Vyzerajú ako vesmír. Ako labyrint hviezd na nočnej oblohe na severe Zeme. Zázrak Waitomo sa však nachádza presne opačným smerom. Priamo pod zemou a na južnej pologuli. Prečo sú jaskyne Waitomo také výnimočné?
Otvorím akýkoľvek rebríček najkrajších krajín sveta. Je jedno či vyšiel pred pár dňami alebo patrí medzi staršie. Jedna krajina nikdy v zozname nechýba, ba dokonca vždy uchmatne popredné miesto. A hoci každý vníma krásu inak a subjektívne, ak sa toľkí zhodnú, pravdepodobne má čo návštevníkom ponúknuť. Cez hobitie nory, skrz ľadové štrbiny, naprieč útesmi fjordov až po labyrint jaskýň vo Waitomo.
3 najkrajšie krajiny v roku 2024
Aj štúdie uvedené v magazíne Forbes v tom majú jasno. Najkrajšou krajinou sveta minulého roka 2024 je Indonézia s viac ako 17 000 ostrovmi a prírodným skóre 7,77 z 10. Na druhom mieste so skóre 7,27 z 10 skončil práve Nový Zéland. No a tretia priečka putuje do rozmanitej Kolumbie so skóre 7,16 z 10.
Nový Zéland – krásny zvonku aj „vo vnútri“
Zasnežené pahorky novozélandských kopcov nie sú všetko. Stačí prísť do vidieckeho riedko osídleného okresu s viac ako 3 500 km2. Prírodná krása Nového Zélandu sa skrýva aj pod povrchom.
„Červy“ v jaskyni?
Ide o jaskyne Waitomo Glowworm, ktoré sa nachádzajú v regióne Waikato na Severnom ostrove krajiny. Dvanásť kilometrov vápenatých jaskýň, ktoré príroda vytvára milióny rokov. Čakali storočia, kým ich v tom devätnástom preskúmal maorský náčelník spolu s anglickým geodetom. Ich hlavnou atrakciou však nie sú len vápence, ale červy. Označuje ich dokonca aj samotný názov Glowworm.
Dá sa povedať. Nie však hocaké, ale bioluminiscenčné. Konkrétne však ide o novozélandský druh komára Arachnocampa luminosa. Jeho larvy produkujú bioluminiscenciu.
Niekomu pripomínajú svetlušky, no tento druh hmyzu žije len v tejto časti Nového Zélandu a Tasmánie. Vlhké dutiny, steny, tunely, stropy a komory postupne chvostami zapĺňajú tisíckami drobných „svetielok“. Chemikálie po reakcii s kyslíkom vytvárajú modrú žiaru. Aj preto vyzerá jaskyňa ako žiarivá nočná obloha.
Ideálny biotop
Larvy majú v jaskyni ustlané ako na podnose. A to doslova… Ich vnútorné podmienky tvoria pre nich ideálny biotop. Vyhovuje im vysoká vlhkosť a teplota do 20 stupňov Celzia, ktorú vnútro jaskyne ponúka po celý rok. Priemerná teplota sa v nej pohybuje od 15 do 17 stupňov.
Jaskyňa z morského života
Vznikla z morského života. Morské fosílie tvrdli na morskom dne, až sa zmenili na sedimentárne horniny. Tektonická aktivita neskôr vyzdvihla Nový Zéland. Keď jaskyňu zasiahol dážď, vytvorili sa veľké trhliny, ktoré sa nakoniec stali jaskyňami.
Aj iní obyvatelia
Okrem svetiel zapĺňajú steny jaskýň aj endemity Nového Zélandu weta. Existuje ich približne 70 rôznych druhov. A jeden z nich sa považuje za najťažší hmyz na svete.
Peši alebo na loďke. Jaskyne Waitomo sa dajú preskúmať oboma spôsobmi. Nie sú však jedinou perlou okresu, v ktorej sa dá poprechádzať. Krok po kroku turistov láka aj prírodný most Mangapohue. Príroda Novému Zélandu nadelila skutočne mnoho, no možno ešte viac než si myslíme.