Čo sa vám vybaví, keď sa povie Čad? Vojny? Hladomor? Utečenci? Nebudete ďaleko od pravdy. To, že máme na túto africkú krajinu viac negatívnych pohľadov, je prirodzené a dané nedávnou históriou. Čad je však aj nesmierne krásna krajina, kde nájdete jedny z najkrajších prírodných útvarov na svete. Oblasť Ennedi pôsobí, akoby ste skombinovali všetky západné národné parky USA a pridali trochu Marsu. O tom, ako vyzerá Ennedi, si prečítajte v tomto kliku. My sa však zameriame na najčastejšie otázky, ktoré zaujímajú cestovateľa. Ako sa cestuje v Čade? Na čo si mám dať pozor a čo koľko stojí?
Bezpečnosť
Najčastejšia otázka, ktorú sme dostali. Čad je krajinou s veľmi premenlivou politickou a bezpečnostnou situáciou. Nielen operovanie rôznych teroristických (Boko Haram) skupín, ale aj odbojových oddielov, ktoré nesúhlasia s centrálnou vládou. Pri ceste do tejto krajiny si treba veľmi dôkladne preštudovať momentálnu situáciu a vyhodnotiť všetky riziká. Aj keď Čad nie je zasa až taký nebezpečný ako susedné krajiny (Niger, Nigéria, Stredoafrická republika), pri cestovaní sa treba pripraviť na všetky možné scenáre – zmena trasy, vynechanie niektorých častí, rýchly návrat do hlavného mesta.
Najproblematickejšou oblasťou je sever krajiny pri líbyjských hraniciach (operujú tu odbojové skupiny proti centrálnej vláde) a okolie jazera Čad, podľa ktorého je pomenovaná krajina. Tu zasa operuje teroristická organizácia Boko Haram, ktorá tu však nie je taká silná ako povedzme v Nigérii.
Juh krajiny, takzvaný Sahel je však omnoho bezpečnejší a pod lepšou kontrolou centrálnej vlády.
Ak to zhrnieme, pred cestou si dôkladne zistite momentálnu situáciu. Lebo to, čo platilo dnes, už zajtra nemusí byť vôbec pravda. Najlepším zdrojom informácií je veľvyslanectvo Čadu v Berlíne, alebo nám napíšte na info@travelistan.sk
Kedy cestovať?
- Ak cestujete na Saharu, najlepšie obdobie je október až apríl, keď sa vyhnete veľkým horúčavám. Napriek tomu je tu cez deň okolo 45°C.
- Ak cestujete do strednej časti Čadu, do oblasti Sahelu, vyhnite sa obdobiu júna až septembra, keď je tu veľa zrážok.
- Južná časť Čadu – od mája do októbra je obdobie dažďov
Víza, povolenia a zákazy
Do Čadu potrebujeme víza, ktoré sa dajú vybaviť na veľvyslanectve Čadu v Berlíne. Víza si viete vybaviť aj tak, že sa pri telefonickom kontakte dohodnete s veľvyslanectvom a pošlete pasy. Netreba osobnú návštevu.
Po príchode do Čadu sa musíte zaregistrovať na miestnom policajnom oddelení. Treba k tomu aj dve fotografie pasového formátu. Zaregistrovanie trvá aj 48 hodín – myslite na to, ak cestujete sami. Ak cestujete cez miestnu CK, všetko vybaví za vás.
Pri cestovaní po krajine musíte mať povolenia, ktoré vydáva ministerstvo vnútra. Opäť, ak cestujete cez CK, vybaví to za vás. Preto treba myslieť na to, že pri individuálnom cestovaní tieto povolenia zoberú nejaký čas. Čad je byrokratická krajina.
V krajine si dávajte pozor na to, čo fotíte. V hlavnom meste nikdy nefoťte budovy s vlajkou (znamená to, že sú to vládne budovy) a vtedy môžete byť obvinený zo špionáže. Už sa neraz stalo, že turistu po odfotení ministerstva zatkli.
Ako sa tam dostanete?
Letecky
- Turkish Airlines
- Air France
- Egypt Air
- Ethiopian
Pozemné hranice
- Kamerun pri meste Ndjamena
- Líbya – Pozemný prechod je uzavretý (južná Líbya je miestom odbojových skupín)
- Sudán – Adré a Daguessa, ale teraz by sme prejazd cez Sudán neodporúčali (apríl 2021)
- Stredoafrická republika – Golongoso, Kolo, Kori, Mialouto, Njoko, ale momentálna situácia v Stredoafrickej republike je veľmi zlá (apríl 2021)
- Niger – momentálne uzavretý a situácia veľmi neprehľadná, oblasť je plná ozbrojených skupín. Samotný Niger je veľmi nestabilná krajina a na prejazd potrebujete ozbrojený sprievod.
- Nigéria – hranica vedie cez Čad a momentálne je zavretá (apríl 2021 – operuje tu Boko Haram)
Čo sa dá vidieť v Čade a ako sa tam dá dostať
Čad je na prírodné úkazy raj. Dalo by sa povedať, že patrí medzi najbohatšie v celej subsaharskej Afrike.
Sever Čadu
Sahara – Má vyše 9 miliónov kilometrov štvorcových a je to najväčšia piesočná púšť na svete, ktorá zasahuje do 10 afrických krajín (Egypt, Líbya, Alžírsko, Tunisko, Maroko, Mauretánia, Niger, Čad, Mali a Sudán) a práve tu v Čade je možno aj najkrajšia. Samozrejme, je to môj subjektívny pocit, ale keď ju porovnám práve so spomenutými krajinami, tak u mňa Čad vyhráva.
Oázy – Celkovo sa na Sahare nachádza okolo 90 veľkých oáz, kde vyviera sladká voda na povrch a pod povrchom sa skrývajú jedny z najväčších zásob sladkej vody na svete. V Čade je niekoľko oáz ako Faya, jazerná oblasť Ounianga Kebir či Fada. Práve v Ouniange sú najväčšie jazerá na Sahare a dokonca sa v niektorých jazerách dá aj okúpať.
Ennedi – Pieskovcový masív Ennedi sa rozprestiera na ploche okolo 60-tisíc km², kde teploty cez deň vystúpia až na 50°C a v noci klesnú na 10°C. Nie sú to len skaly, údolia, pieskovcové útvary, ktoré akoby boli niekde na Marse, ale aj nástenné maľby. Zmiešajte všetky západné parky USA, pridajte štipku piesku a esenciu veľkých horúčav a získate Ennedi v Čade. Aj keď prejdete takmer všetky krajiny sveta, tu vás vždy niečo šokuje. Mňa priam priklincoval pohľad na kamenný oblúk, ktorý je väčší ako legendárny Arches v USA.
Práve sever je ťažko dostupný. Neexistujúce cesty, slabá až neexistujúca infraštruktúra, prosto nič. Jedine do oázy Faya jestvuje aké-také spojenie, nejde však o autobusy, ale o Toyoty v podobe pickupov, kde pasažieri sedia na korbe auta. Cesta z hlavného mesta Ndjamena do Faye trvá aj dva dni.
Na ostatné oblasti, ako je Ennedi či jazerná oblasť Ounianga Kebir, treba mať prenajaté auto so šoférom, inak sa tam nemáte ako dostať. Klasické požičovne áut tu nie sú, a preto treba mať skúseného vodiča s vlastným autom. Treba však dodať, že je nutnosť, aby do Ennedi išli dve autá. Táto oblasť je mimo civilizácie a keby sa niečo stalo, nikto vám nepomôže. Preto je lepšie, ak idú dve autá a v prípade problémov sa dostanete k najbližšej civilizácii, ktorá je v priemere až 200 km mimo.
Juh krajiny
Čadské jazero – približne 110 km od hlavného mesta Ndjamena
Národný park Zakouma – jeden z najmenej navštevovaných národných parkov v Afrike, kde môžete vidieť 44 druhov zvierat. Nachádza sa tu okolo 50 % kordofánskych žiráf. Národný park je cca 850 km od hlavného mesta. Všetky informácie o národnom parku nájdete tu.
Ako sa cestuje v Čade v tejto časti? Juh krajiny je na cestovanie jednoduchší aj vďaka tomu, že sem vedie hlavná diaľnica od Ndjameny až k sudánskym hraniciam cez mesto Abeche.
Koľko stojí prenájom auta so šoférom?
Napriek tomu, že Čad je siedma najchudobnejšia krajina na svete, prenájom auta so šoférom stojí od 300 do 400 eur na deň. Pri cestách na Saharu či do národného parku Zakouma potrebujete 4 x 4. Ísť iným autom hraničí s nezodpovednosťou a určite sa nedostanete tam, kam chcete. Afrika je, žiaľbohu, drahá. Prečo je to tak, si môžete prečítať tu.
Ako sme spomínali vyššie, pri cestách na Saharu musia byť dve autá. Preto je vždy najlepšie, ak cestujete minimálne traja až piati.
Pre koho je Čad určený?
Pre všetkých cestovateľov, ktorým neprekáža, ak sa plány menia ako na bežiacom páse, majú radi oblasti, kde nie je civilizácia (my sme dva týždne nikoho nestretli), nechýba im hotel, reštaurácie, sprcha (dva týždne sme sa nesprchovali, nespali sme v hoteloch – na Sahare nič také nie je), neprekáža im piť vodu zo studní (neexistujú obchody) a je im jedno, že ich cesta vyjde omnoho drahšie ako cestovanie po Thajsku. K tomu si pripočítajte vysoké horúčavy (až 50° C) a nestabilnú politickú situáciu.
Pri cestovaní po Čade si treba položiť otázku, či tieto podmienky cestovateľa nebudú vyrušovať. Ak vás tieto podmienky neodrádzajú a naopak niečo také hľadáte, práve ste našli svoju destináciu.
Ak by ste chceli s niečím poradiť, pomôcť pri organizácii, neváhajte a napíšte nám na info@travelistan.sk.
Máte nejaké otázky na článok „Ako sa cestuje v Čade“? Napíšte do komentu
Ako sa cestuje v Kongo, ktoré patrí medzi najnebezpečnejšie krajiny sveta? Prečítajte si tu.