Vitajte v našom itinerári ku Kazachstanu! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Deviata najväčšia krajina na svete, ktorá sa dostáva do popredia nielen svojimi ekonomickými úspechmi, ale aj veľkou reklamou v oblasti cestovného ruchu. Všetky informácie na Kazachstan nájdeš v tomto článku.

Nejeden Slovák si zrejme spája Kazachstan s filmom Borat. Ak si však odmyslíš túto „nálepku“ a dáš tejto stepnej krajine šancu, dokáže ťa dostať svojou prírodou, zvykmi, kultúrou a hlavne puncom blízkej exotiky, ktorú ešte neobjavil vo veľkom turistický priemysel.

Kedy ísť

máj – jún a september – október

Tieto mesiace sú najvhodnejšie na cestovanie po Kazachstane. Teploty sa pohybujú okolo +30°C a je sucho. V máji sú polopúštne oblasti zelené.

júl – august

Teploty sú najvyššie a na niektorých miestach teplota vystúpi až na +50°C.

november – apríl

Teploty sú síce prijateľnejšie, ale už je chladnejšie, prší a noci sú chladnejšie. V decembri a januári je v oblasti Astany veľmi chladno a teploty klesnú až na –30°C.

mapa

Víza

Občania Slovenskej republiky majú s Kazachstanom od 1.1. 2017 bezvízový režim na obdobie 30 dní.O iných druhoch víz sa môžete v súčasnosti spýtať aj v Kancelárii Veľvyslanectva Kazašskej republiky v Bratislave. Viac informácií nájdete na https://www.mzv.sk/web/astana/konzularne_informacie/viza.

Bezpečnosť

Určite najbezpečnejšia krajina v Strednej Ázii, ktorá sa môže pochváliť nízkou kriminalitou a v zásade sa tu nemusíš ničoho obávať. Mestá a dediny sú bezpečné. Dbaj však dôsledne o to, aby ste verejne nezosmiešňovali súčasného prezidenta Kazachstanu. Odporúčam ešte:

  • Nefotografovať policajné a vojenské objekty.
  • Nefotografovať vnútro kostolov, ak je zákaz pred dvermi.
  • Nefotografovať uzavreté trhoviská, resp. pozri sa, či je pri vchode napísaný zákaz.
  • Vypýtať si povolenie, keď ideš fotiť miestnych.
  • Ak si pozvaný na pitie alkoholu vo veľkom, radšej sa tomu vyhni! Skorý odchod sa považuje za niečo slabošské a nie vždy to prejde s pochopením.

Doprava

Kazachstan je krajina s mimoriadne veľkými vzdialenosťami. Hlavné zaujímavosti sa nachádzajú – pre turistu dosť neprakticky – na severe a na juhu krajiny a oddeľuje ich rozsiahla step. Počítaj s tým pri plánovaní cestovania po Kazachstane.

Doprava do Kazachstanu

Z Európy sa dá priletieť do Astany alebo Almaty. Lieta sem najmä letecká spoločnosť Turkish Airlines, ale aj Lufthansa a Austrian Airlines, Wizz air, Aeroflot. Pri lietané do Kazachstanu mysli na to, že keď chceš spraviť nejaký okruh, tak je najlepšie priletieť do jedného mesta a odletieť z druhého. Veľa cestovateľov sa sekne, že letí s Wizz Air do Astany, odtiaľ aj odlieta a ledva stihne nejaký okruh. Najlepšie je povedzme priletieť do Astany a odlietať z Almaty a ušetríte kopec času. Výhodné letenky do Kazachstanu si môžeš pozriet na stránke Travelistanu v sekcii „letenka„. Lety z Viedeň/Budapešť do Nur Sultan nájdeš tu.

Vnútroštátna doprava

Letecká doprava

Vnútroštátna letecká doprava je pravidelná a medzi veľkými mestami ti pri skorom nákupe letenky aj ušetrí peniaze. Kazachstan rady a tipy Napríklad letecká spoločnosť

Maršrutky

Kazachstan investuje nemalé finančné prostriedky do infraštruktúry a kvalita ciest je tu najlepšia v celej Strednej Ázii. Preto sa dá za krátky čas stihnúť pomerne veľa. Každé mesto či dedina má miesto, kde stoja maršrutky resp. odkiaľ vyrážajú. Ide o 10 až 20 miestny minivan, ktorý má na prednom skle napísané v miestnom jazyku kam smeruje. Výhodou maršrutiek oproti autobusom je, že sú:

  • rýchlejšie;
  • zastavia tam, kde potrebuješ;
  • jazdia veľmi často a sú flexibilnejšie.

Maršrutky vyrážajú až keď sa zaplnia. Keď prídeš ráno na miestne stanovište maršrutiek, do 30 minút by si mali vyraziť. Maršrutky sú tak rozšírenou formou dopravy, že miestni aj taxikári dobre vedia, kde majú stanovište. Treba povedať napríklad „maršrutka smerom do Almaty“ a poradia ti. Do niektorých miest, mimochodom, vôbec nejazdia autobusy, iba maršrutky (napríklad na trase Šimkent – Turkestan).

Autobusy

Kvalita autobusov je najvyššia v celej Strednej Ázii. Všetky veľké mestá sú veľmi dobre prepojené a autobusové stanice majú prehľadné informačné tabule. Za 10-hodinovú jazdu zaplatítš v klimatizovanom autobuse od 8 EUR!

Vlaky

Lístky sa dajú kúpiť vopred na tejto stránke http://www.railways.kz/en. Kazachstan má veľmi dobre prepojenie medzi mestami a aj s okolitými krajinami. Mesto Almaty je prepojené s mestami ako Moskva, Novosibirsk, uzbecký Taškent, ale aj čínske Urumči. Ide väčšinou o spiace vagóny. Vlaky sú lacné, ale je vhodné kúpiť si lístok 1-2 týždne vopred alebo si spraviť rezerváciu. Najmä v lete bývajú vlaky často vypredané aj niekoľko dní pred daným dátumom. Pokiaľ ide o ceny, napríklad lístok Turkistan – Almaty v 2. triede stojí v prepočte okolo 10 EUR/osoba.

vlak na trase Astana - Almty

Ten, kto má v láske rýchlovlaky a najmodernejšie súpravy, na trase Almaty – Astana a Astana – Shimkent, premáva rýchlovlak (trasu Astana – Shimkent prejde za necelých 16 hodín a cena lístka je cca 40 EUR/osoba).

  • 1. trieda – uzamknuteľné kupé s 2 lôžkami, máte väčší pocit komfortu. Tieto vlaky nepremávajú na každej trase.
  • 2. trieda – uzamknuteľné kupé so 4 lôžkami. Ideálne je, ak ste skupina štyroch ľudí. Bude to o to zábavnejšie, lebo budete stále spolu.
  • 3. trieda – otvorené kupé, lôžka sú aj v rozšírenej uličke. Budeš mať síce kontakt s domácimi, ale ak niekto chrápe, počuje to celý vlak. Navyše, keď vlak stojí, klíma je vypnutá a otvorené kupé sa odrazu mení na saunu. Zváž preto, či výška ušetrených peňazí stojí za to.
Kazachstan - cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

Je jedno, ktorú triedu si vyberieš, vždy dostaneš na cestu čistú plachtu a obliečky. Vo vagónoch je toaleta, malé umývadlo so studenou tečúcou vodou a možnosť nabrať si horúcu vodu na čaj alebo polievku. Sprcha sa vo vlaku nenachádza. Vlakovú dopravu odporúčam využiť najmä pri veľkých vzdialenostiach.

Ak by som to mal zhrnúť: maršrutky sú najlepšie na vzdialenosti do 6 hodín, autobusy cez deň na dlhé vzdialenosti a vlaky sú dobrým riešením, ak chceš ušetriť čas a cestovať v noci.

Hraničné prechody

/S Uzbekistanom

Ako som už spomínal, vlak premáva medzi Almaty a Taškentom, ale cesta je neuveriteľne zdĺhavá. Najlepšie je odviezť sa nočným vlakom do Šimkentu a zo železničnej stanice sa odviezť taxíkom priamo na hranicu s Uzbekistanom. Taxík sa pohne až vtedy, keď je plný. Do taxíku sa zmestia 4 ľudia a cena za jeden taxík je cca. 30 EUR. Cesta na hranice trvá cca. 90 minút. Od hranice do Taškentu je to cca. 20 minút a uzbecké taxíky ťa zoberú za 5 EUR.

Prehľadný itinerár na Uzbekistan nájdeš tu.

S Kirgizskom

Z Almaty do Biškeku trvá cesta približne 4 hodiny po kvalitnej ceste. Z autobusovej stanice idú minibusy za cenu cca. 6 EUR. Na hraniciach si musíš všetko zo sebou zobrať a minibus ťa bude čakať za pasovou kontrolou. Vlaky do Biškeku nejazdia.

Informácie ohľadom Kirgizska nájdeš tu.

S Ruskom

Do Kazachstanu sa dá dostať vlakom z Novosibirsku a Omsku. Ak ideš cestnou dopravou, napríklad autobusom, využiť môžeš tieto hraničné priechody:

  • Zhanaul – na ceste z Atyrau do Astrakhanu.
  • Taskala – na ceste z Uralsku do Saratova.
  • Mashtakov – na ceste z Uralsku do Samari.
  • Dimitrovo – Ilek – na ceste z Uralsku do Orenburgu.
  • Zhaisan – na ceste z Aqtobe to Orenburgu.
  • Kairak – Alimbetovka – na ceste z Aqtobe do Orsku.
  • Kazancevskoe – na ceste z Petropavlovsku do Chelyabinsku.
  • Karaagash – na ceste z Pavlodaur do Omsku.
  • Oktyabrskiy – na ceste z Pavlodaru do Barnaulu.
  • Zhezkent – na ceste z Semey (Semipalatinsk) a Rubtsovsk.

Informácie o Rusku nájdeš tu.

S Turkménskom

Hraničný priechod Temirbaba. Doposiaľ sem nejazdí žiadna verejná doprava. Z Turkménskej strany si musíš zobrať taxík do mesta Turkmenbaši. Cena je okolo 50 EUR.

Informácie o Turkménsku nájdeš tu.

Jedlo

V Kazachstane je jedlo založené – podobne ako v ostatných stredoázijských krajinách – najmä na mäse, pričom prevláda hlavne hovädzina, baranina, ale aj konské mäso.

Najčastejšie kazašské jedlá sú:

  • šašlik – rôzne druhy mäsa na tyčke podávané s chlebom
  • konské mäso – Kazachovia milujú koninu. Nájdeš ju veľmi často v jedlách ako Kazy, Shuzhuk alebo aj Zhal (ide o údené konské mäso z oblasti krku).
  • quwyrdaq – baranie mäso uvarené vo veľkom woku s cibuľou
  • manty – pirohy plnené mäsom
  • plov – jedlo tvorí ryža, mrkva, baranie mäso a hrozienka
  • boršč – hustá kapustová polievka podávaná s hovädzím mäsom
  • kumys – kvasené kobylie mlieko. Je to jemne alkoholický národný nápoj
  • lagman – nudle/cestoviny s mäsom, častou podávané vo forme polievky, teda vo vývare a so zeleninou. Mäso je väčšinou hovädzie alebo baranina.
  • pirôžky – vyprážané pirohy plnené zemiakmi, kapustou alebo mäsom
  • lepjoška – okrúhly a plochý stredoázijský chlieb

V mestách sú trhoviská, kde nájdeš čerstvé potraviny, najmä ovocie a zeleninu, a to za veľmi dobré ceny. V blízkosti trhovísk sa nachádzajú reštaurácie, v ktorých dostaneš veľmi kvalitné a čerstvé jedlo.

Peniaze

V Kazachstane platí kazachstanský tenge (KZT) a aktuálny kurzový lístok nájdeš na: http://www.xe.com/currency/kzt-kazakhstani-tenge. Peniaze v mestách vymeníš takmer všade. Ak ideš do menších miest, treba mať dopredu vymenené peniaze. Platobné karty nie je možné použiť všade. Ak ti zostanú Tenge a pokračuješ do ďalších krajín, radšej ich vymeň priamo na hraniciach, lebo neskôr už na to nebude musieť byť príležitosť.

Pokiaľ ide o ceny, jedlo v Kazachstane je jednoznačne lacnejšie ako na Slovensku aj vďaka nízkej hodnote kazašskej meny. Ak si fanúšikom nákupov v supermarketoch a nepotrpíš si na stravu v reštauráciách, tak minieš iba približne 6 EUR/deň.

Itinerár

1.-3.deň:Prílet do Almaty. Bývalé hlavné mesto krajiny a z celého Kazachstanu asi aj najkrajšie. Nachádza sa predhorí Zailiysky Alatau. Mesto sa nazýva aj mestom jabĺk a patrí medzi mestá, v ktorých sa oplatí pár dní zostať.  Uvádzam niekoľko miest v rámci Almaty, ktoré sa oplatí navštíviť:

  • Panfilov park – s krásnym dreveným pravoslávnym kostolom, ale aj monumentálnym pamätníkom pre všetkých Kazachov, ktorí padli počas druhej svetovej vojny.
  • Pomník nezávislosti – podľa tradície si tu mladomanželia zvyčajne vkladajú spoločne ruky do otlačku dlane prezidenta Kazachstanu.
  • Kok Tobe – vyjdiš lanovkou na túto horu, z ktorej budeš mať výhľad na celé mesto. Lanovku nájdeš za hotelom Kazachstan.
  • rýchlokorčuliarska dráha Medeu – nachádzajúca sa neďaleko mesta. Na tejto dráhe padali svetové rekordy, keď tu kedysi trénovali sovietski rýchlokorčuliari. Dráha je v zime stále funkčná. Na miesto sa dostaneš taxíkom za cca. 10 EUR, ale aj miestnou autobusovou linkou. Od železničnej stanice Almaty 2 je to asi 25 minút jazdy taxíkom. Práve pri dráhe sprístupnili aj lanovku, ktorá vás vyvezie až do vysokohorského prostredia, odkiaľ sa dajú podniknúť celodenné túry.

4.-6.deň: Trojdňový výlet do Altyn Emel. Národný park založený v roku 1996 je jedným za najunikátnejších miest Kazachstanu. Na rozlohe približne 4600 km2 nájdeš zaujímavé skalné i vulkanické útvary, piesočné duny a zaujímavú flóru a faunu. Hlavnými atrakciami parku sú: pohorie Aktau, piesočné duny (Singing sand dunes), vulkanické utvary Katutau, petroglyfy Terekty a skýtske pohrebisko Besshatyr. Na návštevu prvých troch atrakcií ti budú stačiť dva plné dni, ak však chceš navštáviť všetky atrakcie, počítajte aj s 3 dňami. Oddýchnuť a prenocovať môžeš napríklad v Kosbastau, kde sa nachádzajú horúce pramene a veľmi zaujímavý strom – vyše 700 ročná vŕba. V národnom parku je zopár guest houseov, ale odporúčam zobrať si so sebou stan, spacáky a karimatku, ako aj jedlo na dané dni.

Kazachstan - cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

Národný park sa nachádza približne 260 km severovýchodne od mesta Almaty. V zásade máš tri možnosti ako si výlet vybaviť:

  • prenajatie vlastného auta – v každom prípade potrebuješ auto 4×4, pretože terén v národnom parku je náročný a šofér musí mať skúsenosti s takýmto autom. Prenajatie auta stojí cca 80 USD/deň, diesel resp. benzín do 0,5 EUR/liter.
  • cez miestnu cestovnú kanceláriu v Almaty – je to najjednoduchší, aj keď možno najdrahší spôsob. Cena pre dve osoby je cca 450-500 USD/2 dni.
  • zorganizovať výlet súkromne – sledujte fóra na westránkach lonelyplanet alebo caravanistan. Mnohí turisti tam zháňajú spolucestujúcich, s ktorými by si rozdelili náklady na tento nie práve najlacnejší výlet. Výlet do Altyn Emel zorganizovaný súkromne tak pre dve osoby vyjde na cca. 200 USD/2 dni. Nezabudni, že do auta musíš k sebe zobrať aj miestneho rangera/policajta, ktorý s vami pôjde celý čas od vstupu do národného parku.

7.deň: Charyň kaňon. Malý kazachstanský Grand Canyon. Návštevu kaňonu je možné absolvovať ako príjemný jednodňový výlet. Cesta z Almaty trvá približne 3 a pol hodiny a nie je na to potrebné auto 4×4. Výlet si môžeš objednať cez miestnu cestovnú kanceláriu. Pre lacnejšiu alternatívu skús kontaktovať hostel Amigo, Manas Street 9B, Almaty, tel. +77072099333, ktorý ti vie rezervovať lístky na tour, ktorá sa organizuje raz týždenne, väčšinou v nedeľu. Tretia možnosť je prenajať si vlastné auto. Je lepšie zobrať si so sebou na výlet do kaňonu aj jedlo a nápoje. Hore pri vyhliadke nie sú nijaké občerstvenia, iba dole v kaňone sa nachádza malý kemp s reštauráciou. Z vyhliadky sa tam dostanete asi za 45 minút pešo.

Kazachstan - cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

8.-9.deň:Odchod vlakom/sautobusom do Šimkentu (cca.8-11 hodín).

Hoci Kazachstan v zásade nie je tak bohatý na pamiatky ako jeho sused Uzbekistan, mesto Turkestan predsa ukrýva jednu nádhernú pamiatku, a to mauzóleum Khawaja (Khoja) Ahmed Yasavi zo 14. storočia. Mesto datuje svoju históriu do 4. storočia a leží na známej trans–aralskej železnici. Zo Šimkentu sa do Turkestanu dostanete najľahšie maršrutkou zo stanice/autovagzalu Samal za 600 KZT/osoba. Cesta trvá približne 2 a pol hodiny, takže návštevu Turkestanu viete uskutočniť ako jednodňový výlet zo Šimkentu. Mauzóleum je však najfotogenickejšie pri západe Slnka, preto stojí za uváženie aj prenocovanie priamo v meste Turkestan.

Kazachstan - cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

10.deň: Naspäť do Šimkentu a následne večerným vlakom do Astany alebo pokračovanie na prehliadku Bajkonoru – miestu, odkiaľ vystreľujú rakety do vesmíru. Výlet je na 3 dni a potrebuješ povolenia. Všetky informácie s cenami nájdeš tu. Ak by si išiel do Bajkonoru, itinerár sa ti natiahne o 3 dni.

11.-12.deň: Nur Sultan (Astana).Moderné hlavné mesto krajiny, ktoré nahradilo bývalé hlavné mesto krajiny Almaty. Kvôli mnohým novým stavebným projektom by som ho azda mohol nazvať aj „Dubajom“ Strednej Ázie.  Mesto vás prekvapí svojou modernou architektúrou, širokými ulicami, najnovšími výškovými budovami, zaujímavým designom a modernými technológiami. Na navrhnutí a výstavbe modernej Astany sa podieľal najmä britský architekt Norman Foster. Nur Sultan predstavuje obrovský kontrast v porovnaní so zvyškom krajiny. Nur Sultan je určená najmä pre tých, ktorí hľadajú moderné metropoly. Mesto je známe aj klimatickými extrémami. V lete je tu +30°C a v zime –30°C. Zároveň je to najdrahšie mesto v Kazachstane. V Nur Sultane by ste mali navštíviť:

Kazachstan - cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet
  • Veža Bayterek – Jeden z hlavných monumentov je veža Bayterek, ku ktorej sa viaže zaujímavá kazašská legenda. Bayterek je strom života, ku ktorému letí vták šťastia Samruk, aby na ňom nakládol zlaté vajce. Vajce symbolizuje Slnko, nádej a život. Ale dole pri koreni stromu číha Aydakhar, zlý drak, ktorý chce vajce zožrať. Veža bola postavená v roku 2002 a je vysoká celkovo 97 metrov. Do haly („žltého vajíčka“) sa môžeš vyviesť výťahom a budeš mať výhľad na Nur Sultan, najmä na prezidentský palác. Vstupné pre dospelú osobu je 500 KZT.
  • Palác mieru a súladu (Palace of Peace and Reconciliation) – 77 metrov vysoká pyramída mieru vyjadruje duch Kazachstanu, kde vedľa seba v mieri, harmónii a súlade existujú rôzne kultúry, tradície a reprezentanti rôznych národov. Pyramída obsahuje predovšetkým kongresové haly, okrem iného najmä na účely stretnutí najvyšších náboženských predstaviteľov sveta. V noci je pyramída efektne vysvietená.
  • Mešita Nur-Astana – Nová mešita postavená v roku 2008. Výška jej minaretov je 63 m, čo symbolizuje vek proroka Mohameda v čase, keď zomrel. Vstup do mešity je bezplatný.
  • Prezidentský palác Ak Orda – stavba paláca trvala tri roky a oficiálne bol otvorený v roku 2004.
  • Chan Šatyr – nákupné stredisko a zábavné centrum zajímavého designu. Jej šikmá kupola je postavená zo špeciálneho transparentného materiálu, ktorý zachováva vnútri špeciálnu mikroklímu.

13.deň: Odlet domov, alebo pokračovanie do málo známej oblasti na východe krajiny – Kurčatov.

V rokoch 1949 až 1989 tu bolo vyskúšaných 456 jadrových bômb, čo bolo viac ako pri ideologickom nepriateľovi USA. Kurčatov sa nachádza asi 120 km od mesta Semipalatinsk (Semey). Mesto pôsobí ako mesto duchov, keďže takmer polovica všetkých obyvateľov odišla preč aj kvôli nejasnosti okolo radiácie. Uvidíš tam len rozpadnuté budovy a prázdne bytovky. Je to mietso pre tých, ktorých zaujímajú temné miesta. Doprava zo Semipalatinsku je ráno o 8.00 a o 12.30. Musíte tu však prespať. Jediný hotel je na ulici Olympijskaja vcene v prepočte 8 EUR za izbu.

Na výlet z Nur Sultanu a návrat späť , treba rátať tak 3 dni. Zo Semipalatinsku sa dá potom pokračovať napríklad do Ruska a napojiť sa na Transsibírsku magistrálu. Alternatív je veľa.

Koľko taká cesta vyjde?

Ak rátame tento program bez Bajkonuru (ten stojí 1500 USD na osobu), vyjde to okolo 550 – 750 eur na osobu. (je v tom doprava, výlet do Eltyn Emel ak si prenajmeš auto, bývanie v 3 hviezdičkových hoteloch. Všetko bez hlavnej letenky (najlepšie je letieť Almaty a odlet z Nur Sultan -ceny od 350 eur). Dúfame, že článok o Kazachstane s radmi a tipmi ti pomohol.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Kazachstane.

Ak hľadáš ďalšie cestovateľské itineráre, pozri sem.

Zdieľaj tento článok