Naprieč planétou existujú viaceré miesta, na ktoré turisti vkročiť nemôžu. Sú za tým bezpečnostné, vedecké alebo právne dôvody. Toto sú štyri z nich: dve v Európe, jedno v Južnej Amerike a ďalšie v Austrálii.
Svet sa postupne „zmenšuje.“ Ďaleké miesta sa zdajú o čosi bližšie. Zdá sa, akoby ľudia už všade boli, všetko odfotili alebo zdieľali, či označili na sociálnych sieťach. Pomaly je ťažké predstaviť si miesto, ktoré nie je non stop fotografované.
Môže sa zdať, že niečo také ani nejestvuje. Ony však stále sú. Kým väčšina miest svojich návštevníkov víta, tieto sú pre turistov hermeticky uzavreté. Či už z bezpečnostných, právnych alebo vedeckých dôvodov platí zákaz do nich vkročiť.
Najväčšie úložisko semien na svete
Globálna katastrofa môže zničiť viaceré životne dôležité plodiny. Našťastie existuje poistka. Je ňou globálne úložisko semien, teda trezor, do ktorého uložili rozličné semená rastlín. Zachovali tým zásobu rôznych plodín. Úložisko otvorili v roku 2008. Nachádza sa na odľahlom mieste za polárnym kruhom na nórskych Špicbergoch. Ak by svet musel začať od nuly, ľahko by semená využili. Uchovávajú ich v špeciálnych obaloch, ktoré ich chránia pred vlhkosťou. Semená v nich môžu prežiť aj tisícky rokov.
Nielen obal je špeciálny
Semená poistili dvojitou ochranou. Tou prvou je špeciálny obal a druhou lokalita samotná. Odborníci ju totiž nevybrali náhodne. Špicbergy sú ideálne pre uchovanie semien. Tým, že trezor sa nachádza vo výške 130 metrov nad morom, ani po roztopení ľadovcov a následnom zdvihnutí hladiny morí by trezor nezaplavilo.
Naviac, miesto je bezpečné aj z hľadiska prírodných katastrof. V oblasti je totiž nízke riziko vulkanickej aktivity. Okrem toho, konzervácii semien pomáha aj permafrost, teda dlhodobo zamrznutá pôda. Človek si však semená sám skontrolovať nemôže. Trezor je zabezpečený a podlieha prísnej ochrane.
Jedovatý ostrov Ilha da Queimada Grande
Dovolenka v Brazílii je bezpochyby nezabudnuteľným zážitkom, navštíviť však ostrov pri jej pobreží môže byť zážitkom posledným. Ostrov Ilha da Queimada Grande, známy aj ako Ilha das Cobras, teda Ostrov Cobry, je domovom vysoko jedovatého hada Bothrops insularis, zlatý kopijovec. Podľa odhadov sa na jednom metri štvorcovom nachádza jeden až päť takýchto hadov. Brazílska vláda preto každému turistovi zakázala vstup na ostrov. Výnimku majú len vedeckí výskumníci, ktorých počas cesty musí sprevádzať lekár.
Ilha da Queimada Grande obývajú výlučne hady. Po ostrove Shedao v Číne ide o druhú najväčšiu koncentráciu hadov na svete. Ich jed je taký silný, že im stačí len jeden jediný raz uhryznúť vtáka, ktorým sa živia.
Francúzsky umelecký skvost
Jeden z najzachovalejších príkladov pravekého umenia už len málokto uvidí na vlastné oči. Jaskyňu Lascaux totiž v roku 1963 pre verejnosť uzavreli. Tým, že jaskyňa pôvodne existovala len v takzvaných vzduchotesných podmienkach, po jej otvorení sa na stenách začali objavovať plesne.
Ohrozovali sa tým umelecké kresby. A hoci jaskyňu pred verejnosťou uzavreli, plesne sa šíriť neprestali. Nezabránili tomu ani prísne obmedzenia. Objavili ju štyria tínedžeri so svojím psom. Zaviedol ich až priamo do jaskyne, ktorú pokrývali ešte vtedy neznáme nástenné maľby zvierat.
Z turistickej atrakcie vyľudnené miesto
Kedysi turizmom prekypovala, no dnes je to inak. Uluru sa v zozname objavil len nedávno. Dlhé roky išlo o populárnu turistickú atrakciu. Návštevníci aj napriek extrémnym horúčavám liezli na jej vrchol. A hoci na prvý pohľad nič nezákonné nerobili, porušovali tým tradície.
Uluru je totiž posvätné miesto v Austrálii. Vnímajú ho tak pôvodní domorodí obyvatelia Anangu. Domorodci za zákaz lezenia dlhodobo bojovali. Bolo to neúctivé k ich viere. Správna rada Národného parku Uluru-Kata Tjuta ich petíciu nakoniec jednohlasne podporila. Zákaz začal platiť od konca októbra 2019.