Tibet je krajom budhizmu. Na každom kroku nájdeš nejakú svätyňu alebo oltár, dokonca všade vejú modlitebné vlajočky. Každý chrám na streche sveta má niečo do seba, ale niektoré sú predsa pre európskeho návštevníka zaujímavejšie ako tie druhé. V tomto článku ti predstavíme tie najkrajšie kláštory Tibetu.
Potala
Potala je klasika. Najznámejšia a najfotografovanejšia budova Tibetu zapísaná v svetovom dedičstve UNESCO. Niekdajšie sídlo dalajlámov a jedna z najdôležitejších historických budov celého Tibetu. Nie je to ale len palác ale aj kláštor. A nie hocijaký. Žiaden iný kláštor v Tibete nie je taký veľkolepý a ani nemá také bohaté interiéry. Mimo iného, nájdeš tu napríklad zlaté hrobky dalajlámov. Tá najväčšia je pokrytá až 3 720 kilogramami zlata. Potale sa nič nevyrovná. Má však aj nevýhody. Môžeš tu stráviť len 60 minút a denne sem pustia iba obmedzený počet turistov. Tiež ho musíš navštíviť s miestnym sprievodcom a čakajú ťa tu stovky schodov, ktoré v riedkom tibetskom vzduchu môžu zabrať. Je dôležité si návštevu dobre naplánovať.
Potala sa nachádza priamo v centre Lhasy. Navštívi ju prakticky každý, kto príde do Tibetu. Určite nebudeš mať problém ju nájsť.
Kláštor Ganden
Jeden z takzvanej veľkej trojky tibetských chrámov. Ganden je tradičnou centrálou tibetskej vetvy budhizmu, ktorej hlavou je Dalajláma. Aj preto bol počas čínskej pacifikácie Tibetu ťažko poškodený. Tým, že išlo o významný chrám ho však následne celý opravili. V súčasnosti Ganden nemá taký veľký historický význam, ide skôr o jeho atmosféru. Tento kláštor je neuveriteľne živý. Každý deň medzi 10.00 hod. až 12.00 hod. môžeš v centrálnej sieni zažiť modlitby mníchov. Môžeš ich nielen navštíviť, ale aj natočiť a nafotiť. Nachádza sa v nádhernom prostredí na horskom hrebeni, okolo kláštora sú na každom kroku dramatické výhľady na okolité údolia a hory.
Ganden leží približne 1,5 hodiny autom od Lhasy. Nachádza sa v nadmorskej výške 4 300 metrov nad morom. Netreba preto preceniť svoje sily. Oplatí sa vyhradiť na jeho návštevu aspoň 2 hodiny. Stihneš sa tak prejsť aj po okolí a užiť si krásne výhľady.
Kláštor Tashilhunpo
V srdci druhého najväčšieho mesta Tibetu, Shigatse, nájdeme rozsiahly komplex hnedých budov a zlatých striech menom Tashilhunpo. Ten je jedným z najlepšie zachovalých kláštorov v celom Tibete. Unikol deštrukcii počas čínskej pacifikácie Tibetu a dodnes tu žijú stovky mníchov. Ak chceš zažiť atmosféru kláštorov pred sto rokmi, určite sa tu zastav. V jednej z kaplniek nájdeš napríklad 26 metrov vysokú sochu Budhu budúcnosti alebo striebrom pokrytú majestátnu hrobku jednej z hláv tibetského budhizmu, Pančhenlámu.
Tashilhunpo nájdeš v Shigatse, asi 5 až 6 hodín cesty autom z Lhasy. Vieš sa sem dostať aj za 2,5 hodiny vlakom. Kláštor je obrovský a priamo v centre mesta, tým pádom sa sem veľmi ľahko dostaneš.
Kláštor Palcho
Kláštor Palcho alebo Pelkor Chode v malom meste Gyantse navštevuje menej turistov, hoci má jedinečnú vnútornú výzdobu. Miestami je stará až 500 rokov. Okrem toho sa tu nachádza aj takzvané Kumbum – 35 metrová pyramída pozostávajúca zo 77 budhistických kaplniek. Ide o repliku budhistického veriaceho k osvieteniu. Podobnú budovu nájdeš v Tibete len na troch miestach. Kláštor Palcho vyzerá už z diaľky pre jeho múr dramaticky. Spolu s pokojnými uličkami Gyantse je skvelým príkladom na to, aby si človek predstavil, ako tibetské mestá vyzerali v minulosti.
Gyantse sa nachádza približne 7 hodín jazdy z Lhasy. Najlepšie bude, keď sa sem vydáš scénickou cestou pri jazere Yamdrok. Väčšinu dňa ti zaberie presun, no počas neho si užiješ nádherné výhľady na dramatickú tibetskú prírodu. Autom sa sem vieš dostať aj zo Shigaste a cesta ti potrvá približne 3 hodiny .
Kláštor Sakya
Medzi horami na ceste zo Shigatse smerom k základnému táboru Mount Everest. Presne tam nájdeš tibetský historický kláštor Sakya. Z tejto päťky je najstarší. Jeho história siaha až do 11. Storočia. Spája sa so staršou odnožou tibetského budhizmu, ktorej dal aj meno, Sakya-pa. Jeho hrubé, čierne steny bez okien, vysoké stropy a monumentálne drevené stĺpy v hlavnej hale, pripomínajú atmosféru stredovekých katedrál. Nájdeš tu aj najväčšiu knižnicu v Tibete, kde v policiach, týčiacich sa do výšky 10 metrov, nájdeš desiatky tisíc budhistických textov. Sakya má úžasnú atmosféru, a aj keď je mimo hlavných turistických trás, určite ju odporúčam navštíviť.
Sakya sa nachádza v rovnomennej dedine asi 2,5 hodiny od Shigatse. Môžem sem prísť na denný výlet alebo odtiaľto pokračovať smerom do Himalájí – či už do základného tábora Mount Everest alebo na hranice s Nepálom.
Poznámka:
V Tibete je turizmus regulovaný. Musíš sa pohybovať s miestnou cestovnou kanceláriou a sprievodcom. Aj z toho dôvodu nemá zmysel podrobne vypisovať, ako sa kam dostaneš miestnym autobusom alebo iným dopravným prostriedkom. Musíš mať vždy prenajatú dopravu a niekoho miestneho so sebou. Najkrajšie kláštory Tibetu ale za to určite stoja!
Viac tipov na Tibet nájdeš v našom itinerári. Všetky tieto miesta si môžeš pozrieť aj s nami v rámci nášho zájazdu.