Najlepšie obdobie nielen na návštevu Nového Zélandu, ale aj na treking je od konca októbra do konca apríla. Október sa pomaly, ale isto blíži, tak aby ste stihli kúpiť letenky. 🙂

Tip na jesennú dovolenku: Nový Zéland

Južný vs. severný ostrov

Ak máte na dovolenku dva-tri týždne, stihnete pohodlne oba ostrovy. Ak máte niečo okolo 8-10 dní, odporúčame zamerať sa dôkladnejšie na južný alebo na severný ostrov a prejsť si ich bez zhonu. Nový Zéland je síce malý, ale na každom rohu na vás čaká niečo krásne. U nás zvíťazil – aj keď iba o chlp – južný ostrov vďaka jeho dramatickejšej prírode. Určite odporúčame prenajať si auto alebo karavan, ak ste viacerí. Budete nielen flexibilnejší, ale aj ušetríte na drahých autobusoch.

Južný ostrov

Vyzerá takmer celý ako jeden veľký národný park. Ostrov je ideálny pre tých, ktorí chcú ísť na treking do hôr, pretože je skôr o horách, lesoch, prírodných krásach a túrach – ľahkých i náročných. Väčšina trekov bude po zimnej sezóne opäť bezpečne prechodná od konca októbra (po 20-24. októbri). Nezabudnite, že ubytovanie počas treku (chatku/stanové miesto) si musíte vopred rezervovať. Najpopulárneší je trek Milford Track, a práve ten býva už mesiace dopredu vybookovaný. Aj ďalšie treky, ako napríklad Kepler Track, Routeburn Track či Abel Tasman Coast Track, ktorý ponúka túru popri nádhernom piesočnatom pobreží a kempovanie pri mori.

Na južnom ostrove sa nachádza najvyšší vrch Mt. Cook, ktorý je veľmi často ukrytý v oblakoch. Ak však budete mať šťastie, uvidíte ho aj z viacerých uhlov. Krásne sú jazerá Tekapo Pukaki, za zastávku stojí tiež oddychovka pri jazere Wanaka alebo banícke mestečko Arrowtown, no a samozrejme obľúbené mestečko Queenstown. Prírodné krásy na južnom ostrove nikdy nekončia. Nesmiete vynechať palacinkové skaly Punakaiki, dramatické útesy s krásnymi plážami na severe Cape Farewell alebo sa vyberte na pozorovanie veľrýb pri Kaikoura. Možností je neúrekom.

Tip na jesennú dovolenku: Nový Zéland

Severný ostrov

Aj tu je možnosť trekingu – jednoznačne odporúčame napríklad prechod cez sopku v národnom parku Tongariro (Tongariro Alpine Crossing), a to nie len pre milovníkov trilógie Pán prsteňov a Hobbita. Severný ostrov je však predsa o trošku menej zelený a nedotknutý, nájdete tu už aj veľké mestá ako Wellington a Auckland. Severný ostrov odporúčame navštíviť až po južnom ostrove, a zrelaxovať sa po výdatnom trekingu v horúcich prameňov v meste Rotorua. Je to oblasť s gejzírmi a liečivými prameňmi. Ideálne na zakončenie dovolenky a regeneráciu pred návratom do reality. 🙂

Tip na jesennú dovolenku: Nový Zéland

Polynesian Spa, Rotorua. Zdroj: www.newzealand.com

 

Ceny

O Novom Zélande snívajú mnohí, no niektorých odrádzajú predstavy o vysokých cenách. V skutočnosti to však vôbec nie je také finančne náročné. Ak radi kempujete a stravujete sa sami, výrazne ušetríte.

Kemping

Nový Zéland patrí z hľadiska kempov medzi svetových lídrov. Takmer všade nájdete rôzne druhy kempov, vždy sú však čisté a upravené. Na stránke http://www.doc.govt.nz/parks-and-recreation/things-to-do/camping/ nájdete zoznam kempov aj s popisom vybavenia. Niektoré sú základné, iné majú dokonca aj sprchu. Kempy fungujú v zásade tak, že prídete na vyznačené kempingové miesto, nájdete tam informačnú tabuľu s informáciou o cene. Keď sa rozhodnete na danom mieste zostať, vyberiete si z krabice obálku, vyplníte svoje údaje, jeden ústrižok spolu s peniazmi za kemping v hotovosti vhodíte do urny, druhý ústrižok dáte na viditeľné miesto za predné sklo auta. Ceny sa pohybujú už od 6 NZD do 10 NZD/noc/osoba v závislosti od lokality a vybavenia kempu. V turistických informačných centrách dostanete aj mapu s vyznačenými kempmi, takže ich ľahko nájdete. Kempy sú vyznačené aj online, napríklad na tejto stránke: https://www.rankers.co.nz/respect

Strava

Jedlo v reštauráciách je relatívne drahé, t. j. ceny sa pohybujú od 10 EUR vyššie. V priemere okolo 15 – 17 EUR bez nápoja. Ak však kupujete jedlo v supermarketoch (napríklad sieť NEW WORLD) a pripravujete si ho sami (v kempoch s kuchynkou alebo na vlastnom plynovom variči v kempe), tak vás to vyjde oveľa výhodnejšie, snáď iba o trošku viac ako na Slovensku. Ak by ste chceli ušetriť aj na stravovaní, vybavte si pri nákupe vernostnú kartu v supermarket a môžete ušetriť pri každom nákupe až do 10 percent.

Hotely a hostely

Samotné hotely sú na podobnej cenovej úrovni ako napríklad vo Francúzsku. Cena hostelov je o niečo nižšia, ale stále pomerne vysoká (okolo 20 – 32 NZD/osoba/noc). Ak chcete využívať práve hostely, najlepšie je zaregistrovať sa na stránke https://www.yha.co.nz/ a získate zľavu pri každom prenocovaní až do 10 percent. Hostely sú inak veľmi kvalitné a využívajú ich často aj samotní domáci, ktorí si potrpia na kvalite.

Vstupy, atrakcie a iné

Nový Zéland má jednu veľkú výhodu. Do väčšiny národných parkov sa vôbec neplatí za vstup a vstup na mnohé miesta, ako sú napríklad ľadovce, Pancake Rocks či rôzne útesy, sú úplne zadarmo. Aj väčšina múzeí je zadarmo. Ak však idete na výlety ako napríklad let vrtuľníkom ponad ľadovce, vyhliadkové lety či rafting, ceny sú podobne vysoké ako v Európe. V zásade však miniete oveľa menej za prírodné krásy, ako keby v niektorej západnej krajine. Drahšie sú tiež vstupy do komerčných atrakcií, ako je napríklad Hobbiton či jaskyne Waitomo.

 

Treking

Vyššie uvedené ceny kempingu platia pre stanovanie mimo turistických trás. Ak sa už chystáte na nejaký konkrétny trek, tam platia vyššie ceny. Okrem toho si treba miesto v chatke/stanové miestečko vopred rezervovať. Kapacity sú limitované a v žiadnom prípade sa nespoliehajte, že náhodou nájdete voľné miesto. Spomínaný najpopulárnejší trek Milford je väčšinou obsadený už 4 mesiace dopredu. Všetky informácie o trekoch nájdete na stránke www.greatwalks.co.nz, ktorá uvádza aj počasie, aktualizácie a prípadné výstrahy pre jednotlivé trasy.

Koľko to teda stojí?

  • Chatka (hut) stojí od 32 do 54 NZD/osoba/noc v závislosti od konkrétneho treku. Tieto chatky majú väčšinou kuchynku s plynom, splachovaciu toaletu a spoločnú spálňu na drevených pričniach. Treba mať vlastný spacák. Výhodou je, že v prípade zlého počasia, máte pocit komfortu. Chatky pôsobia veľmi čisto.
  • Stan (campsite) – kempové miesto stojí od 14 do 18 NZD/osoba/noc v závislosti od konkrétneho treku. Tieto miesta sa nachádzajú v blízkosti chatiek. Nemôžete však využívať kuchynku s plynom ani splachovaciu toaletu chatiek. Väčšinou sa pri stanovom tábore nachádza prístrešok, kde je tečúca voda, ale v zásade nie sú vybavené varičmi. Svoju plynovú bombu/varič si musíte priniesť sami. Vždy sú tu aj suché toalety. Stan musí byť kvalitný. Treba rátať s najhoršou alternatívou, že pršať môže každý deň, takže vám nesmie premoknúť.

 

Zoberte si so sebou

  • Kvalitný ruksak
  • Vychodené nepremokavé turistické topánky
  • Nepremokavá vetrovka
  • Termoprádlo
  • Spacák v ktorom vám nebude zima, aj keď teplota v noci klesne na 0 °C
  • Opaľovací krém – hrozia silné popáleniny, keď budete prechádzať vo vyšších nadmorských výškach cez snehové polia.
  • Karimatka
  • Slnečné okuliare
  • Repelent
  • Externá nabíjačka na mobil
  • Plynový varič (plynovú bombu kúpite potom priamo na Novom Zélande)

Tip na jesennú dovolenku: Nový Zéland

Viac podrobných informácií o Novom Zélande nájdete v časti Cestovateľské rady – Nový Zéland.

Zdieľaj tento článok