Nigéria nie je masovým cestovateľským snom a ani ním dlho nebude. Môže za to nielen premenlivá politická situácia, ale aj neustále sa meniace podmienky. Napriek tomu hovoríme, že Nigéria skôr prekvapí tých, čo hľadajú niečo menej známe a neprekážajú im sťažené cestovateľské podmienky. V tomto článku „Ako sa cestuje v Nigérii alebo čo potrebujete vedieť“ vám poskytneme informácie, ktoré by ste mali poznať pred vstupom do Nigérie.

Komu je Nigéria určená

Každému, kto dokáže prijať fakt, že toto nie je turistická krajina a veci fungujú ináč. Nemrzí ho, že všetko dlho trvá, že presuny zaberú omnoho viac času ako v iných turistických krajinách a dokáže prijať  fakt, že nemusí všetko vyjsť. Cestovateľ, ktorý má všetko na minútu naplánované, bude len v zbytočnom strese. Toto je Afrika, kde vy máte hodinky a domáci ľudia čas. Čím viac času máte na cestovanie, tým viac si dokážete krajinu užiť. Ak by som to zhrnul, za jedným zážitkom cestujete niekedy celý deň, ale potom to stojí za to.

Takisto treba prijať fakt, že tu turistická infraštruktúra neexistuje. Žiadne informácie, strediská či pomocná ruka turistického priemyslu. Všetko si musíte hľadať sami a spoliehať sa na to, že to bude fungovať. Ak pôjdete takto pripravení, oveľa viac si Nigériu užijete ako ten, čo má presný harmonogram a spísaný zoznam všetkých pamiatok.

Ako sa cestuje v Nigérii
V Nigérii narazíte aj miestne náboženstvá

Bezpečnosť

Alfa a omega Nigérie. Nigéria je veľká krajina. Je takmer dvadsaťkrát väčšia ako Slovensko, teda aj vzdialenosti sú väčšie. Táto africká krajina má vo svete veľmi zlé meno. Pôsobí tu teroristická skupina Boko Haram, ktorá nielen unáša deti, ale aj presadzuje svoju zvrátenú ideológiu. Boko Haram pôsobí na severe Nigérie pri hraniciach s Čadom, Kamerunom a Nigériou. Takže ak sa vyhnete hraničným oblastiam a mestu Kano, ste v bezpečí. Napriek tomu treba sledovať bezpečnostnú situáciu a sem-tam zmeniť plán cesty, ak sa niečo udeje.

Najväčším mestom v krajine je Lagos, kam putuje 99 percent všetkých cestovateľov. Ak by ste sa riadili informáciami niektorých slovenských CK, že vás tu prepadnú, okradnú a zabijú, nadobudnete pocit, že je to najnebezpečnejšie miesto na svete. Nejdem robiť z Lagosu ani najbezpečnejšie mesto, ale nie je to také zlé. Oveľa horšie je na tom Johanesburg alebo Rio de Janeiro. Mesto síce nevyzerá vábne, ale nie je to tu také strašné. Ak nebudete neustále všetko filmovať a fotiť, domáci vás prijmú. Práve domáci sú asi najväčším prekvapením a sú – aspoň podľa mňa – k cestovateľom či turistom otvorenejší ako iné západoafrické krajiny.

Ak je toto vaša prvá africká krajina, asi vás prekvapí, že to tu nie je také zlé ako v slovenských predstavách. Vyhnite sa severu krajiny a neustále sledujte politickú situáciu.

Ako je to s vízami?

Do Nigérie treba víza. Víza pre Slovákov sa vydávajú vo Viedni a pre Čechov v Prahe. Slovákov stoja cca 70 eur, pre Čechov cca 2 700 Kč a vybavenie zaberie asi týždeň. Buďte pripravení, že vám zavolajú z ambasády a spýtajú sa na účel vašej cesty. Treba odpovedať priamo a popravde. My sme víza získali bez problémov.

Ako je to s dopravou v Nigérii?

Do Nigérie lietajú všetky veľké letecké spoločnosti. Do Lagosu a do hlavného mesta Abuja lietajú nielen Turkish Airlines, ale aj Qatar, Ethiopian Airlines, British Airlines, Emirates… Ceny za spiatočnú letenku sa pohybujú od 600 eur.

V rámci krajiny sa môžete prepravovať buď:

  • letecky – je tu veľmi rozšírená domáca sieť aerolínií a najlepšie sa nakupuje priamo na mieste. Nie všetky aerolinky nájdete v prehliadačoch.
  • miestnou dopravou – z miestnych autobusových staníc odchádzajú spoje do všetkých kútov krajiny. Treba však povedať, že kvalita autobusov je veľmi rôzna, harmonogram nie je vždy pevný a treba sa pripraviť na veľké meškania.
  • prenájom auta – dá sa, ale len s miestnym šoférom. Bez šoféra to prosto nejde. Auto so šoférom vás vyjde od 100 dolárov na deň v závislosti od auta.
Ako sa cestuje v Nigérii
MHD v Lagose

Kvalita ciest je rôzna. Od skvelých trojprúdových v okolí mesta Abuja či hlavného ťahu do Lagosu až po úplne rozbombardované cesty na vidieku. Celkovo je kvalita ciest lepšia ako v Senegale, Kamerune či na Pobreží Slonoviny. Napríklad aj Egypt má oveľa lepšie cesty.

Peniaze, bankomatové karty, elektrické zásuvky, SIM karta

Nigéria je známa tým, že sa tu veľmi darí bankovým podvodom. Preto vám naše platobné karty nebudú vždy fungovať. Vezmite si doláre alebo eurá (je jedno, ktorú menu).

Na medzinárodnom letisku si viete zameniť peniaze na domácu menu Niara. POZOR! Sú dva kurzy. Oficiálny (nižší) a neoficiálny (niekedy až o 1/3 lepší). Mimo letiska som menil na trhoviskách (obchod so SIM kartami, zlatníctvo atď.). Treba myslieť na to, že všetko budete viac-menej platiť cash, treba mať teda dostatok peňazí. Ak budete v hoteloch náhodou platiť kartou, spýtajte sa na ich kurz, aby ste zbytočne neprerobili.

Elektrické zásuvky sú ako v Anglicku, radšej si prineste adaptér, lebo na mieste ich nie vždy majú.

SIM kartu s dátami si viete kúpiť na medzinárodnom letisku. Za 10 GB s miestnou SIM kartou som zaplatil cca 5 eur.

Ako sa cestuje v Nigérii

Je Nigéria drahá?

Ak to zoberieme z pohľadu Afriky, tak nie. Ak to vezmeme z pohľadu cestovateľa, ktorý doteraz chodil po Thajsku, Maroku, Kolumbii či Indii, Afrika celkovo nie je lacný svetadiel a v tomto článku, viď link tu, sa dozviete, prečo je Afrika najdrahší kontinent. Preto tu nenájdete toľko cestovateľov, lebo všetko je drahšie.

  • Jednoduché ubytovanie  – 10-30 dolárov
  • Ubytovanie v 3-hviezdičkovom hoteli – od 45 dolárov
  • Ubytovanie v 4-hviezdičkovom hoteli – od 80 dolárov
  • Ubytovanie v 5-hviezdičkovom hoteli – od 150 dolárov
  • Jedlo v jednoduchej reštaurácii – od 5 dolárov bez nápoja
  • Jedlo v lepšej reštaurácii – od 10 dolárov bez nápoja
  • Jedlo na ulici (zvládnu len tí, čo majú dobré žalúdky) – od 1 dolára
  • Miestne pivo – cca 2 doláre
  • Voda v obchode – cca 0,4 dolára
  • Taxík z letiska v Lagose do centra mesta – cca 8 dolárov (treba však tvrdo zjednávať, ale keď si kúpite miestnu SIM kartu, môžete využívať UBER a BOLT, čo je asi najlepšie)

V ďalšom článku sa pozrieme, čo by ste mali v Nigérii vidieť a zažiť.

Chceli by ste sa pozrieť do Nigérie? Poďte s nami!

Máte otázky na článok „Ako sa cestuje v Nigérii alebo čo potrebujete vedieť“? Dajte do komentu a odpovieme.

Zdieľaj tento článok