Tento článok sa nejde tváriť, že pozná odpovede na všetky otázky. Nikto teraz presne nevie, ako celá situácia dopadne. Veď kto si pred rokom pomyslel, že sa celý svet uzavrie? Koľko ľudí si pred rokom myslelo, že koronavírus sa pominie za pár dní a Čína zbytočne robí bububu? Ako bude vyzerať cestovanie najbližšie mesiace?

Keď nastala táto situácia, v spoločnosti sa ozývali hlasy, že do mesiaca vycestujeme a budeme si plniť svoje cestovateľské sny. Po mesiaci sme sa nádejali, že leto bude v znamení ruky hore a keď ani to neprišlo, upierali sme – už s malou dušičkou – pohľady na Nový rok.

Ani my nemáme krištáľovú guľu a takisto ako vy nevieme, ako to celé presne dopadne. Pred rokom sme napísali článok, ktorý sa venoval tejto situácii a musíme povedať, že sa nám predpoveď podarila na 80 percent. V tomto článku by sme chceli načrtnúť možný vývoj v najbližších mesiacoch.

Očkovacie preukazy

Očkovacie preukazy tu boli už pred koronou. Boli krajiny, ktoré vás bez očkovania na niektoré choroby na svoje územie jednoducho nepustili. O niekoľko mesiacov bude vlastniť očkovací preukaz iste viac ľudí ako doteraz. Áno, Európska únia deklaruje, že nebude obmedzovať ľudí, ktorí sa rozhodnú nedať sa zaočkovať.

Lenže krajiny, ktoré sú mimo EÚ, to nemusia rešpektovať. Myslíme si, že mnohé krajiny zavedú povinnosť mať očkovaciu látku a nebude ich zaujímať, či sme z EÚ alebo z Grónska. Každá krajina si určuje svoje vlastné pravidlá a je len na nás, či to budeme alebo nebudeme rešpektovať. Napríklad Thajsko a ďalšie krajiny v juhovýchodnej Ázii už vysielajú prvé správy o tom, že bez očkovania to jednoducho nepôjde. Tu nepomôže myslieť si ako pred rokom, že juhovýchodná Ázia neprežije bez turistov. Prežije – a tých, čo budú zaočkovaní, bude taká masa, že percento nezaočkovaných nebude tieto krajiny trápiť.

Na chvíľu sa stratí bezstarostnosť

Pred koronou sme sa zbalili a išli do sveta. Na niekoľko mesiacov a rokov to teraz bude trochu zložitejšie. Napríklad ja som teraz v Turecku, kde stačí mať pri vstupe do krajiny Covid test a online vypísané tlačivo. Lenže krajina z hodiny na hodinu zaviedla tvrdý lockdown. Bez ohlásenia. Zavreli sa mestá, regióny, obchody… prosto život sa zastavil. A teraz si predstavte, že pricestujete do krajiny a tá sa bez ohlásenia uzavrie. Budete síce nahnevaní, prečo to nikto neoznámil, ale takéto opatrenia sa neoznamujú v predstihu.

Budete musieť zmeniť plány, pôjde to do peňazí a ani neuvidíte to, čo ste chceli. Krajiny, ktoré nebudú rýchle v očkovacej politike, sa budú uchyľovať k takýmto krokom. Čím chudobnejšia krajina, tým pomalšia v očkovaní.

Budeme musieť neustále sledovať miestne správy, vývoj epidemiologickej situácie, vyznať sa v rôznych nových aplikáciách, vypisovať… Budeme musieť myslieť na mnohé veci a hlavne predvídať niekoľko krokov dopredu. To, že my budeme zaočkovaní, neznamená, že v danej krajine sa budeme pohybovať, ako sa nám zachce. Ten, kto miloval neobmedzenú voľnosť, čiastočne ju stratí a bude musieť na určité obdobie opatrne plánovať.

A netreba zabudnúť aj na to, že keď dostanete Covid, tak vás do lietadla z dovolenky nepustia. Budete musieť prijať pravidlá danej krajiny. Štátna karanténe, nutnosť ubytovať sa tam, kde vám štát určí… a to bude stáť niekoľko stoviek až tisíc eur. Ak teraz rozmýšľate, či by ste to prekabátili, už dnes sa podpisujú formuláre, že nemáte Covid. Ak zistia klamstvo…

Respirátory, dezinfekcie a iné opatrenia

Ako sme už písali, západný svet bude zaočkovaný skôr. V krajinách, kde to ide pomaly, budú stále platiť opatrenia ako povinnosť nosiť rúško, dávať si pozor na rozstupy, nedostať teplotu… Už teraz musíte mať rúško počas celého letu v lietadle, na letiskách, v dopravných prostriedkoch. Keď som absovoval 8-hodinový let s jednou 4-hodinovou pauzou pri prestupe v Istanbule, musel som mať rúško na tvári po celý čas. Prosto si ho nesmieš sňať (okrem pitia a podávania jedla). Niekto to zoberie so stoickým pokojom, niekto z toho bude nervózny. Budeme to však musieť prijať. Neexistuje žiadna letecká spoločnosť, ktorá by nevyžadovala mať na palube rúško alebo respirátor. Všetky letecké spoločnosti v tichosti uvádzajú, že rúšok sa v najbližších mesiacoch či rokoch nezbavíme.

Čo mám robiť?

Hlavne sa nerozčuľovať :). Nebude to trvať večne, ale zasa to neprejde za pár mesiacov. Jednu vec však tvrdíme veľmi dlho. Určite si dopredu nekupujte letenky na leto či zimu. Nikto nevie, aké budú podmienky vstupov, či budú všetky regióny otvorené a či… Veľa premenných veličín. Napríklad ja sa dostanem na očkovanie skôr ako Peťo. Ja mám 40 a Peťo 35. Ja získam relatívnu „slobodu skôr“ ako môj parťák. Ten, kto má okolo 20, dostane sa na rad až niekde na konci celého očkovania.

Letenky si kupujem na poslednú chvíľu priamo cez stránku leteckej spoločnosti a ak sa dá, tak aj priame lety. Keď si len spomeniem, že som často zbadal lacnú letenku do niektorej destinácie – ale koľkokrát sa zmenili pravidlá… Je mi napríklad smutno, že mnohé slovenské stránky lákajú ľudí na lacnú letenku s poznámkou, že peniaze vám vrátia alebo si môžete letenku prebookovať. Zabudli však na jedno podstatné. Letenku si viete zmeniť, ale nemusí byť za tú istú cenu. Koľkokrát nám ľudia píšu, že si kúpili letenku, ale letecká spoločnosť s nimi nekomunikuje. Pochopiteľne, že s nimi nekomunikuje, lebo to kúpili cez sprostredkovateľa, s ktorým má letecká spoločnosť  zmluvu. Nemusíte sa ani obávať, že nastane veľký boom kupovania leteniek. Podľa nás platí, že čakanie sa vyplatí.

Ako bude vyzerať cestovanie najbližšie mesiace
Svet sa nakoniec otvorí

Vieme si predstaviť, že mnoho ľudí je nahnevaných, smutných či aj apatických. Táto situácia tu nebude stále a raz sa to zmení k lepšiemu. Neverili sme, že korona zmení svet, tak ako teraz veľa ľudí neverí, že sa to niekedy vráti späť do normálu.

Doplnil by si svoj názor do článku „Ako bude vyzerať cestovanie najbližšie mesiace“? Daj do komentu.

Zdieľaj tento článok