Na svete existuje približne 1350 sopiek a viac ako 75 % z nich leží v Ohnivom kruhu známom ako The Ring of Fire. Majú však rozličné vlastnosti. Existuje medzi nimi skupina, ktorej vulkanológovia venujú špeciálnu pozornosť. Tieto sopky považujú za najnebezpečnejšie na svete.
Princezná a bojovník. Týmito slovami nezačínajú len rozprávky. Táto by rozprávkou byť ani nemohla. Skončila totiž tragicky. Otec princeznej poslal zamilovaného bojovníka do vojny. Podmienka: ak sa vráti a vyhrá, môže si ju vziať. On sa z bitky vrátil, no princezná už bola mŕtva. Táto tragédia však neovplyvnila len dvoch zaľúbených, dodnes straší viac ako 22 miliónov obyvateľov…
Z príbehu k realite
Pre veľký smog a znečistenie vzduchu som na El Popo po pristátí v Mexiku City takmer zabudla. Domáci tak prezývajú aktívnu sopku Popocatépetl, ktorá leží len 70 kilometrov od tejto metropoly. Tragický príbeh bol o nej a o vedľajšej neaktívnej sopke Iztaccíhuatl. Legendy vravia, že bojovník menom Popocatépetl vzal nehybné telo princeznej Iztaccíhuatl do hôr a bohovia, vidiac jeho žiaľ, premenili jej telo na neaktívnu sopku Iztaccíhuatl. Z bojovníka Popocatépetla zas vytvorili aktívnu sopku, aby mohol nad ňou po stáročia bdieť.
A vždy, keď zo sopky Popocatépetl začne chrliť dym, Mexičania hovoria, že sa Popocatépetl opäť hnevá… hnevať by sa moc nemal, lebo pravidelne figuruje v zozname najnebezpečnejších sopiek sveta.
Ktoré sú najnebezpečnejšie sopky?
Seizmicita, deformácia povrchu, pád tefry, výbuchy, prúdy lávy a sopečné plyny nie sú jediné prejavy aktívnej sopky. Vulkanológovia za aktívnu sopku považujú akúkoľvek sopku, ktorá mala aspoň jednu erupciu za posledných 10 000 rokov.
Popocatépetl, Mexiko
Bojovník Popocatépetl sa asi aj po storočiach hnevá… 18 erupcií za posledných 500 rokov. A tá posledná – minulý rok v máji. Sopka Popocatépetl je druhá najvyššia v Mexiku a spája sa s mnohými legendami. V minulosti na nej vykonávali predhispánske rituály a dnes si nad ňou vulkanológovia lámu hlavy, radia ju medzi nepredvídateľné sopky… Ak by došlo k intenzívnej erupcii, láva by nešla len z krátera, ale aj z mnohých puklín, ktoré ju obklopujú. Naviac, leží len pár kilometrov od jedného z najľudnatejších miest planéty.
Nyiragongo, Kongo
Nebezpečná, no krásna. S najväčším lávovým jazerom na svete – súčasťou národného parku Virunga v Konžskej demokratickej republike. Sopka medzi sopkami so 700-tisícovým mestom Goma na jej svahoch. V roku 2021 vyhnala z domovov 400-tisíc ľudí. Odborníci ju ostro sledujú… Ak by sopka chcela, jej rýchle lávové prúdy, ktoré môžu dosiahnuť rýchlosť 100km/hod., by mesto Goma dokázali vymazať aj z mapy sveta.
Vezuv, Taliansko
Gréci a Rimania o nej hovorili, že je posvätná a zasvätená Herkulovi. Svet ju zas vníma ako jednu z najpopulárnejších. Vďaka tragédii v roku 79 si „získala“ pozornosť ľudí. A nielen ľudí, ale aj vulkanológov. Údajne ide o jednu z najľudnatejších sopečných oblastí na svete. Ak by nastala výbušná erupcia podobná tej v roku 79, ohrozila by životy takmer 6 miliónov ľudí. Posledná väčšia erupcia nastala v roku 1944.
Taal, Filipíny
…uprostred ostrovov a jazera Taal leží sopka s rovnomenným názvom. Nie je najväčšia, no dokáže veľké veci. Štatisticky: od 16. storočia viac ako 33 erupcií a len za posledných 200 rokov štyri s magnitúdou štyri v indexe vulkanickej výbušnosti. Na Filipínach sa nachádza až 52 sopiek, z toho 13 je aktívnych. Taal je však iná… Obkolesuje ju voda, ktorá môže spôsobiť veľké explozívne erupcie a zasiahnuť 25 miliónov ľudí.
Merapi, Indonézia
Vulkanická zlatá medaila smeruje jednoznačne do Indonézie. Na jej území nájdeme spomedzi všetkých krajín sveta najviac sopiek. Jednou z nich je stratovulkán Merapi na ostrove Jáva. Nebezpečnou ju nerobia len jej výbuchy a fakt, že sa nachádza v husto obývanej časti sveta. Jej sila tkvie v jej pyroklastických prúdoch, ktoré sú rýchle a plné horúceho plynu.
Sakura-džima, Japonsko
Už viac ako 70 rokov chrlí sopečné plyny takmer bez prestávky. A to aj napriek tomu, že ju pred rokom 1914 považovali za vyhasnutú, keďže viac ako storočie sa nijako neprejavovala. Tento stratovulkán leží na japonskom ostrove Kjúšu, v pomerne husto osídlenej oblasti, čo ho premieňa na jeden z tých najnebezpečnejších.
Yellowstonský supervulkán, Spojené štáty
Nevieme, kedy vybuchne, no ak vybuchne, zmení život na planéte, tvrdia vulkanológovia. Oblasť Severnej Ameriky by pokryli toxické mračná a zmenila by sa aj klíma na svete. Tento supervulkán si bez pochýb nárokuje na titul najnebezpečnejšej sopky sveta. Leží v národnom parku Yellowstone a geológovia ho pravidelne monitorujú. Pozorne ho sledujú, hoci jeho posledná veľká erupcia sa odohrala pred 640 000 rokmi.