Kto by nesníval o Tibete? Ako sa sem dá dostať? Čo na to potrebuješ? Na čo treba pamätať? V článku ,,Ako sa dostať do Tibetu alebo najčastejšie otázky“ ti odpovede na tieto otázky.

Povolenia

Tibet je politicky súčasťou Číny. V rámci nej má autonómne postavenie a potrebuješ sem okrem čínskych víz aj špeciálne povolenie na vstup. To ti musí vybaviť čínska alebo tibetská cestovka. Bez povolenia sa do Tibetu nedostaneš a ani ťa nepustia do vlaku alebo lietadla, ktoré smeruje do Tibetu. Toto povolenie vybavíš len cez autorizovanú CK. V Tibete funguje mnoho rôznych kontrolných stanovíšť, ktoré kontrolujú tvoje doklady a povolenie.

Kedy treba vybavovať povolenia?

Minimálne 20 dní dopredu, ale je lepšie aj skôr.

Dá sa tu cestovať sám?

Nie. Musíš mať miestneho sprievodcu a vlastnú dopravu. Pohybovať sa len sám s miestnou dopravou sa už nedá. Po roku 2009 čínska vláda zakázala tento druh cestovania a preto každý turista musí ísť cez CK. Preto, ak nechceš za cestu veľa platiť do Tibetu, je lepšie ísť v rámci skupiny, kde sa náklady delia.

Ktorým obdobiam sa treba vyhnúť?

Prelom apríl/ máj a septembra/október kedy sú v Číne najväčšie sviatky (1.máj a 1.október) a vtedy najčastejšie čínska vláda uzavrie Tibet bez udania dôvodu. V tom momente strácaš nielen cestu, ale aj peniaze a nik ti nič nevráti.

Najlepšie obdobie na Tibet

Každý chce vidieť Himaláje a na to je najlepšie obdobie apríl a október/november. Síce je chladnejšie (v sedlách nad 5000 metrov aj sneží), ale je najväčšia pravdepodobnosť, že uvidíš Himaláje.

Ako sa dostať do Tibetu

Ako sa do Tibetu dostanem?

Je niekoľko možností:

  • Letecky – žiadne priame spojenie Európa – Lhasa neexistuje. Momentálne preletiš len z veľkých čínskych miest (Peking, Chengdu, Šanghaj…). Takže najprv musíš do Číny a potom do Tibetu. Tu vždy pamätaj, že už musíš mať tibetský permit.
  • Vlakom – z čínskych miest ako Peking, Xian, Chengdu – rezervácia vlakových miest sa robí dopredu – 15 dní pred odchodom vlaku. V období leta (júl, august) sa miesta vypredajú okamžite. Tak ako ty chceš ísť vlakom, chce ísť ďalších niekoľko stovák turistov. Spoliehať sa, že lístky dostanem v deň odchodu je nemožné. Najlepšie je to spraviť cez miestnu CK, ktorá vybaví aj povolenie do Tibetu aj organizovaný zájazd. Vlakové lístky stoja od 100 Eur za 40 hodinovú jazdu.
  • Po zemi – z Nepálu cez hociktorú nepálsku CK v Káthmandu alebo Chengdu cez čínsku/tibetskú CK.

Koľko stoja výlety do Tibetu?

Výlety v anglicky hovoriacej skupine stoja od 900 USD za 6 dní. Samozrejme, že ak si už v Tibete, tak tu treba zostať čo najdlhšie. Treba rátať minimálne 150 USD na deň bez letenky ( letenka Peking – Lhasa okolo 400 – 500 USD) či vlaku (lôžkový vlak od 100 Eur za cestu Peking – Lhasa 40 hodín)

Čo je zakázané doniesť?

Do Tibetu je zakázané doniesť obrázky dalajlámu a tibetskej vlajky. Ak ti nájdu v batožine tieto predmety, môžu ti zakázať vstup do oblasti.

Ako je to s výškovou chorobou?

Ak sa sem už dostaneš, celý čas sa budeš pohybovať vo výške od 3600 do 5200 metrov. Neexistuje liek a ani nefunguje to, že keď si už bol v takých výškach, že výškovku nedostaneš. Proste uvidíš na mieste

Keď to chcem priblížiť ľudom, ktorí ešte nikdy neboli vo vyššej výške, tak im hovorím toto: budete sa cítiť ako keď sa ráno zobudíte po „opici“, čiže vytrasený žalúdok a bolesti hlavy. Je to efekt toho že v atmosfére je o 30 až 50% menej kyslíka – proste telo má čo robiť aby vôbec dýchalo. Preto odporúčame prvé dni kľudnejší režim, neponáhľať sa a sledovať čo ti hovorí telo. Piť veľa vody alebo čaju, vynechať kávu, alkohol a menej fajčiť.

Pomohol ti článok ,,Ako sa dostať do Tibetu alebo najčastejšie otázky“? Máš ďalšie otázky? Daj do komentu a radi odpovieme!!!

Chceš sa pozrieť do Tibetu ale nechce sa ti plánovať? Poď s nami.

Čo tak spojiť Tibet s Čínou? Pozri na podrobné rady sem.

Zdieľaj tento článok