O niekoľko dní vyrážam opäť na mesačnú cestu do Afriky. Konkrétne tam máme dva Travelistan zájazdy a spoločne prejdeme Ghanu, Togo, Benin a Nigériu. Ide o oblasť, ktorá je stabilná, čo sa týka počasia, preto si zabalím všetko potrebné veľmi rýchlo. Ako vlastne vyzerá moja batožina? Čo si beriem so sebou? Koľko kilogramov nesiem na chrbte?
Batožina
Jednu základnú vec som už prezradil. Všade cestujem s batohom, a to z jediného a prostého dôvodu. Je to pre mňa oveľa pohodlnejšie, čo sa týka presunov. Napríklad na hraniciach medzi jednotlivými krajinami budeme musieť prejsť pešo relatívne veľké vzdialenosti a s batohom je to jednoduchšie. Prehodím cez plece a idem. Nemusím ťahať žiaden kufor alebo tašku, ktorá by po chvíli dosť prekážala. Batoh nesiem po celý čas na chrbte (a teda pod kontrolou), mám voľné ruky a môžem sa sústrediť na všetky vybavovačky, otázky a mnohé nelogické africké pohraničné požiadavky.
Lenže ja som použil slovo batoh, že? Nie, nemám žiaden veľký batoh, ale vlastne batôžtek, ktorý keď zbalím, má slabých 8 – 10 kíl. Čím dlhšie cestujem, tým viac viem odhadnúť, koľko vecí je skutočne nutných. Možno si, čitateľ, nadobudol pocit, že môj batoh váži preto osem kíl, lebo na palube lietadla musím dodržať nejaký váhový limit. Nie, nemusím. Aj keď lietam spoločnosťami, kde je v cene letenky 23-kilová batožina, stále nosím iba svoj batôžtek, v ktorom mám všetko potrebné.
Čo obsahuje moja batožina?
Samozrejme, inak sa zbalím na expedíciu na Južný pól – moja cestovná taška mala 30 kilogramov –, a inak do oblastí, kde je viac-menej neustále teplo. V západnej Afrike je teplota v tomto období veľmi stabilná (25° C). Mnoho ťažkých a teplých vecí teda odpadá a moje plecia si oddýchnuJ
Čo nájdeme v batôžku?
5 kusov Travelistan tričká z organickej bavlny
3 kusy tenké merino tričká s krátkym rukávom (používam výrobky slovenskej firmy Woollies) – neskutočnou výhodou je, že aj keď ich nechtiac prepotíte, nesmrdia. Tieto tričká som mal aj na Južnom póle (samozrejme, hrubšie a s dlhým rukávom) a nedám na ne dopustiť.
1 pár krátke nohavice
1 pár krátke/dlhé nohavice, respektíve také, ktoré možno od kolien odopnúť. Dlhé nohavice hlavne pre komáre, ktoré sa vždy podvečer vydajú hľadať hostinuJ
1 pár tenisky (Shapen barefoot)
1 pár sandále s pevnou špičkou (váš palec sa vám poďakuje)
1 kus Travelistan mikina
1 kus šiltovka, slnečné Julbo okuliare a šatka proti prachu (à la arafatka –z Afganistanu)
Čo sa týka nepremokavej bundy, rozhodujem sa podľa toho, kam idem. Lebo ak je v destinácii vysoká vlhkosť, pod nepremokavou bundou sa pekne spotíte. Ak je tam vysoká vlhkosť aj teplota, tak si radšej na miestnom trhu kúpim dáždnik.
A je to:) Samozrejme, o spodnej bielizni a hygiene (som chlap a mám toho veľmi málo, ale ako hovorí Ewka, pokožka sa mi raz „poďakuje“) nebudeme vypisovať.
Čím fotím?
Na cestách používam klasický fotoaparát Nikon D300 a smartfón Xiaomi Mi 12T Pro. Obidve krajiny sú, čo sa týka fotografovania, veľmi prístupné a ľudia s tým väčšinou nemajú žiaden problém. Fotoaparát používam na fotenie prírody mimo miest a mobil v mestách. Je to pre mňa jednoduchšie a ľahšie. Napríklad som dlho hľadal normálny mobil, ktorý by u mňa spĺňal tieto parametre:
- Dlhá výdrž baterky
- Kvalitný fotoaparát
- Širokouhlý objektív
Vyskúšal som mnoho značiek a nakoniec som si vybral čínskeho výrobcu Xiaomi, ktorého baterka vydrží bez problémov aj 3-4 dni a fotí svojím objektívom v úzkych uličkách viac ako skvelo. Dokonca sa mi vo vysokých teplotách neprehrieva, ako to bolo pri iných značkách a je jedno, či je mínus 40 alebo plus 40, ide ako dobre naolejovaný stroj. V takýchto krajinách musíte myslieť aj na to, že ten, kto má fotoaparát, je považovaný za novinára. A novinárov miestne vojenské jednotky nemusia. Mobil má dnes každý a pôsobí oveľa nenápadnejšie. Xiaomi mi veľmi vyhovuje. Dokonca aj v prašných podmienkach sa mi mnohonásobne osvedčil.
Aplikácie
Nie som žiaden IT maniak, ale pár aplikácií vo svojom mobile mám a bez nich si to dnes už neviem predstaviť. Tu je zoznam mojich najpoužívanejších aplikácií:
- Maps.me – túto appku si neviem vynachváliť. Obsahuje offline mapy, ktoré fungujú skvele na celom svete. Je jedno, či som v Bangladéši alebo na Kiribati, vždy sú presné. A práve o presnosť mi v úzkych uličkách Kábulu alebo v Bagdade ide. Ak túto aplikáciu ešte nemáte, tak si ju stiahnite. Je zadarmo a podľa mňa nemá na trhu žiadneho konkurenta.
- XE – asi poznáte ten pocit, že keď lietadlo pristane, chcete si niekde vymeniť peniaze, ale neviete, či je ponúkaný kurz OK. Preto mám túto aplikáciu, kde sa každých 30 sekúnd objaví aktuálny kurz.
- Yr – nórska aplikácia na predpovede počasia. Využívam ju od Čukotky cez Afriku až po Antarktídu a môžem vám povedať, že je veľmi presná. Ani google počasie nie je také presné. Prosto nórska kvalita 🙂
O svojich cestách a zážitkoch píšem knihy. Práve teraz vyšla kniha OKOLO SVETA 7
Máte otázky na článok „Ako vyzerá moja batožina? Čo si beriem so sebou?“ Dajte do komentu a radi odpovieme