Časový posun

Mám asi šťastie, ale časové posuny sa ma až tak netýkajú. Je to možno aj preto, že v lietadle vždy dobre spím (nechápem, ako niekto môže tvrdiť, že sa nevie zmestiť na sedačku, a to mám 191 cm:) ).

Ale teraz vážne. Aj keď mám za sebou 12-hodinový let a mám časový posun 8 hodín, tak vždy, ale vždy vydržím nespať do večera miestneho času. Za žiadnych okolností si nejdem na „minútku” ľahnúť, aj keď som pristál skoro ráno. Nech prosto do postele padnem ako zabitý. Keď som sprevádzal, veľa ľudí urobilo chybu, že si ľahlo cez deň a večer nevedeli zaspať. A potom boli zas nevyspatí a bojovali so sebou ďalší deň.

Plus v ten deň nejem nič mastné, ťažké a nedám si žiaden alkohol. Nech telo má čo najmenej šokov.

Ako sa „neposrať”

Každá choroba, čo ťa stretne na ceste, ťa vie spomaliť, znechutiť… Najčastejšie obavy sú z cestovnej hnačky.

Najprv prvá rada od starých anglických kolonizátorov. Nejedz to, čo sa nedá ošúpať, čo nebolo prevarené a navyše tomu ani nedôveruješ.

  • Štipľavé jedlá – veľa ľudí si myslí, že štipľavé veci zvládne hneď na prvý raz. Naša kuchyňa nepoužíva toľko čili papričiek ako thajská či srílanská. Začni preto radšej postupne a nieže si dáš prvé najštipľavejšie jedlo hneď na začiatku cesty! Taká thajská polievka Tom Yam ťa vie nielen potešiť, ale citlivé žalúdky aj poriadne podráždiť.
  • Ovocie – veľmi cenná rada je: nejesť ovocie, ktoré sa nedá ošúpať. Takisto ak je ovocie ako ananás či dračie ovocie už ošúpané obchodníkom, tiež ho nejedz. Popros ho, aby ti ho pred tebou ošúpal a nakrájal. Ak máš chuť na ovocie, ako je hrozno, jablko či iné ktoré sa nešúpe, tak jedine, že si kúpiš balenú vodu a poriadne ho umy. Podobne je rizikové sušené ovocie.
  • Reštaurácie – vôbec neplatí, že pekne vyzerajúce reštaurácie sú aj čisté. Ty totiž nevidíš to základné, čiže kuchyňu. Ja sa riadim pravidlom, že sa stravujem tam, kam chodí veľa domácich a kde jedia aj deti. Aj domáci vedia, kde sa varí najlepšie.
  • Ľad – na ulici je malá pravdepodobnosť, že ľad bol vyrobený z nezávadnej vody. Vyhni sa mu čo najviac. Aj keď ti donesú nápoj a v ňom je ľad, popros ich, aby ti nápoj vymenili.
  • Umývanie rúk – asi to nemusím príliš spomínať. Ak nie je vodný zdroj a mydlo, zídu sa ti hygienické vreckovky a antibakteriálny gél.

Takto som sa nedokázal „posrať” ani v Indii či v krajinách tretieho sveta.

Nerobiť kulúrneho fašistu a vedieť si odpočinúť

Poznáš to. Ideš na cestu a chceš vidieť čo najviac. Plánuješ si, že budeš vstávať skoro ráno, aby si videl to či ono. Veľké tempo spoznávania vieme udržať prvé dni a potom už aj to unavuje. Preto počúvam svoje telo, pocity a keď cítim, že už si to tak neužívam, zvoľním. Nemusím vidieť všetky kostoly, pamiatky na úkor mojej všeobecnej pohody.

Ak sa cítim unavený, doprajem si oddych. Niekto oddychuje s drinkom v ruke, niekto s knižkou či spánkom. Počas cesty si doprajem oddych podľa toho,  ako sa cítim. Zájdem do kina na film, objednám si lepšie ubytovanie či si doprajem poriadnu večeru či obed v peknej reštaurácii alebo sa prechádzam len tak.

Počas plánovania cesty myslím na tieto dni a dám si takzvané rezervné dni, aby mi nebolo ľúto, že pre oddych som o niečo prišiel. Prosto nemaj naprogramovaný výlet do poslednej minúty, lebo môžeš z cesty prísť taký vyčerpaný, ako keď si dokončil posledný projekt v práci pred cestou.

Dlhodobé cestovanie alebo ako to celé zvládnuť
Treba vedieť odpočívať

Nešetri!

Asi moja posledná rada. Aj ja chcem dať každú cestu čo najvýhodnejšie, ale stresovať sa, či som dal za kávu alebo pivko o euro viac? Mám chuť na nejakú špecialitu v strede Tokia? Alebo si dopriať pekný hotel? Či drink v štýlovom bare? Vtedy veľmi nepočítam a idem si ho dať ako naposledy v Barme v známom hoteli Strand, kde bola cítiť koloniálna atmosféra. A viete, ako mi to vtedy dobilo baterky?

Ako si financujem svoje cesty? Koľko zarábam? Dočítaš sa v tomto článku.

Zdieľaj tento článok