Martin navštívil Afganistan už osem ráz, no rešpekt a pokora z tejto z krajiny nevymizne nikdy. Afganistan je iný. Niekedy plný pravidiel, inokedy bez štipky logiky. Krajina má rôzne tváre a rôzne pravdy. A aká je tvár provincie Bámiján, v ktorej pred pár týždňami prišli o život traja zahraniční turisti? 

Pár týždňov pred týmto incidentom si bol so svojou skupinkou turistov na rovnakom mieste. Konkrétne v oblasti Bámiján, kadiaľ kedysi prechádzala aj Hodvábna cesta. Ako si reagoval, keď si sa dozvedel, že sa v oblasti strieľalo? 

Zmiešaný pocit: šok, no zároveň ma to neprekvapilo. Mnoho ľudí totiž na viacerých cestovateľských fórach po nástupe Talibanu začalo hovoriť o tom, že Afganistan je veľmi bezpečná krajina. My sme vtedy výrazne opakovali, aby si ľudia dávali pozor a išli s nejakým skúseným fixerom… Aby sa nepozerali na cenu a nepodliehali takýmto informáciám, ktoré sa šírili internetom…. 

Majú cudzinci stres pred prekročením hraníc do Afganistanu?

Áno, pre veľa ľudí je to veľká zmena, prvé dva dni sú v strese. Všetko kontrolujú a dávajú si pozor… No čím dlhšie sú tam a prejde viac dní, zdá sa im, že všetko poznajú a začnú robiť hlúposti. 

Provincia Bámiján, v ktorej došlo k incidentu, je domovom Hazarov. Viacerí tamojší ich považujú za zlobu celej krajiny. Vieš mi bližšie priblížiť, aký bol dôvod streľby na turistov? 

Podľa sprostredkovaných informácií cez našich fixerov sa potvrdilo, že ľudia nedodržiavali pravidlá, ktoré sa dotýkali samotného správania, postoju a obliekania. Ženy v oblasti musia nosiť šatku na hlave a daní zahraniční turisti ju vraj nemali, čo Afgancov veľmi poburuje. Napriek tomu, že z nášho pohľadu to pôsobí ako: nič sa nedeje, u nich takáto vec môže znamenať, zoberiem samopal a začnem strieľať, lebo to nie je v súlade s mojím presvedčením a pohľadom na svet. 

Človek rozhodne nemôže robiť v Afganistane hoc čo sa mu zachce…

Veru nie… Človek môže prejsť všetky krajiny sveta, no keď ide do Afganistanu, začína odznova. Napríklad, nemôže si hoc čo ani fotiť s výhovorkou: veď som turista. Turista je v Afganistane neznámy pojem.

Slovo turista si miestni častokrát vysvetľujú ako terorista a nevidia medzi týmito dvoma pojmami rozdiel. 

Martin Navrátil

Afganistan teda nie je bežná turistická destinácia, ak sa tam vyberieš s klientami, musíš ich dobre poznať? 

Áno, presne tak. Klientov musím veľmi dobre poznať a aj to je jedným z dôvodov, prečo v Travelistane nevypisujeme žiaden zájazd do Afganistanu. Na prvom mieste je hlavne bezpečnosť. Ľudia mne, ako ich sprievodcovi v Afganistane, musia dôverovať. Musia si však zároveň dôverovať aj medzi sebou a ja tú dôveru musím mať v nich.

Dopredu cestujúcim samozrejme hovorím, čo všetko sa môže prihodiť a zmeniť. Tým, že sa často rozhodujem na základe nových informácií alebo osobného pocitu. Logika v tejto krajine totiž často nefunguje.

Pri ceste do Afganistanu človek nemá nad sebou ten pomocný dáždnik v podobe zmlúv a poistení, ktoré ho takpovediac „chránia“.

Martin Navrátil

Máš naplánované do tejto oblasti ďalšie cesty? 

Budúci rok mám v pláne vydať sa do roky najmenej navštevovanej oblasti. Často však tie nápady v krajine vzniknú postupne, napríklad takto sme sa dostali aj na miesto, kde vznikol Taliban. Aj keď fixer dával tomu len 1 %, že sa nám to podarí, nám sa to podarilo. 

Chceš sa dozvedieť niečo o mieste, kde vznikol Taliban a ako sme sa tam dostali?

Zdieľaj tento článok