Z21 je magická skratka. Na prvé počutie ti zrejme nič nehovorí, ale pod týmto číslom sa ukrýva jeden z najneobyčajnejších zážitkov – je to číslo vlaku z Pekingu do Tibetu. 3757 kilometrov cez čínsky vidiek, náhorné plošiny, horské prechody. Za 39 hodín a 43 minút sa zo srdca Číny dostaneš až, do hlavného mesta Tibetu, posvätnej Lhasy.

O železničnej trati ktorá spája Čínu a Tibet sa hovorí aj ako o inžinierskom dive sveta. Bývalý čínsky prezident Hu Jintao dokonca povedal, že to že vôbec existuje je zázrakom. 2000 kilometrov dlhý úsek Xining – Lhasa je postavený v podmienkach kde iné krajiny majú problém postaviť cestu, tobôž železnicu. Koľajnice prechádzajú cez stovky kilometrov večne zamrznutej pôdy (permafrostu) náhorných plošín a v najvyššom bode prekonávajú horský prechodom Tanggula vo výške 5072 metrov nad morom. Postavenie tejto trate trvalo 22 rokov a pracovalo na nej 100 000 ľudí. A stovky z nich položili život za čínsky železničný sen. Vlak do Tibetu ale bol prioritou. Práve toto spojenie má pevnejšie pripútať notoricky nepokojný Tibet k tradičnej Číne. Dnes preto túto železnicu Číňania volajú aj pupočnou šnúrou medzi Čínou a Tibetom.

Vlak prichádza na Tibetskú plošinu

Prečo ísť do Tibetu vlakom?

Časť železnice ktorú bolo najťažšie postaviť, 20 hodín z mesta Xining do Lhasy, je považovaných za jednu z najkrajších ciest vlakom na svete. Všade okolo teba sú hory, planiny a jazerá. Nikde v dohľade žiaden strom. Krajina vyzerá ako nekonečná žltohnedá step. Ani sa nezdá že trať vedie tak vysoko – priemerná výška je okolo 4000 metrov nad morom. Potom ale vidíš zasnežené končiare, teplota klesne pod nulu a objaví sa sneh. Prechádzaš cez panenské biele pláne ktoré miestami narúšajú len osamotené farmy alebo črieda huňatých yakov vyhrabávajúcich trávu. Vtedy vieš že si naozaj v horách a mýtický Tibet je na dosah.

Výhľady cestou z Xining do Lhasy

Je vlak do Tibetu náročný?

Tieto pohľady si ale musíš zaslúžiť. A to nehovorím o tom, že do Tibetu potrebuješ špeciálne povolenie ktoré ti musí vybaviť miestna cestovná kancelária. Je to takmer 40 hodín cesty ktoré nemusí byť vždy najpohodlnejšia. Jedna vec je vlak a druhá výšky cez ktoré vlak prechádza. Do Tibetu premávajú špeciálne vozne ktoré sú uspôsobené na tieto podmienky. Majú špeciálne vývody na ktoré sa môže napojiť kyslíková maska na zmiernenie vplyvov nadmorských výšok. Hovorí sa, že práve cesta vlakom je na aklimatizáciu na nadmorské výšky lepšia ako lietadlo keďže vlak ide hore postupne a pomalšie. Ale aj tak je to pre telo náročné. Je bežné, že cestujúcich bolí hlava, nespia alebo im príde zle od žalúdka. Pri poslednej ceste som napríklad noc pred príchodom prakticky nespal. Nebolo to pre hrkotanie koľají. Bola to výška.

Vlakom do Tibetu
Z21 je číslo vlaku do Tibetu. Má špeciálne vozne a všetky sú jasne označené.

Ako sa dostaneš k lístkom na vlak do Tibetu?

Ani získať lístok na vlak z Pekingu do Tibetu nie je jednoduché. Z 20 miliónového Pekingu odchádza presne 1 vlak denne. Kedysi sa kupovali lístky mesiace dopredu a niekedy si ich nedostal. dnes si ich musíš zabezpečiť presne 15 dní pred odchodom vlaku. Vtedy sa začína predaj online a niekedy sa niektoré lepšie typy lístkov minú za niekoľko minút alebo hodín. Ako bežný turista ich máš problém zohnať aj preto že ich predávajú čínske železnice na svojej stránke. A tá je, ako inak, v čínštine. Preto sa s nimi vo veľkom obchoduje a najlepšie sa k lístku dostaneš cez rôznych priekupníkov v Číne. Vieš ich zohnať ale aj online cez stránky alebo China Highlights alebo Trip.com.

Jedlo vo vlaku do Tibetu
Takto vyzerá strava v jedálenskom vozni. Niekedy je ale ťažko objednať si keďže jedálny lístok je v Čínštine

Ako vyzerá vlak do Tibetu?

Vlak z Pekingu do Tibetu má triedu na sedenie, ležadlovú časť a lôžkové kupé. Ležadlová časť sú otvorené kupé bez dverí kde sú nad sebou tri lôžka – 6 postelí. Lôžková časť sú uzatvárateľné kupé so štyrmi posteľami. Vo vlaku býva jeden alebo dva takéto vagóny. O tie je samozrejme aj najväčší záujem a práve tieto lístky sa míňajú vždy prvé. Každý vagón má aj dve WC. Takmer v celom vlaku nájdeš len ázijskú toaletu – takzvané šľapáky. Len v Lôžkových vozňoch je aj európske WC. Sprcha tu nie je, ale umyť sa môžeš v malých umyvárňach ktoré nájdeš v každom vagóne. Vo vlaku je samozrejme aj jedálenský vozeň. Podávajú sa raňajky, obed aj večera. Jedlá pripravujú priamo na mieste a nájdeš tu ponuku mäsových jedál v množstvom zeleniny. Strava je celkom dobrá, ale tiež občas je komplikované si objednať – personál väčšinou hovorí len po čínsky a rovnako anglické ani iné preklady nenájdeš ani na jedálnom lístku…

Ako to vyzerá vo vlaku do Tibetu?

Oplatí sa ísť vlakom do Tibetu?

Aj keď je cesta vlakom z Pekingu do Tibetu je dlhšia je to iný zážitok ako prísť lietadlom. Určite sa to oplatí. Musíš sa ale zamyslieť čo presne chceš. Ak ti ide o komfort tak odporúčam prelet. Počítaj ale s tým, že keď na tibetskú plošinu preletíš, tak sa ti bude ťažšie prispôsobovať na výšky. Ak plánuješ v Tibete turistiku, tak určite odporúčam vlak. Aklimatizuješ sa rýchlejšie. Ak ti ide o peniaze tak vlak je o niečo lacnejší. Ale nie výrazne. Koniec koncov je to dlhá cesta a musíš to kúpiť cez miestnych a tí si niečo tiež nahodia. Preto ak sa chystáš do Tibetu je to hlavné na tebe a tvojich prioritách. Za mňa je ale vlak Z21 z Pekingu do Tibetu skvelá príležitosť ako aj z dlhého presunu vyťažiť maximum a urobiť z neho zážitok.

Zo Xiningu vyrážame na Tibetskú plošinu

Praktické informácie:

  • Vlak z Pekingu do Tibetu odchádza každý deň z vlakovej stanice Peking západ o 19:53. Na stanici musíš byť hodinu pred odchodom vlaku a ideš cez kontrolu ako do lietadla. Môžeš mať vodu a jedlo. Nesmieš ale mať nože alebo iné predmety čo sa dajú použiť ako zbraň.
  • Vlak trvá 39 hodín a 43 minút.
  • Lístky na vlak kúpiš aj online na stránkach ako je China highlights alebo Trip.com a kupujú sa na číslo pasu a konkrétnu osobu
  • Pred tým ako si kúpiš lístok potrebuješ vybaviť povolenie na vstup do Tibetu to si musíš vybaviť cez cestovnú kanceláriu v Číne alebo Tibete. Na povolenie na vstup do Tibetu potrebuješ mať v pase čínske víza preto vybavenie všetkých formalít trvá niekoľko týždňov a ideálne ich vybavovať 2 mesiace pred plánovanou cestou.
  • Vo vlaku je jedálenský vozeň, WC a umyvárne, nie je tu sprcha.
  • Vlakom sa dá do Tibetu dostať aj z iných čínskych miest – zo Šangaja, Chengdu alebo Xian.

Chceš si vyskúšať túto úžasnú cestu s nami? Pozri si náš zájazd do Tibetu.

Pre viac informácii k Tibetu si pozri aj náš itinerár.

Zdieľaj tento článok