Ako dlho žiješ v Nórsku? Kde vlastne bývaš a prečo práve Nórsko?
V Nórsku žijem sedem rokov. Momentálne žijem v Stavangeri. V dobe, keď som sa rozhodoval kam ísť, bolo populárne Anglicko, a ja som chcel ísť niekde inde. Tak som sa rozhodol pre Nórsko.
Ovládaš nórštinu? Ako dlho ti trvalo naučiť sa po nórsky?
Nórsky som sa začal učiť po roku života v Nórsku. Nórsky rozpravám plynule, mám urobené jazykové skúšky na úrovni B2. Jazyk sa budeš vždy učiť, asi sa úplne nedá povedať, že vieš všetko. Ale ten základ pre dorozumenie sa (samozrejme je to individuálne), sa dá zvládnuť za rok.
Veľa Slovákov by chcelo pracovať na ropných vrtoch kvôli vysokým platom. Nie je to príliš zidealizované?
Na túto tému som už napísal pár článkov. Áno, myslím si, že to je veľmi zidealizované. Je to práca, ktorú by chcel robiť „každý”, ale také ľahké to nie je. Ako v každej práci, musíte mať určitú kvalifikáciu, kurzy, vzdelanie a pracovné skúsenosti. Len tak, že ja by som chcel, sa to nedá. A keď už máte šťastie, že z tých tisícov, čo by sa tam chceli dostať, sa to podarí práve vám, tak zarobíte slušne.
Čo Slováci netušia o Nóroch? Je niečo, čo ťa na Nóroch prekvapilo, či už pozitívne alebo negatívne?
Pozitívne je, že keď tu pracujete, tak sa nemusíte trápiť, či vám príde výplata alebo nie. Keď ochoriete, dostanete od prvého dňa 100 % platu. Máte určité sociálne istoty. Nóri sa až tak veľmi do vás nestarajú, môžete si žiť svoj život, ako chcete. Čo sa mi nepáči je to, že Nóri sa často nepozdravia. Keď niekam prídete, poviete „Hi“ a oni na vás len tak čumia ako telce na nové vráta. A nevydajú ani hlásku. Stáva sa to, keď prídete ráno do práce, v obchode, na úrade… Zatiaľ som ešte nepochopil, prečo sa to deje. Možno, že to je pre nich normálne.
Ktorú oblasť Nórska máš najradšej?
Nórsko je krásna krajina. Majú úžasnú prírodu a mne sa páči všade. V zime na horách to má svoje čaro, a tak isto v lete, keď je krásne teplo – čo sa nestáva často – a ležíte na pláží, je to krásne. Najradšej mám tú časť Nórska, kde je momentálne pekné počasie.
Rád fotíš polárnu žiaru. Kam chodievaš najradšej fotiť tento prírodný úkaz?
Pre fotografovanie polárnej žiary je ideálne ísť čo najviac na sever. Okolie Tromsa je úžasné na fotografovanie polárnej žiary. Samozrejme polárnu žiaru uvidíte aj južnejšie, ale nie takú silnú.
Ako zvládaš v zime dlhé noci? Nie je to nazbláznenie?
Úplne v pohode. Rád chodím do posilňovne a po večeroch si čítam. Možno to je aj tým, že žijem celkom južne a nie je tu až taký veľký rozdiel medzi zimou na Slovensku. Možno o hodinu dve je viac tma. Zima je ideálne obdobie na čítanie kníh, odporúčam každému.
Aký majú vzťah Nóri k monarchii?
Myslím si, že Nóri majú radi svojho kráľa a monarchiu. Je to taká nostalgia, nechávajú si to ako niečo pekné z minulosti.
Prečo sa Nórom tak darí? Je to vďaka ich ropnému fondu ?
Toto je veľká otázka. Neviem, či niekto má na ňu fundovanú odpoveď. Ale môj názor je, že majú veľké príjmy z ropy a neprehajdákali ich. Systém v Nórsku nie je ideálny, ale tak nejako funguje. Nie je tu až taká brutálna korupcia. Kradne sa určite všade, ale ide o to, ako veľmi, a tak im stále niečo ostane. Nóri už v 70-tych rokoch rozhodli, že si budú peniaze z príjmov ropy šetriť. Založili Oljefond, ktorý je (momentálne) jeden z najväčších investičných fondov na svete. Ako jedna z mála krajín majú našetrené na veľa rokov dopredu. Takže odpoveď môže byť, lebo si nerozkradnú a šetria.
Ktorý zvyk zo Slovenska ti chýba na Nóroch a naopak?
Povedal by som, že Nóri sú ako národ jednoduchší ako Slováci. Nemajú také bohaté kultúrne tradície ako Slováci. Napríklad kultúra, folklór, ľudové tradície, Veľká noc, atď… V Nórsku je akoby menej farieb v dúhe.
Andrej Tichý
Od roku 2009 žije v Nórskom Stavangeri. Píše úspešný blog http://andrejtichy.blog.sme.sk/. Cestuje, fotografuje a publikuje. Fotí všetko, čo ho fascinuje od ľudí až po prírodu. Výsledkom jeho fascinácie polárnou žiarou je prvá Slovenská publikácia o fotografovaní polárnej žiari Ako fotiť polárnu žiaru. http://polarneziary.sk. Adreja môžete sledovať aj na youtube a na jeho webovej stránke http://andrejtichy.com/. O krásach Nórska uverejnil už niekoľko článkov aj na blogu Travelistanu.