Život v Afganistane je už dva roky iný. Niekomu sa život zlepšil a niekomu zhoršil. Tamojší život je pre nás nepochopiteľný. Napriek tomu, že Taliban pred dvomi rokmi vyhlasoval, že bude iný ako medzi rokmi 1996 až 2001, je rovnaký. Pamätáte si na výroky Trumpa alebo niektorých našich politikov a politológov, že toto sú tí lepší talibanci? Aj ja som schytal pár slovných útokov od ľudí, ktorým som sa nezmestil do ich myšlienkových mantinelov. Vôbec nezaberali argumenty, ktoré boli podložené skúsenosťami a analýzami. Stačilo, že som sa neprihlásil na ich svetovú stranu politiky a bolo vymaľované. Akoby sa všetci museli hrať na to primitívne: fandíš Západu alebo Východu? A práve v Afganistane som sa naučil nevnímať všetko optikou mapy politických preferencií.
Taliban vznikol v roku 1994 ako reakcia na vojnu medzi mudžahedínmi, ktorí vybojovali víťaznú vojnu so Sovietskym zväzom. Boli to partizáni, ktorí bránili svoju vlasť a delili sa podľa národov, ktoré tu žijú od nepamäti. Tadžikovia, Paštúni, Uzbeci… Keď mudžahedíni s podporou domáceho obyvateľstva vyhnali nenávidenú armádu Sovietskeho zväzu, každý si myslel, že prišli lepšie časy. Omyl. Hádali sa, bojovali medzi sebou a robili si zle. Najviac trpelo domáce obyvateľstvo, ktoré už malo všetkého dosť. Preto vzniklo hnutie, ktoré to všetko chcelo zmeniť. Taliban bol od roku 1994 stále silnejší a v roku 1996 zjednotil krajinu. Nastal mier, ktorý však doplnili pravidlá po stáročia zatisnuté do úzadia. Mnoho ľudí s nimi nesúhlasilo. Ženy museli byť zahalené, nesmeli chodiť do škôl, nesmela sa počúvať hudba a muži museli nosiť bradu. Čo sa stane, ak niekomu nenarastie? Žiaden problém. Pošlú ho na 40 dní do väzenia. Ak mu za 40 dní nenarastie, dostane výnimku. Ak narastie, dotyčný dostane trest a bradu musí nosiť už naveky. Tento Taliban by vládol ďalej, keby nespravil chybu a nezavolal Usamu bin Ládina, ktorý vykonal známu teroristickú operáciu. Tento príbeh už poznáte a viete, čo nastalo. Vstup cudzineckých vojsk, ktoré vyhnali Taliban do hôr a organizácia sa takmer ocitla na smetisku dejín. Tu treba povedať, že domáci ich nemali radi a nesúhlasili s ich pravidlami. Dokonca sa tu ani tak nefrflalo na spojenecké vojská. Aj keď to niekomu nebude voňať, je to fakt. Iná situácia bola v Iraku, kde si to naše spoločenstvo dokašlalo na plnej čiare a píšeme o tom v tomto článku.
Tak kde nastala chyba, že sa Taliban dokázal vrátiť v plnej sile a znovu ovládnuť krajinu? Korupcia. Choroba, ktorá zničila nádej. Vtedajšia vláda bola taká skorumpovaná, že neplatili základné pravidlá. Stačilo len dať väčší peniaz a už ste si pred zákonom neboli rovní. To najviac hnevalo dedinu, ktorá žije zo dňa na deň. Tam ľudia nesnívajú o nejakých dovolenkách, veciach alebo školách, Chcú prežiť. Ak máte tak 20 – 50 dolárov na deň, nebude vás trápiť, či vaše dieťa chodí alebo nechodí do školy. Všetci spoločne robia na poli a chcú mier a dodržiavanie pravidiel. Toto využil Taliban, ktorý dodržiaval a nastoľoval nové pravidlá. Ukradol si niečo? Verejne ti odsekneme prst a bude pokoj. Ono to prosto zafungovalo. Ľudia na dedinách videli veľký rozdiel medzi Talibanom a centrálnou vládou v Kábule, ktorú podporovali západné mocnosti.
Viem, že sa spýtate na školy pre ženy. Tie boli postavené viac-menej vo veľkých mestách, nie na dedinách. Právo na štúdium sa všade neuplatňovalo a Kábul sa na to vykašľal. Život na dedinách sa nezlepšil a Taliban im dal len to najzákladnejšie, čo ľudia najviac žiadali. Právo a spravodlivosť s jasnými pravidlami. Tu je ten dôvod víťazného návratu organizácie, ktorá sa už veľmi umne marketingovo pripravovala na prebratie moci. Talibanci začali pred kamerami vyhlasovať, že budú iní ako Taliban v rokoch 1996 až 2001. Ľudia im to uverili. Život v Afganistane sa vrátil o niekoľko desaťročí naspäť. Platia tie isté pravidlá, ktoré som vám tu vymenoval. Žiadna „soft“ verzia. „Minule som si zabudol vypnúť rádio v aute a na kontrolnom stanovišti ma talibanci dokopali,“ povie Mahdi a ukáže svoje rebrá ešte sfarbené do modrofialových odtieňov. Mestá sa stále búria, ale dedina je viac-menej rada. Tej sa život ani nezhoršil, ani nezlepšil Je stále rovnaký, len platia vysnívané pravidlá.
Afganistan bude veľmi dlho tam, kde je. Mier je tu však zvláštna veličina, ktorá netrvá dlho. Už teraz sú spory medzi jednotlivými frakciami Talibanu, v najmenšej provincii Afganistanu proti Talibanu vznikol odpor a založili ISIS Khorostan, ktorý chce ešte ortodoxnejšie pravidlá. Dávam tejto krajine dva-tri roky, potom tu zasa vypukne vojna, ktorá tu vládne častejšie ako mier.
Chceli by ste sa spýtať na článok „Ako sa žije pod Talibanom?“ Dajte svoju otázku do komentu a radi odpovieme