Táto stepná krajina patrí v rámci cestovania medzi lacné krajiny. Je oveľa lacnejšia ako susediaca Čína alebo Rusko. My sme v krajine nomádov strávili necelé 4 týždne a minuli sme 28 eur osoba/deň. V tej cene sú započítané víza, jedlo, doprava, ubytovanie a 10 dňový výlet na koňoch. Cestujeme s filozofiou, že si treba aj dopriať. Ak si teda odpustíte pivko, kávičku či lepší štandard vo vlaku, náklady vám pôjdu dole. Nie výrazne, ale ušetríte.
Mongolskou menou je mongolský tugrik, ktorého aktuálny kurz nájdete na stránke: http://www.xe.com/currency/mnt-mongolian-tughrik. Počas našej cesty platil kurz 1 EUR = 2100 MNT. Ďalej budeme uvádzať ceny v tugrikoch (MNT).
Jedlo
Mongolská kuchyňa je pomerne strohá a jednoduchá, plná mäsa, najmä konského mäsa, baraniny a kuracieho mäsa. Zeleninu na klasických jedálnych lístkoch príliš neuvidíte. Ak budete putovať po Mongolsku, mimo hlavného mesta je to s výberom veľmi obmedzené. Určite si doplňte zásoby v dobre zásobených potravinách.
- kumys/ajrag – kvasené kobylie mlieko s nízkym obsahom alkoholu, cena za 1 liter asi 3000 MNT
- buuz – cestovinové taštičky plnené mäsom – jedna porcia asi 3000 MNT
- khuushuur (chušur) – podobné taštičkám buuz, ale tieto pripomínajú skôr placky a sú vyprážané – jedna taštička na vidieku 700 MNT, v meste 1000 MNT
- guriltai shol – polievka s nudlami a baraním mäsom cca 3500 MNT
- üütei tsai – slaný mliečny čaj, varené mlieko – 1 liter 2000 MNT
- khorkhog (chorchog) – jahňacie mäso pripravené na horúcich kameňoch, prípadne svišť alebo koza (boodog), do ktorých sa horúce kamene nakladú cca 7000 MNT
- vodka Džingischán – najlepšia mongolská vodka – 1 liter 15000 MNT
- Pivo – 1700 MNT
- Chlieb – 1500 MNT
Ubytovanie
V Mongolsku je najlepšie ubytovať sa v jurtách. Teda v tradičných domoch, ktoré mimo veľkých miest nájdete všade. Cena sa platí za osobu a ceny sa pohybujú od 15000 MNT vyššie. Jurty sú vykurované a majú spoločnú toaletu, ktorá sa nachádza neďaleko jurty. Ak ste v hlavnom meste Mongolska, tak ubytovanie nájdete na hosteli (guest house) od 15000 MNT a vyššie. Odporúčame napríklad Golden Gobi http://goldengobi.com/. Tento guest house je nielen perfektne čistý, ale má aj skvelé wifi pripojenie a zamestnanci vám poskytnú vám vedia ochotne poradiť a poskytnúť rôzne informácie. Cena v Golden Gobu je 8 USD/osoba/noc. Hotely v hlavnom meste stoja od 25 USD a vyššie.
Ak ste navštívili Mongolsko pred pár rokmi, určite ste trpeli pri presunoch. V tomto sa táto krajina zlepšila a veľké mestá sú spojené kvalitnou asfaltovou cestou. Nie je to diaľnica, ale skôr rýchlostná cesta.
Najlepšie sa presúva v Mongolsku autobusmi, ktoré sú väčšinou kórejskej značky a odchádzajú načas z autobusových staníc. Práve autobusové stanice majú dobre vypísaný harmonogram a zamestnanci hovoria anglicky. Koľko stojí doprava?
Ulanbátar – Moron: 700 km – 32 000 MNT (ide aj večerný spoj)
Ulanbátar – Kharkhorin: 350 km – 17 000 MNT
Ulanbátar – Erdenet: 220 km – 12 000 MNT
Ak by ste chceli byť v presunoch rýchlejší, pri autobusových staniciach sú taxíky, ktoré odchádzajú v momente, keď sa zaplnia. Ceny sú o 5 000 až 10 000 MNT vyššie oproti autobusom
Vlaky
Najpohodlnejšia doprava i keď nie najrýchlejšia. Najlepšie sa využívajú pri preprave cez noc
Ulaanbátar – Sukhebatar ( pri ruských hranicich): 1. trieda 25 000 MNT, 2. trieda 18 000 MNT
Ulanbátar – Dzaimund (pri čínskych hraniciach): 1. trieda 35 000 MNT, 2. trieda 23 000 MNT
Vstupy
Za vstupy veľa neminiete. Múzea v hlavnom meste či v iných väčších mestách stoja od 5 000 MNT do 10 000 MNT.
Mongolsko nie je drahé, ale ceny sa budú postupne dvíhať. Nikdy už nebude lacnejšie. My sme to využili a dopriali si výlet k severným hraniciam s ruskom na koňoch k etniku Tsaatan. Viac o výlete nájdete spolu s radami tu. Preto aj naše náklady boli vyššie. Z Mongolska nemusíte mať obavu. Je to bezpečná krajina a hlavne zážitková bez zástupov turistov za veľmi prijateľné peniaze.