Pravdepodobne ste už v reportážach či príbehoch z našich ciest videli viaceré druhy ženských islamskych šiat či závojov. Patria medzi ne abaja, čádor, nikáb, hidžáb či burka. Čo vás však najviac zaujalo v jednom z posledných príspevkov o Ománe je battoulah. Je to relatívne málo vídaný typ ženskej pokrývky tváre, niekedy nazývaný aj vtáčia maska.
Zväčša ide o podlepenú kovovú či textilnú masku, ktorá zakrýva časť čela, nos a ústa a pri niektorých látkových vyšívaných typoch dokonca aj celú tvár.
Používajú ju ženy hlavne na Arabskom polostrove v oblasti Perzského zálivu. Ide konkrétne o oblasti v Ománe, Kuvajte, Bahrajne, Spojených Arabských Emirátoch, Iraku či Katare, ale aj na juhu Iránu v provincii Hormozagan v okolí mesta Bandar Abbás a na ostrove Kešm. Tu sa však tieto masky v perzštine nazývajú boregheh, čo je doslovný preklad slova maska.
Pôvod tejto masky nie je úplne známy, ale traduje sa, že mal ochrániť krásne ženy od únosov znepriatelenými kmeňmi tým, že za maskou skrývali svoju tvár. Maska mala taktiež ochrániť pohľadné ženy pred otrokármi. Iná teória hovorí, že nepriatelia si z diaľky mali pomýliť ženské tváre s maskami s prilbami vojakov, čo ich mohlo odradiť od útokov na danú oblasť. Niektoré masky preto dokonca imitujú mužské fúzy.
Iné zdroje zas tvrdia, že vtáčie masky battoulah mohli pomôcť mužským špehom zamaskovať sa za ženy, alebo zneistiť cudzincov, ktorí nevedeli či sledujú muža či ženu. Praktickým využitím však je, že tieto masky chránia ženskú tvár a pokožku pred spaľujúcim slnkom a teplotami, ktoré na juhu Perzského zálivu často presahujú 5O stupňov Celzia. Akákoľvek je pravda, vtáčie masky tvoria fascinujúcu súčasť garderóby žien oblasti Perzského zálivu.
Čo na ne vravíte? Páčia sa vám? Videli ste už niečo podobné naživo? Ak áno, kde? Ak by ste chceli podobné masky vidieť naživo, môžete ich zažiť na našom zájazde do Ománu.