Arctic Circle Trail patrí medzi najkrajšie treky za polárnym kruhom a nachádza sa v Grónsku. Ide o trek určený všetkým, ktorým neprekáža náhla zmena počasia, nepohodlie či pobyt mimo akejkoľvek civilizácie a vedia sa vysporiadať so všetkými nástrahami, ktoré pripraví len premenlivé severské počasie. Arctic Circle Trail alebo ako to celé zvládnuť vám to zodpovie

Odkiaľ kam vedia trasa, koľko má kilometrov a koľko dní treba?

Celá trasa má 160 kilometrov a spája dve mestá: Kangerlussuaq a Sisimiut. 160 kilometrov zvládne priemerný turista za cca osem dní. Rýchlejší to dajú za šesť dní, ale treba povedať, že všetko závisí od počasia a podmienok. Nemyslite si, že keď ste niekde vo svete takúto trasu dali rýchlejšie, že aj tu budete úspešní. Severská príroda je neskutočne premenlivá a vie vám hodiť do cesty niekoľko vážnych prekážok, o ktorých budeme hovoriť neskôr. Počítajte s ôsmimi dňami a dajte si jeden-dva dni navyše do zálohy.

Arctic Circle Trail alebo ako to celé zvládnuť

Kedy je najlepšie ísť tam

Najlepšie počasie je od polovice júna do polovice septembra. Najideálnejšie je od polovice júla do konca augusta, keď by už v sedlách nemal byť žiaden sneh a počasie je stabilnejšie.

Ako sa tam dostať?

Do Kangerlussuaqu lieta priamy spoj Air Greenland z Kodane. Obojsmerné letenky stoja okolo 1 300 eur. Ak by ste chceli vychytať lacnejšie lety, treba sledovať uvedenú leteckú spoločnosť po Novom roku, keď sú postupne uverejnené letenky na konkrétny rok.

Arctic Circle Trail alebo ako to celé zvládnuť

Ja som letel najprv do Kangerlussuaqu, prešiel som trek a potom som preletel zo Sisimiutu do Kodane cez Kangerlussuaqu

Tu treba zdôrazniť, že lety do a z Grónska sú často zrušené pre počasie a treba mať aj nejakú časovú rezervu. Nikdy neleťte tak, aby ste po lete zo Sisimiutu do Kangerlussuaqu mali len pár hodín na prestup do Kodane. Ak sa zruší let pre počasie, letecká spoločnosť nedáva žiadnu finančnú náhradu a všetko si platíte sami (ubytovanie, stravu)

Aké nástrahy ma čakajú na treku?

Všetky:) Nielen veľké množstvo komárov, mušiek, ale aj neskutočne premenlivé počasie. Napríklad ráno môže byť pokojne 20° C, na obed začne snežiť a podvečer vyjde slnko, ale fúka veľmi silný studený nárazový vietor. Ak prší, chodník, po ktorom idete, sa mení na jeden veľký močiar. Treba rátať aj s brodením riek, kde môžete byť po pás vo vode.

Arctic Circle Trail alebo ako to celé zvládnuť

Brodenie riek – najlepší spôsob je ísť najprv naľahko, aby ste si vyskúšali neprehľadný terén pod vodou. Voda môže byť na niektorých miestach aj do pása. Vždy majte so sebou paličky, ktoré vám pomôžu, ak sa pošmyknete. Neodporúča sa prekračovať rieky v najužšom bode, lebo tam sú väčšinou najhlbšie.

Dôležitým faktorom je, že celých 160 kilometrov prechádzate mimo civilizácie. To znamená: žiadna cesta pre autá, žiadna dedina, žiadne ľudské osídlenie, mesto, mobilný signál… Nič.

Čo ak sa mi niečo stane?

Nikto vám nepríde na pomoc. Nefunguje tu niečo ako horská služba. Každého upozornia, že ak sa mu niečo prihodí, musí si pomôcť sám. Nie, žiadna helikoptéra po vás nepriletí. Po celý čas budete na všetko sami. Ak by sa predsa len niečo stalo, jedinou vašou pomocou bude šťastie, že na vás narazí nejaký iný treker. Ten však musí ísť po pomoc do Kangerlussuaqu alebo Sisimiutu. To je niekoľko dní. Tu je aj odpoveď, prečo trek prejde ročne len 300 ľudí. Na jednej strane ťažká romantika a výzva a na druhej neuveriteľná zodpovednosť samého za seba. Preto sa tiež odporúča ísť vo dvojici.

Ja som išiel sám, stretol som iba jedného trekera a trasu som prešiel za šesť dní, hoci som predpokladal osem.

Ako sa orientovať?

Cesta je značená navŕšenými kameňmi, v strede ktorých je umiestnený veľký červený bod. Takéto značky, viď fotografia sú umiestnené každých 500 metrov, ale niekde iba každý kilometer. Na značky sa však netreba spoliehať, lebo keď príde hmla, nič neuvidíte. Preto majte pri sebe buď klasickú mapu (ktorú dostanete na letisku v Kangerlussuaqu) alebo mobilnú aplikáciu. Ja som používal offline mapu maps.me a osvedčila sa na sto percent.

Arctic Circle Trail alebo ako to celé zvládnuť

Sú po ceste nejaké chatky?

Áno, sú. Každých cca 20 kilometrov, viď mapa alebo maps.me, natrafíte na chatky, ktoré sú určené pre každého trekera. Sú zadarmo a dá sa v nich prespať na drevených pričniach. Pozor! V chatkách nie je nič také ako plyn, elektrina (okrem jednej chatky, ale tam to nie vždy funguje) alebo sprcha. Niektoré chatky pojmú šesť, niekde až 20 ľudí. Napriek tomu odporúčam mať stan – chatka môže byť plná, alebo je zlé počasie a vy až k nej nedôjdete. Ísť bez stanu je nezodpovedné.

Ako s jedlom a vodou

Treba si zobrať jedlo na 9 – 10 dní. Aj keď rátate s trekom na osem dní, berte si so sebou viac. Nikde po ceste nič nekúpite a nedostanete. Jedine že by ste si ulovili nejakú rybu pri chatke. Tie sú väčšinou postavené pri jazere (niekedy sú tam udice).

Ja som mal dehydrovanú stravu (aj pre váhu) od nórskeho výrobcu, ktorú som kúpil v Treklande. Aj keď ide o najdrahšie jedlo (jedno vrecúško – obed alebo večera – stojí 15 eur), ale ide o najchutnejšie spomedzi sušených jedál a verte, že som vyskúšal všetko možné. Toto je nielen chutné, ale aj výživné. Stačí len zaliať vriacou vodou, počkáte osem minút a môžete jesť, čo chcete – od chuti lososa až po chuť bolonských špagiet.

Arctic Circle Trail alebo ako to celé zvládnuť

Voda je všade, nemusíte si robiť zásoby. Pozdĺž celej trasy je nespočetné množstvo jazier, kde si môžete nabrať pitnú vodu. Netreba žiadne dezinfekčné tablety.

Moja strava bola takáto:

  • Ráno som si dal cereálie, ktoré som zalial vriacou vodou a pridal čokoládu.
  • Na obed som mal orechy, hrozienka, čokoládu
  • Na večeru som si prichystal dehydrované jedlo od nórskeho výrobcu

Určite si neberte špagety, slaninu a iné ťažké jedlá, ktoré si vyžadujú veľmi dlhú prípravu. Strava má byť pestrá, nie jednotvárna. Verte, že keď budete jesť stále to isté, šľak vás trafí v polovici treku. Istý treker si vzhľadom na váhu batožiny vzal len cereálie a tak sa mu po nich prášilo z úst, že by na to ulovil aj soba.

Sú tu nebezpečné zvieratá?

Nie. Natrafíte len na soby a polárne zajace. Ľadové medvede sú len pri pobreží a vy nepôjdete popri mori.

Čo si zobrať so sebou?

Myslite na to, že počasie sa mení. Bude pršať, možno snežiť, fúkať silný studený nárazový vietor… Predstavte si to najhoršie. Určite nevyjednávajte s počasím a neupokojujte sa tým, že hádam bude pekné. Ja som zažil prietrž mračien a ocenil som, že som mal kvalitné veci. Môj batoh mal dokopy 16 – 17 kilogramov a mnohé veci som nakúpil v Treklande:

  • Kvalitný batoh
  • Poriadny spací vak do mínus 10° C
  • Kvalitná nepremokavá rozchodená turistická obuv nad členok. Najlepšia obuv je kožená
  • Trekové sandále
  • Dvojvrstvový stan
  • Karimatka
  • Varič – bomby do varičov kúpite v Kangerl… hneď v potravinách oproti letisku. Plynovú bombu si do lietadla nemôžete vziať. Ja som kúpil bombu za cca 10 eur (dá sa platiť kartou alebo dánskymi korunami. Eurami nezaplatíte.)
  • Sieťka cez hlavu proti komárom (verte, že komárov je tu tragicky veľa)
  • Poriadny repelent
  • Funkčné termo tenké tričká merono tričká (mal som dve s krátkymi a jedno s dlhými rukávmi) – odporúčam Woollies, ktorý som mal aj na Antarktíde
  • Funkčné termo tenké nohavice  – 1 kus
  • Dlhé trekové nohavice Fjalraven
  • Mikinu Fjalraven
  • Windstoper mikinu
  • Nepremokavú bundu
  • Kvalitné slnečné okuliare Julbo
  • Čiapku – nielen šiltovku, ale aj klasickú (v noci je niekedy zima)
  • Opaľovací krém – viete sa tu na slnku pekne spáliť
  • Pončo
  • Klasické tričká (3 kusy)
  • Externú nabíjačku (nemáte kde nabiť)
  • Lekárničku s liekmi
  • Zapaľovač
  • Nožík
  • Jedlo (ja som si všetko nakúpil doma na Slovensku – je to lacnejšie ako v Grónsku)

Pred cestou sa nebaľte na poslednú chvíľu, venujte tomu dlhší čas. Čo zabudnete, na mieste nedostanete!

Koľko stojí taký trek?

Samotný Arctic Circle Trail je zadarmo a nemusíte sa zatiaľ ani registrovať. Všetky informácie o treku nájdete aj na tejto oficiálnej stránke. Jediné, s čím treba počítať:

  • Letenka – obojsmerná do Grónska okolo 1 300 až 1 600 eur
  • Ubytovanie v Kangerl… a Sisimiute (noc od 50 až 70 eur – guesthouse, hotel je od 150 eur)
  • Poriadne jedlo, keď prídete do civilizácieJ – okolo 20 eur

Ak máte nejaké ďalšie otázky, prosím, napíšte nám dolu do komentu. Prajeme príjemné plánovanie a výpravu.

O svojich cestách píšem aj knihy. Ak by ste chceli získať jednu z piatich aj s podpisom, pozri si našu ponuku.

Chceli by ste tiež prejsť tento trek?

Chcel by si s nami ísť na nejaký výlet? Čo tak do Nepálu alebo…

Máte otázky na článok „Arctic Circle Trail alebo ako to celé zvládnuť“? Dajte do komentu a radi odpovieme.

Zdieľaj tento článok