V niektorých častiach sveta oslavujú sviatky skutočne špeciálne. Napríklad – ohadzovaním. Hádžu po sebe rôzne ingrediencie od farebného prášku až po zeleninu či ovocie. Inak tomu nie je ani počas pestrofarebného sviatku Holi v Indii a v Nepále. Kde však treba zavítať, ak chceme mať na sebe rajčinu, pomaranče či skončiť obliaty vodou. V tomto prípade nie je reč o slovenskej šibačke.
Mnohé sviatky nenesú v sebe len deň voľna, ale aj oslavu radosti, hŕbu tradícií či osláv. Inak tomu nie je ani počas ikonického sviatku Holi v Indii a v Nepále, ktorý sa v týchto dňoch slávi. Vravia mu aj festival farieb či lásky. Hoci má korene v náboženstve, spája ľudí z celého sveta. V tom momente totiž nezáleží na rozdieloch, každý človek je pozvaný a vítaný na túto oslavu života a jari.

Symbolika Holi
Festival však nie je len o farbách. Začína sa posledným splnom hinduistického lunárneho mesiaca Phalguna. Okrem iného symbolizuje víťazstvo dobra nad zlom. Väčšina ho však pozná ako sviatok príchodu jari, teda nového začiatku, keď ľudia za sebou nechajú starú minulosť. Darí sa im to vďaka spevu a tancu okolo ohňa.

Odkial prišli farby?
Nejde len o rozmach prítomnosti, farby majú mýtický pôvod a vychádzajú z hinduistickej legendy. Existujú dve, no v spoločnosti väčšinou prevláda tá milostná s hlavnými postavami Rádha a Krišna. Tým, že mal Krišna tmavšiu pokožku, natreli tvár Radhy tmavými farbami, aby si boli rovní. Od toho času si údajne všetci milenci maľujú tváre farbami Holi.
Sme si rovní
Aj preto ľudia v radosti vychádzajú do ulíc a hádžu po sebe farebný prášok alebo lejú farebnú vodu. Bez rozdielu na vek či spoločenské postavenie, všetci sú si rovní a prajú si šťastie, lásku a priateľstvo.
A kde sa hádžu iné veci?
La Tomatina
V španielskom meste Buñol sa koná známa rajčinová bitka, účastníci hádžu po sebe prezreté paradajky.
Songkran
Thajský novoročný festival sa považuje za jednu z najdôležitejších udalostí v thajskom kalendári. Na rozdiel od iných tradičných sviatkov má Songkran konkrétny termín od 13. do 15. apríla. Tým, že apríl sa v Thajsku považuje za jeden z najhorúcejších mesiacov, domáci na tieto horúčavy našli liek. Ako inak – vodu. Ľudia sa oblievajú vodou na znak očisty a nového začiatku. Tieto vodné bitky získali veľkú obľubu, mnohé cesty pre ne uzatvárajú dopravu.
Karneval v Ivrea
V severnom talianskom meste Ivrea sa každoročne koná špeciálny typ karnevalu. Jeho účastníci navzájom hádžu pomaranče, námestie sa tak premení na akési bojisko. Tradícia pramení ešte zo stredoveku, keď v oblasti nastala vzbura proti tyranii.
Nech ide o sviatok Holi, La Tomatinu alebo Songkran, každý z nich pripomína, aké dôležité je radovať sa. V záplave rajčín, vody či farieb nie je dôležité odkiaľ pochádzame, ale spoločne prežitý okamih.