Práve naopak! Naučíte sa kopec nových vecí o sebe a o svete, zvýši sa vám sebavedomie a budete vnímať veci trochu inak, ako keby ste išli v spoločnosti.

Možno poznáte nejaké známe cestovateľky, ženy, ktoré sa vybrali na veľmi náročné cesty úplne samy. Napríklad Austrálčanka Robyn Davidson sa v 70-tych rokoch vybrala krížom cez austrálsku púšť so štyrmi ťavami a jedným psom. Zdolala 1 700 míľ úplne sama. Alebo Poľka Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, ktorá v roku 1978 ako prvá žena absolvovala sólovú plavbu okolo sveta na jachte. Nemusíte však vyraziť práve na takýto extrémny výlet. Žien, ktoré sa vyberú na dovolenky, poznávacie zájazdy či individuálne cesty úplne samy, je medzi nami čoraz viac.

Američanka Beth Ann precestovala veľkú časť západnej a strednej Európy sama. „Najťažšie je presvedčiť samu seba a odhodlať sa ku kúpe lístka na autobus alebo na vlak. Keď toto zvládneš, zvyšok už ide sám od seba.“ Cestovateľku zo Seattlu som stretla na Slovensku. Rozhodne nepatrí medzi turistov, ktorí iba kontinuálne cvakajú foťákom, „odfajknú“ si ďalšiu destináciu a presunú sa ďalej. Cestovanie je pre ňu niečo ako spoznávanie seba samého. „Keď dorazíš do nejakej destinácie, zistíš, že to je iba začiatok tvojho osobného objavovania. Budeš milovať osobu, ktorú v sebe objavíš alebo ťa to naopak naučí, čo musíš zmeniť, aby si mala rada osobu, ktorou sa staneš.“

Žena sama na cestách

Zdroj: keywordsuggest.or

Často si myslíme, že cestovanie je najmä o peniazoch a že človek musí mať našetrenú hromadu peňazí, ak chce ísť dlhšie cestovať. Cestovanie však vnímam skôr ako odvahu vykročiť do neznáma, a to jednak do nepoznanej krajiny a jednak do vlastného vnútorného sveta. Viedenčanku Barbaru sme stretli vlani, keď sa bicyklovala po Pamir HighwayTadžikistane. Vtedy bola na cestách už tretí rok sama. Iba ona a jej bicykel. Tiež mi skrslo v hlave, že musela pred odchodom poriadne drieť a šetriť, keď sa vybrala na takúto cestu po Ázii. „Ani nie“, vyviedla ma z omylu. „Veď bicykel si opravujem sama, spím pod stanom a pozrite sa na moje starodávne pozašívané oblečenie“, zasmiala sa a pokrčila plecami.

Nie každý deň na cestách však musí byť ružový a bezproblémový. Žena – sólo cestovateľka – musí byť často aj opatrná a dbať o svoju bezpečnosť. „Najhoršie, čo sa mi kedy počas cestovania stalo, bolo, keď ma niekto sledoval a pokrikoval po mne na ulici,“ spomína cestovateľka Klarrisa z USA. Precestovala sama takmer celú Európu, vrátane Balkánu, a tiež Juhovýchodnú Áziu. „Raz mi niekto počas ciest povedal, že keď chceš nájsť problém na nejakom mieste, tak ho nájdeš. Myslím si, že to je relatívne pravdivé. Predsa aj doma, v meste kde som vyrastala, sú miesta, ktorým sa vyhýbam. Podobne je to aj v destináciách, kam cestujem“, pokračuje Klarrisa na moju otázku, či sa niekedy počas sólo cestovania cítila v nebezpečenstve. O ženách sa povráva, že majú dobrú intuíciu. Prečo ju teda nevyužiť? Intuícia by, samozrejme, nemala byť jedinou zárukou vašej bezpečnosti, ale v zásade platí, že ak sa vám niečo nepáči, máte z toho čudný alebo negatívny pocit, nemali by ste tam ísť. Vhodné je tiež spýtať sa domácich, či sú v meste oblasti, ktorým je lepšie sa vyhnúť alebo byť ostražitejší.

Žena sama na cestách

Zdroj: www.huffingtonpost.com

Po zhrnutí svojich vlastných skúseností, ako aj skúseností cestovateliek, ktoré som stretla počas svojich ciest, vám ponúkam niekoľko rád, ktoré by sa žene – sólo cestovateľke – mohli zísť:

  • Vždy dajte niekomu vedieť, kam práve idete! Najmä ak sa chystáte stopovať alebo idete do odľahlých destinácií.
  • Počúvajte svoju intuíciu! Ak sa vám niečo nepozdáva, máte z toho čudný, až nepríjemný pocit, nechoďte tam.
  • Naučte sa povedať nie – taktne, ale rázne.
  • Nenoste veľmi drahé módne kúsky, kabelky a drahé značkové oblečenie, aby ste zbytočne nelákali zlodejov.
  • Neobliekajte sa zbytočne vyzývavo. Neznamená to, že musíte chodiť v plátennom vreci, pokojne buďte krásna a užívajte si to, ale nepôsobte na okolie dráždivo.
  • Ak sa aj niekde stratíte, nevyťahujte mapu uprostred ulice a nedávajte všetkým najavo, že neviete, kde ste. Zájdite radšej do reštaurácie a zorientujte sa v kľude.
  • Usmievajte sa a buďte prívetivá.
  • Buďte ostražitá, ale nebojte sa. Strach je najväčší nepriateľ človeka.
  • Dotieravým mužom pokojne zaklamte, že ste zadaná, zasnúbená alebo vydatá. Môžete to poistiť aj „falošnou“ obrúčkou.
  • Komunikujte s domácimi a spýtajte sa ich na nebezpečné miesta v meste alebo miesta, ktorým by ste sa mali vyhnúť.
  • Nechoďte v noci sama, najmä nie vo veľkých mestách a už vôbec nie pod vplyvom alkoholu.
  • Akčnejšie žienky sa môžu poistiť aj kurzom sebaobrany.
  • Hlavne si nezabudnite cestovanie užívať, buďte sebavedomá, šťastná a myslite pozitívne.

Samozrejme, môžete mať prečítanú tonu článkov a kníh o tom, ako bezpečne cestovať a na čo si dávať pozor, aj tak sa najviac naučíte na vlastnej koži, sama na ceste.

Autor: Marta – Travelistan

Kozmetika, drogéria a lieky na cestu – nielen pre ženyCestovanie nie je žiadna veda! Chceš vedieť ako cestujeme my – Martin a Marta z Travelistanu? Prečítaj si náš nový e-book s názvom Ako cestuje Travelistan a dozvieš sa naše cestovateľské know-how.

Ak hľadáš komplexnejšie informácie a chceš sa podrobnejšie poradiť ohľadom tvojej ďalšej cesty kamkoľvek – využi naše osobné konzultácie.

 

Zdieľaj tento článok