Každý rok a štvrtý štvrtok v novembri. Presne v tento deň sa stretajú americké rodiny, aby oslávili najdôležitejší sviatok v Spojených štátoch. Deň vďakyvzdania, ktorý tento rok bude 28. novembra, však nie je len o tradičnej výzdobe a morke. Američanov spája na Deň vďakyvzdania už od roku 1934 aj táto udalosť.
Nestáva sa to často. Z amerických ulíc sa stanú takpovediac púšte. Nezahltí ich saharský piesok, práve naopak, cítiť, že zima sa blíži. Z ulíc totiž zmizne väčšina ľudí.
Kým ulice sa vyprázdnia, cesty a vzdušný priestor sa preplní. Dni okolo vďakyvzdania (streda pred sviatkom a nedeľa po sviatku) rozhýbu na cestách až o 54 % viac ľudí než v bežné dni. Považujú sa za najrušnejšie dni v roku. Ani Vianoce im nekonkurujú s 23 % nárastom oproti bežným dňom.
Pôvodne októbrový, nie novembrový sviatok
Tradícia údajne existuje už viac ako 400 rokov.
Vznikla ešte v roku 1621, keď anglickí osadníci pozvali domorodých Američanov na trojdňovú oslavu prvej úrody. Najskôr sa stretávali v polovici októbra, rovnako ako Kanaďania v súčasnosti. Deň vďakyvzdania vyhlásil za sviatok až bývalý prezident Abraham Lincoln v roku 1863. Osadníci však nemali pred sebou moriaka, jedli údajne mäso z jeleňa. Niektorí historici zas tvrdia, že na stole nechýbali ani kačice a hus.
Morka – hlavný hrdina
88 % Američanov si v súčasnosti Deň vďakyvzdania bez morky nevie a ani nechce prestaviť.
Neformoval sa však len sviatok, ale aj jedlo na stole. A moriak na ňom chýbal pomerne dlho – až do druhej polovice 19. storočia. Domáci si uvedomili, že namiesto sliepky alebo kravy, ktoré dokážu využiť aj na iné produkty, môžu podávať morku. Už vtedy ich chovali ako „mäsové vtáky“, ktoré zasýtili celú rodinu. Hrdinom moderného vďakyvzdania je dnes teda pečený plnený moriak.
Bejamin Franklin dokonca chcel, aby moriaka vyhlásili za národného vtáka Američanov. Len v rámci sviatku sa ich zje v krajine viac ako 46 miliónov. Tradične ho plnia kockami chleba, ryže, zemiakmi, cibuľkou alebo inými bylinkami. Netradične doň iné kultúry pridávajú aj kari, kuskus ba dokonca cestoviny.
Čo ťahá domácich pred telky?
Rodina, moriak, tekvicový, jablkový, mrkvový koláč… a americký futbal.
Američania si Deň vďakyvzdania nevedia bez tohto športu predstaviť. Niektorí fanúšikovia dokonca prehlasujú, že sviatok neudelili kvôli pohostinnosti a vďake, ale aby domáci mohli sledovať futbalový zápas NFL. A nie hocaký. Už od roku 1934 si to na ihriskách tradične rozdávajú Detroit Lions a Dallas Cowboys. Majiteľ Detroitu chcel v 30. rokoch klub spopularizovať a prilákať viac fanúšikov. Dá sa povedať, že dal marketingový touchdown. Američania si túto tradíciu obľúbili…
Až tak, že vypredávajú každoročne štadión a sviatočné jedlo nejedia len pri stole, ale pred televízorom, aby sledovali jeden z najhodnotnejších tímov súťaže.
Inde vo svete
Napriek tomu, že Deň vďakyvzdania ide ruka v ruke s kultúrou Spojených štátov, niektoré krajiny oslavujú svoju vlastnú verziu tohto sviatku. Kým Kanaďania slávia Deň vďakyvzdania druhý pondelok v októbri, svoj vlastný Deň vďakyvzdania majú oficiálne dokonca aj v Libérii. Slávia ho prvý štvrtok v novembri.
Slávnosť oberačiek koncom septembra a začiatkom októbra v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku tiež niektorí kulturológovia radia k európskym verziám Dňa vďakyvzdania. Tento sviatok sa rozšíril dokonca aj do Karibiku. Ostrov Svätá Lucia ďakuje za štedrosť ostrova vždy prvý pondelok v októbri. Podobne ďakujú na karibskom ostrove Grenada, kde ho začali sláviť len pred 30 rokmi. A aj na malom ostrove Norfolk v Tichom oceáne.
Deň vďakyvzdania spája ľudí. Či už je za tým rodina, chutný moriak alebo šport, zostáva tajomstvom. Tajomstvom však nie je, že až 47 % hostiteľov sviatok berie tak vážne, že si dni pred hostinou berie dovolenku, aby nič nenechali na náhodu a stihli kúpiť toho najväčšieho moriaka.