovia a ani medené morské panny. Po vystrelení sa voda leskne snehovo bielou, dopĺňajú ju odtiene dúhy a ona sa tak od roku 1951 premieňala na symbol švajčiarskej Ženevy.

Fontána Igora Stravinského v Paríži 

V blízkosti gotického kostola Saint Merri zo 16. storočia leží ďalší skvost: Fontána Igora Stravinského.

Farebná kinetická fontána ospevuje dielo ruského skladateľa Igora Stravinského. Za výtvormi stojí švajčiarsky sochár a francúzska sochárka. Fontánu otvorili v roku 1983. 

Prometheusova fontána v New Yorku

Jedným z povinných zážitkov v New Yorku je korčuľovanie sa na námestí Rockefellerovej budovy.

Od roku 1934 Newyorčanov pri tejto aktivite sleduje aj boh Prometheus. Pred červenohnedou stenou „letí“ pozlátený bronzom. Pri tom ho sprevádza aj zbor vodných trysiek. 

Fontána di Trevi 

Najznámejšia talianska fontána vyráža dych na rovnomennom námestí. Žiadny výlet nie je kompletný bez toho, aby človek nenavštívil Fontánu di Trevi. Rím zdobí od polovice 18. storočia, keď ju na pozostatkoch akvaduktu postavil Niccoló Salvi.

Nebol však prvou voľbou pápeža Clemensa XII. Na rozdiel od Alessandra Galileia, ktorý pochádzal z rovnakej rodiny ako slávny astronóm Galileo. No tým, že Galilei pochádzal z Florencie a Salvi z Ríma, po verejnom pobúrení sa autorom fontány napokon stal Salvi. Každý deň turisti do fontány vhodia približne 3 000 eur. 

Zdieľaj tento článok