Inšpiráciu na cestách nehľadajú len spisovatelia, ale aj umelci. Jeden z tých najvýznamnejších ju našiel v marockom Marrakéši. Múza však nebola jediná, čo ľudstvu zanechal. Zachránil jedinečné záhrady, ktoré ročne v meste navštívi 800 000 turistov. 

Farebné mesto obklopené úpätím pohoria Atlas. Ak by Marrakéš neexistoval, niekto by ho určite vymyslel. Už vstup do Červeného mesta zaplní zmysly mnohými podnetmi. Žiarivá obloha, somáre, ktoré spomaľujú tempo chodcov a desiatky obchodníkov. Chvíľkami vonia po pomarančoch, inokedy po jazmíne alebo granátovom jablku v závislosti od ročného obdobia. Príjemnú vôňu miestami strieda spálený benzín z motoriek blúdiaci slepými uličkami starej mediny. 

Červená múza pre umelcov

V uliciach Marrakéšu nie je miesto pre minimalizmus. Rozprávači, svetlo z pouličných lámp remeselníkov, nenapodobiteľné vzory keramických misiek a originálna architektúra v podobe tradičných rijádov. Je nemožné sa do takého inšpiratívneho skvostu nezamilovať, tvrdia mnohí umelci po jeho návšteve.

Marrakéš – druhý domov francúzskej hviezdy

Medzi ľuďmi, ktorým Marrakéš učaroval, bol aj francúzsky návrhár Yves Saint Laurent. Geniálny tvorca, ktorý spôsobil revolúciu na módnej scéne dodnes „oblieka“ a inšpiruje milióny ľudí.

Námety však nehľadal len vo francúzskych uliciach, múzou sa mu stalo aj farebné mesto plné mágie – Marrakéš. Bolo to v 60. rokoch minulého storočia, keď sa medzi jedným z najvplyvnejších mužov vo svete módy a marockým mestom začal písať milostný vzťah.

Ako vzniklo marocko-francúzske prepojenie 

Písal sa rok 1966, keď sa návrhár Yves Saint Laurent spolu s partnerom Pierrom Bergém ubytovali v hoteli  La Mamounia. Išlo o jeden z najluxusnejších hotelov v Marrakéši. Dizajnér chcel v meste prežiť aspoň jeden mesiac. To, čo sa začalo krátkym výletom, sa neskôr zmenilo na prázdninový dom. Dvojica sa do meste zamilovala, a tak si v tradičnej medine kúpila dom. Marrakéš sa z dovolenkovej destinácie premenil na druhý domov.

Dizajnér mal totiž pocit, že Marrakéš mu pomáhal utiecť z reality jeho skutočného domova v Paríži, kde ho každý poznal a „všetko“ o ňom vedel. 

„Návšteva Marrakéšu vo mne vyvolala obrovský dojem, až mesto ma reálne naučilo, čo je to farba.“

Yves Saint Laurent, La Vanguardía

Blúdenie po Marrakéši priviedlo YSL k dokonalému novému príbytku známemu ako Villa Oasis. Práve v ňom sa zvyčajne stretávali aj najväčší intelektuáli a umelci tej doby. Medzi nimi napríklad Andy Warhol alebo Rolling Stones. 

Dvaja umelci, jedna záhrada 

Kým vo ville YSL žil, inšpiráciu hľadal v susednej záhrade. Jardin Majorelle bolo živé veľdielo francúzskeho maliara Jacquesa Majorelle, ktorý do Marrakéšu pricestoval v roku 1919.

Napriek tomu, že namaľoval nespočetné množstvo obrazov, jeho najväčším dedičstvom sa stala práve táto záhrada. Bola plná paliem, kaktusov, muškátov, popínavých kvetov a kontrast v nej dotvárala kobaltová modrá a citrónová žltá. Koncom 70. rokov však záhrady začali chátrať a hoteloví developeri sa ju chystali zbúrať. Vtom sa ju však Saint Laurent rozhodol kúpiť a zrekonštruovať. Nedopustil, aby mu farby, o ktorých dlhodobo sníval a bral z nich inšpiráciu, niekto zničil.

Zachovaná inšpirácia dizajnéra 

V roku 1989 sa YSL spolu s Pierrom Bergém pustili do jej obnovy. Obaja chceli záhradám vrátiť ich lesk a žiaru. A aj sa im to, podľa počtu návštevníkov, ktorý sa približuje ročne k 800 000, podarilo. Záhrada s viac ako 9 000 m2 je doslova oázou v srdci mesta. 

Múzeum majstra v Marrakéši

Záhrada však nie je všetko, čo v danej štvrti po návrhárovi ostalo. Len pár metrov od záhrady sa nachádza veľkolepé múzeum, ktoré nesie názov práve po módnom géniovi. Otvorili ho v roku 2017, čím sa radí medzi architektonické skvosty. V roku 2018 dokonca múzeum získalo cenu od Wallpaper za najlepšiu novú dizajnovú verejnú budovu.

Chceli by ste toto krásne miesto navštíviť? Poďte s nami do Maroka

Zdieľaj tento článok