Aké sú najdlhšie lety bez medzipristátia

Sú len dva varianty cestujúcich. Pokrčený, hľadajúci vhodnú polohu na ďalších pár minút… alebo nadšený z každého jedného výhľadu. Kým niekoho pri vystúpení z lietadla ovalí smútok, iný jasá, že cesta prešla a môže sa vystrieť. Ako človek zistí, do ktorej skupiny patrí? Čo tak nasadnúť na jeden z najdlhších letov na svete? Za tých pár hodín v lietadle na to rozhodne príde.

Takmer celý deň v stiesnenom sedadle vo vzduchu, teda len v prípade, ak si človek nepriplatí a neletí biznis triedou, ale ekonomickou. Aj 10 či 12 hodín je dosť na zotrvanie v tejto polohe. A čo keby to bolo ešte dlhšie? Najdlhšie lety spájajú mestá na opačných stranách zemegule a majú viac ako 18 hodín. Ktoré sú to?

Najdlhšie lety bez medzipristátia a ich približné časové dĺžky (čas môže variovať) podľa viacerých rebríčkov

  1. Singapur (SIN) – New York (JFK) 18 hodín, 50 minút
  2. Singapur (SIN) – Newark (EWR) 18 hodín, 45 minút
  3. Singapur (SIN) – Los Angeles (LAX)  17 hodín, 50 minút
  4. Darwin (DRW) –  Londýn (LHR) 17 hodín, 35 minút
  5. Melbourne (MEL) – Dallas (DFW)  17 hodín, 35 minút
  6. Perth (PER) – Londýn (LHR)   17 hodín, 30 minút
  7. Houston (IAH) – Sydney (SYD) 17 hodín, 30 minút 
  8. Auckland (AKL) –  New York (JFK)  17 hodín, 30 minút
  9. Bangalúr (BLR) – San Francisco (SFO) 17 hodín, 20 minút
  10. Dubaj (DXB) – Auckland (AKL) 17 hodín, 10 minút

Najdlhší z najdlhších? 

Z jednej strany sveta na druhú a ešte aj s poriadnym jet lagom. V súčasnosti je najdlhším letom na svete let medzi metropolami New York a Singapur. Trvá približne 18 hodín a 50 minút a prevádzkuje ho spoločnosť SIngapore Airlines. 

Je pre Martina let pôžitok alebo skôr spôsob prepravy, ktorý musí „pretrpieť“?

„Závisí to od toho, kam letím, čím letím a kedy letím. Beriem to asi takto: 30 % pôžitok a zvyšok preprava a vytrpenie. Pôžitkom môže byť dobrá kniha alebo super spoločnosť, dobré sedenie či to, že všetko vychádza na čas.

Určite tým nie je jedlo a pitie. Trpím pri krátkych letoch, ktoré trvajú menej ako 5 hodín. Tiež pri tých, ktoré odchádzajú skoro ráno, napríklad o druhej. Človek len vzlietne uloží sa, že ide spať a v tom rozsvietia svetlo a budia ho so slovami chicken or pasta.“ 

A aký bol Martinov najdlhší let? 

Chvíľu premýšľa, vidno ako si v hlave prepočítava zopár z tých viachodinových. Po vyslovení destinácie Santiago de Chile sa v mysli prenesie do Ázie a vyhŕkne: 

„Najdlhší let bol teraz nedávno, Varšava a Tokio. Let trval asi 15 a pol hodiny. Tým, že sa už nemôže letieť nad Ruskom a letí sa teda krížom k Turecku.“ 

Martin Navrátil

Aj čo ten tvoj najdlhší? Pamätáš si naň úplne presne alebo si ho celý prespal? Ak si chceš niekde zaletieť a následne s nami preskúmať niektorú z krajín Ázie, Európy, Ameriky či Afriky, pozri si našu ponuku zájazdov, ktorá sa postupne rozrastá. 

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.